Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Strajk w Operze - bez "Traviaty" w sobotę, ale weekend w Gdańsku kulturalnie bogaty

Pierwszy tydzień lutego w Gdańsku będzie bardzo ciekawy: nie zabraknie propozycji koncertowych z udziałem gwiazd, ciekawych wystaw w galeriach i propozycji dla dzieci. Po raz ostatni zagrana zostanie w Operze Bałtyckiej "Traviata" Giuseppe Verdiego.

Strajk w Operze - bez "Traviaty" w sobotę, ale weekend w Gdańsku kulturalnie bogaty
A
A
data publikacji: 03 lutego 2017 r.

Traviata
Traviata
K. Mystkowski / KFP

W piątek 3 lutego Opera Bałtycka (Gdańsk, al. Zwycięstwa 15) zaprasza na ostatnie w sezonie przedstawienie „Traviaty” Giuseppe Verdiego. Kto jeszcze nie widział słynnej opery, która premierę miała w 2011 roku, musi się zatem pospieszyć. Za realizację spektaklu odpowiadają reżyser, były dyrektor Opery Bałtyckiej Marek Weiss i reżyserka Karolina Sofulak. Udało im się stworzyć klasyczną inscenizację, która zachwyca wirtuozerską muzyką i kunsztem wykonawców. Niestety, jak informuje dyrekcja opery, z powodu strajku związkowców z "Solidarności" sobotnie przedstawienie zostało odwołane. Pieniądze za bilety zostaną zwrócone. Można je oddać do 19 lutego w kasie.

Opera wystawiana jest po włosku, z napisami w języku polskim. Spektakl zobaczymy w piątek o godz. 19. Bilety: 33-85 zł.

Alicja Serowik wystąpi w niedzielę 5 lutego
Alicja Serowik wystąpi w niedzielę 5 lutego
Pawel Wyszomirski

Klub Żak (Gdańsk, al. Grunwaldzka 195/197) od piątku do niedzieli 3-5 lutego zaprasza na szóstą edycję Babskiego Grania, które - jak zawsze - odbywa się w ramach Festiwalu Jazz Jantar. Tegorocznymi bohaterkami nie będą debiutantki, a artystki z całkiem niemałym doświadczeniem scenicznym.

W piątek na scenie zobaczymy Aga Derlak Trio. Zespół, który powstał w grudniu 2012 roku z inicjatywy frontmanki - pianistki, zagra przedpremierowy koncert promujący płytę „The Healing”, która ukaże się w kwietniu tego roku. Wystąpią: Aga Derlak (fortepian), Tymon Trąbczyński (kontrabas) i Bartosz Szablowski (perkusja).

Dzień później z programem „Tribute to Kenny Wheeler” zaprezentuje się Aleksandra Tomaszewska Septet. Zespół wystąpi w składzie: Tomasz Dąbrowski (trąbka), Henryk Miśkiewicz (saksofon altowy), Aleksandra Tomaszewska (fortepian), Maciej Grzywacz (gitara), Anna Serafińska (śpiew), Robert Kubiszyn (bass, gitara basowa) oraz Bodek Janke (perkusja, instrumenty perkusyjne).

Ostatni dzień należeć będzie do wokalistki jazzowej Alicji Serowik, która z projektem Alicja Serowik Meet Again wykona „Tribute to Ella Fitzgerald"”. Artystce na scenie towarzyszyć będą: Mikołaj Basiukiewicz (fortepian), Emil Miszk (trąbka), Piotr Chęcki (saksofon), Krzysztof Słomkowski (kontrabas) i Sławek Koryzno (perkusja).

Każdy z koncertów rozpocznie się o godz. 20. Bilety na każdy dzień: 15-40 zł.

Jedna z dotychczasowych prac Roberta Sochackiego
Jedna z dotychczasowych prac Roberta Sochackiego
IKM

Od piątku do niedzieli 3-5 lutego Instytut Kultury Miejskiej zaprasza do uczestniczenia w projekcie Roberta Sochackiego „206% normy”. Malarz i pracownik gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych przygotował dwie wielkoformatowe projekcje, które pojawią się w przestrzeni publicznej Gdańska: na Żurawiu i Sołdku. Stworzonym przez niego obrazom będzie towarzyszyć muzyka autorstwa Stefana Wesołowskiego - pochodzącego z Trójmiasta, cenionego w Europie i na świecie skrzypka, kompozytora i producenta.

Projekcji towarzyszyć będzie wykład wraz z dyskusją „Życie w porcie. O Sztuce budzącej Przestrzeń Publiczną”, który odbędzie się w Instytucie Kultury Miejskiej (ul. Długi Targ 39/40) w piątek 3 lutego o godz. 20. Robert Sochacki opowie o pojęciach dotyczących sztuki w przestrzeni publicznej i specyfice pracy w mieście. Po wykładzie artysta zaprasza na spacer z komentarzem autorskim nad Motławę - do miejsca projekcji „206% normy”.

Projekcje będą wyświetlane przez cały weekend nad Motławą, w godz. 18-22. Wstęp wolny.

Video Mapping na Ratuszu Staromiejskim
Video Mapping na Ratuszu Staromiejskim
mat. prasowe

Trwa Święto Gdańskiej Nauki 2017. W sobotę 4 lutego zakończy je spektakularny finał - Video Mapping na Ratuszu Staromiejskim, czyli trójwymiarowy pokaz łączący światło, obraz i dźwięk. 5-minutowe projekcje „Śladami Gdańskiej Nauki” będą przedstawiały historię gdańskich naukowców. Na budynku Ratusza Staromiejskiego (ul. Korzenna 33/35) zagoszczą: jubilat - Jan Heweliusz, Daniel Fahrenheit, Artur Schopenhauer i wielu innych, wspaniałych naukowców.

Pokazy będą odbywać się godz. 18-22.30, co 15 minut. Wstęp wolny.

Aktor Mateusz Damięcki i założyciel Fundacji Przemek Szaliński
Aktor Mateusz Damięcki i założyciel Fundacji Przemek Szaliński
Fundacja Przemek Dzieciom

4 lutego 2017 roku w sali teatralnej NOT w Gdańsku (ul. Rajska 6) odbędzie się charytatywny Koncert Gwiazd - „10 lat Przemek Dzieciom”. Podczas jubileuszowego koncertu wystąpią przyjaciele fundacji - Halina Kunicka, Grażyna Wolszczak, Mateusz Damięcki, Homo-Homini, Edward Hulewicz, Janusz Panasewicz z Michałem Sitarskim, Andrzej Rybiński z Kacprem Rybińskim i Andrzej Seweryn.

Artyści specjalnie na ten koncert przygotowują wiele niespodzianek. Usłyszymy takie przeboje jak „Zawsze tam, gdzie Ty”, „Nie liczę godzin i lat”, „Orkiestry dęte”, „Za zdrowie Pań” czy też „Drzewa ruszają w drogę”. Będzie też czas na literaturę w wykonaniu najwybitniejszych aktorów.

Koncert poprowadzą Zygmunt Chajzer i Roman Czejarek, a licytację, podczas której będzie można wspomóc podopiecznych fundacji, poprowadzi Krzysztof Skiba. Koncert „10 lat Przemek Dzieciom” odbędzie się o godz. 18. Bilety - numerowane cegiełki w cenie 70 zł i 90 zł.

Królewski salon - pod takim hasłem odbędzie się V Bal Gdański. Na zdjęciu zespół taneczny Rapsodia
Królewski salon - pod takim hasłem odbędzie się V Bal Gdański. Na zdjęciu zespół taneczny Rapsodia
mat. prasowe

Polska Filharmonia Bałtycka (ul. Ołowianka 1) zaprasza na kolejny koncert z cyklu Bale Gdańskie. Tym razem podczas sobotniego wieczoru Sala Koncertowa PFB przemieni się w „Królewski salon”. Wystąpi Królewska Orkiestra Salonowa oraz Natalia Walewska (skrzypce), Julia Iwaszkiewicz (sopran), Marcin Pomykała (tenor), Witalij Wydra (tenor) i Zespół Taneczny „Rapsodia”.

Oprócz występów znakomitych artystów obdarzonych pięknymi głosami absolutnym przebojem będzie pokaz tańców w pięknych kostiumach - m.in. salonowej polki czy porywającego, pełnego energii kankana.

Po zakończeniu koncertu Salon Gdański zamieni się w salę balową. Do tańca w rytmie jazzu i swingu zgromadzonych na Ołowiance gości zaprosi zespół Standard Acoustic Promotion. Nie zabraknie też przygotowanego specjalnie na tę okazje menu kolacyjnego.

Początek o godz. 19. Bilety: 40-85 zł.

Piotr Nikiforoff i Svetlana Berezhnaya
Piotr Nikiforoff i Svetlana Berezhnaya
Evgenij Evtjukhov

Dzień później w tym samym miejscu odbędzie się koncert organowy z cyklu Mistrzowskie Recitale: „Wirtuozerskie skrzypce - Light of stone”. Wystąpi Svetlana Berezhnaya (organy) i Piotr Nikiforoff (skrzypce). Duet nie tylko zaprezentuje wybór dzieł organowych, być może znanych częściowo melomanom z letnich koncertów organowych, współorganizowanych przez PFB, ale da też możliwość rozsmakowania się w unikalnym współbrzmieniu organów i subtelnych skrzypiec.

W programie m.in. utwory Franciszka Schuberta, Alfreda Schnittke, Piotra Czajkowskiego, Claude Debussy’ego i Sergiusza Rachmaninowa.

Koncert odbędzie się w niedzielę 5 lutego o godz. 18, w Sali Koncertowej PFB (Gdańsk, ul. Ołowianka 1). Bilety: 10-35zł.

Wannes Goetschalck - artysta zmaga się z przestrzenią i własnoręcznie wykonanymi obiektami
Wannes Goetschalck - artysta zmaga się z przestrzenią i własnoręcznie wykonanymi obiektami
mat. prasowe

W Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2 w Nowym Porcie (ul. Strajku Dokerów 5) trwa nietypowa wystawa „Uwięziony”. To ciekawy eksperyment - performens Wannesa Goetschalckxa - belgijskiego artysty, który tworzy performatywne instalacje, w których ważną rolę odgrywają możliwości i ograniczenia jego własnego ciała.

Artysta 28 stycznia został zamknięty na miesiąc w sali wystawienniczej gdańskiej galerii, by pracować nad nowym dziełem. Od tego czasu zwiedzający mogą obserwować artystę z wyznaczonego miejsca - Goetschalckx nie opuści pomieszczenia aż do 24 lutego, kiedy nastąpi finisaż wystawy. Przez cały czas publiczność będzie mogła komunikować się z nim za pomocą kartek pocztowych. Co więcej, w czasie trwania rezydencji artysta stopniowo zmniejszać będzie dostępną mu przestrzeń, zabudowując się białymi ścianami, jednocześnie zamykając się coraz ciaśniej w śnieżnobiałej przestrzeni galeryjnego white boxu.

Godziny otwarcia na najbliższy weekend: piątek 17-20, sobota i niedziela 12-18. Wstęp wolny.

Opera Tu!Tu!, czyli niezapomniane spotkanie z Giovannim i Giuliettą
Opera Tu!Tu!, czyli niezapomniane spotkanie z Giovannim i Giuliettą
mat. prasowe

„Opera Tu!Tu!” to propozycja dla najmłodszych. W niedzielę Opera Bałtycka (Gdańsk, al. Zwycięstwa 15) zaprasza na muzyczne spotkanie w formie spektaklu z rodzeństwem Giovannim i Giuliettą, podczas którego dzieci będą odkrywać operę od podstaw i uczestniczyć w zadaniach proponowanych przez artystów Opery. Dla młodych melomanów będzie to okazja do poznania innego operowego zagadnienia i znalezienia odpowiedzi na pytania, czy w operze zawsze się tylko śpiewa i jak gra się na nietypowych instrumentach.

Początek o godz. 11. Bilet: normalny 20 zł, bilet rodzinny 2+2 (min. 2 dzieci) 50 złotych.

Na bajkę Czerwony Kapturek z marionetkami w rolach głównych zaprasza Teatr w Blokowisku
Na bajkę Czerwony Kapturek z marionetkami w rolach głównych zaprasza Teatr w Blokowisku
mat. prasowe

Propozycję dla dzieci w ten weekend przygotował także Teatr w Blokowisku (Gdańsk, ul. Pilotów 11). W niedzielę odbędzie się tam spektakl gościnny Teatru Barnaby „Czerwony Kapturek” według Jana Brzechwy. Co ciekawe, w tej inscenizacji zobaczymy marionetki. Do tego nie zabraknie pięknych piosenek, zawrotnej akcji i doskonałej oprawy muzycznej stworzonej przez kompozytora Michała Makulskiego, które sprawią, że dzieci bawić się będą doskonale.

Po spektaklu, dzieci będą miały możliwość spróbowania swoich sił aktorskich na scenie.

Początek o godz. 17. Bilety: 8 zł.

-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora