• Start
  • Wiadomości
  • Rocznica strajku w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku. Spacery z uczestnikami wydarzeń po wystawie stałej ECS

Rocznica strajku w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku. Spacery z uczestnikami wydarzeń po wystawie stałej ECS

W 41. rocznicę pierwszego dnia strajku w Stoczni Gdańskiej ruszają „spacery subiektywne” po wystawie stałej Europejskiego Centrum Solidarności. W rolę kuratorów wcielą się uczestnicy i świadkowie tamtejszych wydarzeń. W sobotę, 14 sierpnia, swoimi wspomnieniami podzielą się Ludwik Prądzyński i Jerzy Borowczak. Kolejne oprowadzania zaplanowano na 28, 29 i 31 sierpnia. Obowiązują zapisy, liczba miejsc jest ograniczona.
14.08.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Jerzy Borowczak podczas oprowadzania w 2020 roku w czterdziestą rocznicę strajków w Stoczni Gdańskiej
Jerzy Borowczak podczas oprowadzania w 2020 roku w czterdziestą rocznicę strajków w Stoczni Gdańskiej
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

14 sierpnia 1980 roku o godz. 6 rano robotnicy ze Stoczni Gdańskiej im. Lenina – pod wodzą Bogdana Borusewicza, Jerzego Borowczaka, Bogdana Felskiego i Ludwika Prądzyńskiego – ogłosili strajk. Domagali się powrotu do pracy Anny Walentynowicz i Lecha Wałęsy, zbudowania pomnika ofiar Grudnia ’70, wyższych płac i zagwarantowania bezpieczeństwa strajkującym. Na czele protestu stanął Lech Wałęsa.

Historyczny strajk zakończono po długich negocjacjach z przedstawicielami rządu. 31 sierpnia podpisano Porozumienie Gdańskie. Władza zapowiedziała wprowadzenie w życie postulatów strajkujących, w tym najważniejszego o utworzeniu niezależnego samorządnego związku zawodowego. Rozpoczął się proces zmian. 

 

ZOBACZ spacer z Jerzym Borowczakiem z 2019 roku

- To jeden z takich dni, które będę pamiętał zawsze. Przygotowywaliśmy się do strajku przez siedem dni i przyszedł ten dzień, kiedy ten strajk trzeba było tu w stoczni zacząć. I właśnie mniej więcej o tej porze spotkaliśmy się tutaj z Ludwikiem Prondzyńskim i weszliśmy na stocznię (...) W listopadzie kończyłem 22 lata, więc miałem wtedy 21 z hakiem. Byłem po wojsku, byłem kawalerem. Mieliśmy w sobie dużo odwagi młodzieńczej i liczyliśmy się z tym, że jak ten strajk się nie uda, czy też się uda, a potem nas wyłapią, że możemy pójść do więzienia. Byliśmy na to mentalnie przygotowani.

- opowiadał Jerzy Borowczak podczas spaceru po terenach Stoczni Gdańskiej w dniu 14 sierpnia 2019 roku.

 

11 spacerów subiektywnych

W pierwszy dzień strajku, 14 sierpnia, ruszają tradycyjne już spacery po wystawie stałej ECS ze świadkami historii. W tym dniu oprowadzać będą sygnatariusze Porozumień Sierpniowych: Jerzy Borowczak i Ludwik Prądzyński, którzy w 1980 roku poprowadzili przez stocznię pierwszych strajkujących robotników. Kolejne spacery zaplanowano na 28, 29 i 31 sierpnia – łącznie jest ich 11.

Bilety i zapisy

Koszt biletu z oprowadzeniem to 10 zł. 31 sierpnia, zarówno zwiedzanie z przewodnikiem, jak i wstęp na wystawę stałą będzie za symboliczną złotówkę. Na każdy spacer obowiązuje limit 15 miejsc. Obowiązkowa jest rejestracja poprzez formularz na stronie Europejskiego Centrum Solidarności. 


Program „spacerów subiektywnych”

14 sierpnia (sobota)

  • 11.00 Ludwik Prądzyński
  • 13.00 Jerzy Borowczak

28 sierpnia (sobota)

  • 11.00 Henryka Krzywonos-Strychalska
  • 13.00 Bogdan Lis
  • 15.00 Tadeusz Fiszbach

29 sierpnia (niedziela)

  • 11.00 Leszek Biernacki i Paweł Huelle
  • 13.00 Henryk Siciński
  • 15.00 Jan Rulewski

31 sierpnia (poniedziałek) - w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych cena biletu na subiektywne oprowadzanie i wystawę stałą to tylko 1 zł

  • 11.00 Prof. Wojciech Kubiński
  • 13.00 Julian Golak
  • 15.00 Krzysztof Kasprzyk

Szczegóły dotyczące kuratorów oraz rejestracja na spacery na stronie ECS


oprac. WG

 

TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór