PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
Straż Miejska: akcja “drogowych porządków” na Głównym Mieście
Straż Miejska: akcja “drogowych porządków” na Głównym Mieście
Wzmożone kontrole kierowców na Głównym Mieście, które rozpoczęły się w czwartek, 21 lutego, miały zakończyć się we wtorek, 26 lutego. Straż Miejska podjęła decyzję o przedłużeniu akcji do czwartku (28 lutego) i zapowiada cykliczne wzmożone kontrole - już bez uprzedzenia.
O skali łamania przepisów parkowania na Głównym Mieście dużo mówi statystyka założonych w ciągu czterech dni blokad: 179!
O skali łamania przepisów parkowania na Głównym Mieście dużo mówi statystyka założonych w ciągu czterech dni blokad: 179!
Straż Miejska w Gdańsku


Wzmożone kontrole postępowania kierowców w obrębie centrum Gdańska obejmują obszar między ulicami: Podwale Przedmiejskie – Okopowa – Wały Jagiellońskie – Targ Drzewny – Podwale Staromiejskie – Rybackie Pobrzeże – Długie Pobrzeże – Powroźnicza – Kotwiczników. Głównym zadaniem patroli Straży jest niedopuszczanie do popełniania wykroczeń drogowych i podejmowanie interwencji wobec kierowców, którzy łamią przepisy. Akcja, która miała zakończyć się wczoraj (26 lutego) potrwa jeszcze do najbliższego czwartku.

W ciągu pierwszych czterech dni trwania wzmożonych kontroli (czwartek i piątek oraz poniedziałek i wtorek) na sprawców wykroczeń strażnicy nałożyli 276 mandatów (na łączną kwotę 25 380 zł), udzielili też 16 pouczeń. Cztery sprawy skończą się w sądzie. 179 razy mundurowi zakładali na koła aut blokady. W 117 przypadkach funkcjonariusze zostawili kierowcom zawiadomienia o popełnionym wykroczeniu, co oznacza konieczność stawienia się w siedzibie straży miejskiej i złożenia wyjaśnień. Każda taka sprawa kończy się mandatem, pouczeniem lub wnioskiem do sądu.


W znacznej część Głównego Miasta obowiązują strefy zamieszkania oraz ograniczonego postoju.
W znacznej część Głównego Miasta obowiązują strefy zamieszkania oraz ograniczonego postoju.
Straż Miejska w Gdańsku


- Nasze działania przyniosły pożądany efekt. Liczne zapowiedzi wzmożonych kontroli w mediach sprawiły, że część kierowców zwróciła większą uwagę na obowiązujące oznakowanie - ocenia Wojciech Siółkowski, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Gdańsku. - Być może dzięki temu auta zniknęły z wielu miejsc, w których jeszcze kilka dni temu stały i stwarzały zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Kierowcy często nie znają zasad obowiązujących w strefie zamieszkania oraz strefie ograniczonego postoju. W rozmowie ze strażnikami wielokrotnie usprawiedliwiali się twierdząc, że od skrzyżowania nie widzieli żadnego znaku zakazu. Byli zaskoczeni, że są w strefie, która obejmuje określony obszar, a znaki ustawiane są jedynie przy wjazdach stref i obowiązują aż do odwołania.

Strażnicy zapowiadają cykliczne organizowanie wzmożonej kontroli kierowców na Głównym Mieście w różnych terminach - kolejne akcje nie będą już zapowiadane.Więcej na temat zasad parkowania na Głównym Mieście przeczytasz tutaj.


oprac. IBwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl