Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Stogi. Szykuje się modernizacja trasy torowiska - którędy będą jeździły tramwaje na plażę?

Którędy będą przebiegać zmodernizowane tory tramwajowe? W których miejscach pojawią się przystanki i jak będą wyglądać? Przez blisko pół roku będą nad tym pracować zwycięzcy przetargu na przygotowanie dokumentacji dla planowanej przebudowy linii tramwajowych na Stogach. Kiedy będzie gotowa?

Stogi. Szykuje się modernizacja trasy torowiska - którędy będą jeździły tramwaje na plażę?
A
A
data publikacji: 30 grudnia 2016 r.

Rozpoczęły się prace nad dokumentacją nowej linii tramwajowej na Stogach
Rozpoczęły się prace nad dokumentacją nowej linii tramwajowej na Stogach
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Przygotowaniem opracowania zainteresowanych było pięć firm. - Najkorzystniejszą ofertę złożyło Konsorcjum dwóch firm: Biura Projektów Budownictwa Komunalnego S.A. z Gdańska (lider konsorcjum) oraz firmy Transprojekt Gdański sp. z o.o. (partner konsorcjum). 16 grudnia podpisana została umowa na wykonanie opracowania – informuje Agnieszka Zakrzacka z DRMG. - Zgodnie z podpisanym dokumentem projektanci mają czas do 10 maja 2017 r.

Jakie zmiany szykują się na Stogach?

Zgodnie z planami, wymienione zostanie wysłużone już torowisko. Przebudowana zostanie też sieć trakcyjna i pojawią się nowe przystanki tramwajowe. Zmieniony zostanie także układ drogowy wraz ze skrzyżowaniami, zjazdami, a nawet chodnikami, ścieżkami rowerowymi i ciągami pieszo – rowerowymi. W ramach inwestycji zbudowana bądź przebudowana zostanie sygnalizacja świetlna na przebudowywanych skrzyżowaniach. Przewidziano również budowę dwóch budynków socjalnych i ogólnodostępnych toalet na pętli "Pasanil" i pętli "Stogi". Pojawi się też monitoring wizyjny sieci Tristar i System Informacji Pasażerskiej.

Na razie nie wiadomo, kiedy rozpocznie się realizacja samej inwestycji. Gdańsk będzie starał się o środki zewnętrzne na ten cel z nowej perspektywy unijnej na lata 2014-2020.

Inwestycja pod hasłem: "Przebudowa infrastruktury tramwajowej w ul. Budzysza, Stryjewskiego i Nowotnej w Gdańsku w ramach GPKM - Etap IV a" podzielona została na trzy odcinki:

Planowaną inwestycję podzielono na trzy etapy
Planowaną inwestycję podzielono na trzy etapy
Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

  1. Ul. Budzysza, od skrzyżowania z ul. Sucharskiego do skrzyżowania z ul. Skiby (włącznie)

  2. Ul. Stryjewskiego, od skrzyżowania z ul. Skiby ( bez skrzyżowania) do skrzyżowania ul. Nowotnej z ul. Kruczą (włącznie) oraz pętla "Pasanil"

  3. Od skrzyżowania ul. Nowotnej z ul. Kruczą do końca linii tramwajowej, łącznie z pętlą "Stogi Plaża"

Planowana inwestycja to kolejny krok do poprawy dojazdu na plażę na Stogach. W tym roku miasto wyremontowało już ul. Nowotną, dzięki czemu przyjemniej i bezpieczniej można dojechać tam samochodem.

Na realizację Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej, etap IVA, zabezpieczono w przyszłorocznym budżecie miasta 40 mln złotych. Zakłada on inwestycje nie tylko na Stogach. W tym etapie rozpocznie się również budowa linii tramwajowej, wraz z infrastrukturą towarzyszącą, w ul. Nowej Bulońskiej Północnej - już w przyszłym roku zakupionych zostanie także 15 nowych tramwajów, które będą obsługiwać tę linię. Pierwsze tory tramwajowe powinny pojawić się także na ul. Nowej Warszawskiej. Na terenie Gdańska pojawią się też nowe wiaty przystankowe i tablice informacji pasażerskiej.

Dzięki środkom z poprzedniej perspektywy unijnej, w ramach Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej, powstała linia tramwajowa na odcinku Chełm - Nowa Łodzka, a także w Pieckach Migowie. Poza tym wybudowano dojazdy do Pomorskiej Kolei Metropolitalnej i przebudowano infrastrukturę tramwajową w ul. Siennickiej i Lenartowicza, na odcinku od ul. Elbląskiej do ul. Sucharskiego. 

Przeczytaj także:

Jasień, Ujeścisko. Wybudują Nową Jabłoniową, ale bez tramwaju. Będą za to buspasy

Pojechali Siennickim

-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora