PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Strajk nauczycieli w kwietniu? Referendum w gdańskich szkołach do 18 marca

Strajk nauczycieli w kwietniu? Referendum w gdańskich szkołach do 18 marca
Wiadomo już kiedy i w ilu gdańskich szkołach odbędzie się referendum w sprawie strajku, który planuje ZNP. Głosowanie odbędzie się w 126 spośród 169 placówek oświatowych, w ciągu tygodnia: od poniedziałku, 11 marca, do poniedziałku, 18 marca.
Spór między nauczycielami a rządem narasta od czasu, gdy rząd zaczął wprowadzać reformę, którą zdecydowana większość pracowników oświaty określa słowem 'deforma'. Nz. scena z akcji strajkowej, która odbyła się 31 marca 3017 r.
Spór między nauczycielami a rządem narasta od czasu, gdy rząd zaczął wprowadzać reformę, którą zdecydowana większość pracowników oświaty określa słowem 'deforma'. Nz. scena z akcji strajkowej, która odbyła się 31 marca 2017 r. w gdańskich szkołach (tutaj Gimnazjum nr 25 we Wrzeszczu)
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

O terminie referendum poinformował za pośrednictwem swojego profilu Fb Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych.

 

 

Związek Nauczycielstwa Polskiego planuje przeprowadzić strajk od 8 kwietnia do skutku.

Dlaczego referenda mają się odbyć w 126, a nie wszystkich 169 gdańskich placówkach oświatowych?

- Zgodnie z prawem można je przeprowadzić tylko w szkołach, które znajdują w sporze zbiorowym - wyjaśnia Piotr Kowalczuk. -  Takich placówek jest w Gdańsku 126. Pozostałe nie mają związków zawodowych albo lidera.

Technicznie referendum będzie przypominać wybory. Nad prawidłowością przebiegu ma czuwać komisja złożona z przedstawicieli związków zawodowych. Głosować będą anonimowo nie tylko nauczyciele, ale też wszyscy inni pracownicy danej placówki. By wynik referendum był wiążący, swój głos musi oddać co najmniej 50 proc. zatrudnionych. Wszyscy uprawnieni, a zarazem zainteresowani, wrzucać będą do urny anonimową kartkę z odpowiedzią "TAK" lub "NIE".

W każdej z placówek referendum ma być przeprowadzone jednego dnia: najwcześniej w poniedziałek, 11 marca; najpóźniej w poniedziałek, 18 marca.

Czego domaga się ZNP? 1000 zł podwyżki dla nauczycieli i pracowników oświaty - to podstawowy postulat. Nauczyciele nie ukrywają, że nie podobają im się też efekty niedawnej reformy oświaty, chcą więc zmian konsultowanych przez rząd ze środowiskami nauczycielskimi.

oprac. RDwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl