PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Stogi. Remont torów tramwajowych idzie pełną parą. Zobacz film
Stogi. Remont torów tramwajowych idzie pełną parą. Zobacz film
Lista zadań inwestycji związanych z remontem torowiska w Gdańsku Stogach jest długa. To nie tylko tory tramwajowe i przystanki, ale też wiele innych prac, np. remont sieci wodociągowo-kanalizacyjnej. Trwają intensywne działania w kilku lokalizacjach. Zobacz jak wygląda ta jedna z największych miejskich inwestycji na filmie z perspektywy drona.
Stogi są obecnie wielkim placem budowy
Stogi są obecnie wielkim placem budowy
źródło: DRMG


Inwestycja trwa już ponad pół roku. Mieszkańcy Stogów bardzo na nią czekali, choć na razie muszą uzbroić się w cierpliwość. Duża część ich dzielnicy to teraz prawdziwy plac budowy. Na czas remontu wprowadzona jest zmieniona organizacja ruchu. Postęp prac na kilku odcinkach widać gołym okiem. Na filmie pokazany jest m.in. plac składowy na nowe materiały – tory i podkłady torowe oraz na materiały z rozbiórek przed segregacją i wywiezieniem na składowisko, widać „wykorytowaną” ulicę Budzysza wraz z przegłębieniami pod przepusty kanalizacji deszczowej, jest też rów wzdłuż działek, który odprowadzi wodę do kanału Kaczeńce.


Zobacz film pokazujący prace na Stogach:


Wykonawca buduje obecnie wodociąg przy ul. Pawiej, Stryjewskiego oraz Nowotnej. Trwają prace trakcyjne polegające na demontażu fundamentów trzech słupów trakcyjnych, wykonaniu studni pod fundamenty oraz budowie kanału deszczowego z prefabrykatów. Realizowane są prace związane z oświetleniem pętli Stogi. Położono też warstwę tłucznia na odcinku kilkuset metrów oraz rozpoczęto układanie podkładów betonowych wraz z szynami na odcinku ul. Nowotnej. W dalszym ciągu odbywają się cięcia korekcyjne drzew. To najnowsza garść informacji od Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, która prowadzi ten projekt.


Torowisko rośnie w oczach. Inwestycja ma być gotowa do końca sierpnia 2019 r.
Torowisko rośnie w oczach. Inwestycja ma być gotowa do końca sierpnia 2019 r.
źródlo: DRMG


Umowę na przebudowę infrastruktury tramwajowej na Stogach (ul. Budzysza, ul. Stryjewskiego i ul. Nowotnej) podpisano w czerwcu 2018 r. Wykonawcą remontu jest konsorcjum firm: Aldesa Construcciones Polska Sp. z o.o., Aldesa Construcciones SA i COALVI S.A. Prace zakrojone są na bardzo szeroką skalę. To nie tylko modernizacja torów tramwajowych i sieci trakcyjnej. Wykonawca przebuduje także przystanki tramwajowe. Będą one włączone do monitoringu wizyjnego Sieci TRISTAR. Przebudowany też zostanie układ drogowy wraz ze skrzyżowaniami i zjazdami. Powstaną nowe chodniki i drogi rowerowe. Co ważne, odnowiona zostanie też sieć wodociągowo-kanalizacyjna.

Lista zadań jest długa. Obejmuje nie tylko infrastrukturę tramwajową, ale też drogową oraz wodociągowo-kanalizacyjną
Lista zadań jest długa. Obejmuje nie tylko infrastrukturę tramwajową, ale też drogową oraz wodociągowo-kanalizacyjną
źródło: DRMG


Cały kontrakt opiewa na kwotę ponad 110 mln zł, z czego ponad 46 mln zł to dofinansowanie z unijnych funduszy. Inwestycja - zgodnie z umową - ma zakończyć się w sierpniu 2019 r.


oprac. MWwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl