• Start
  • Wiadomości
  • Stocznia Gdańska szlakiem kobiet. Zwiedzaj z mapą wydaną przez IKM

Stocznia Gdańska szlakiem kobiet. Zwiedzaj z mapą wydaną przez Instytut Kultury Miejskiej

Mapa „Stocznia Gdańska szlakiem kobiet” to wyjątkowy druk poświęcony codziennej pracy kobiet w zakładzie, opisom stoczniowego życia i historii strajków Sierpnia 80’. Zawiera archiwalne zdjęcia pracowniczek Stoczni Gdańskiej i działaczek opozycyjnych. Bezpłatną publikację można otrzymać w Instytucie Kultury Miejskiej oraz pobrać online ze strony http://metropolitanka.ikm.gda.pl/. 
16.02.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na stronie www.stoczniajestkobieta.org znajdziemy też publikację „Stocznia jest kobietą”, która składa się dwudziestu tekstów podzielonych na dwie części. Są to wywiady, teksty przekrojowe oraz metodologiczne autorstwa zbierających doświadczenia z pracy nad projektem
Na stronie www.stoczniajestkobieta.org znajdziemy też publikację „Stocznia jest kobietą”, która składa się z dwudziestu tekstów podzielonych na dwie części. Są to wywiady, teksty przekrojowe oraz metodologiczne autorów zbierających doświadczenia z pracy nad projektem
Mat. www.stoczniajestkobieta.org

 

- Opowiadając o codzienności robotnic i inżynierek, pielęgniarek i pań zatrudnionych w administracji, wypełniamy lukę w opowiadaniu historii zakładów stoczniowych. Przedstawiamy trud pracy konstruktorek, sprzątaczek i lekarek, pokazujemy ich starania o lepsze warunki zatrudnienia. Informacje zebrałyśmy podczas wywiadów z pracownicami i pracownikami dawnej Stoczni Gdańskiej oraz w trakcie kwerendy archiwalnej - mówi Anna Urbańczyk z Instytut Kultury Miejskiej.

Stocznia Gdańska była zakładem pracy, który odcisnął piętno na losach wielu osób, zarówno w wymiarze symbolicznym, jak i prywatnym. Od 1947 r. do czasu ogłoszenia jej upadłości w 1996 r. ponad 100 tysięcy mężczyzn i kobiet związało z nią swoje życie zawodowe, pracując przy produkcji statków jako suwnicowe, spawaczki i spawacze, operatorzy dźwigów, monterzy, technolożki i izolatorki.

Pobierz mapę ze strony: http://metropolitanka.ikm.gda.pl/publikacje/

 

Zdjęcie obejrzeć można w Archiwum Cyfrowym projektu Stocznia Jest Kobietą
Wodowane statki miały swoje 'matki chrzestne', ale rola kobiet w życiu Stoczni była dużo większa, niż udział w tego typu uroczystościach. To, i inne zdjęcia, obejrzeć można w archiwum cyfrowym projektu Stocznia Jest Kobietą
Fot. ze zbiorów Archiwum Państwowego w Gdańsku

 

Mapa ukazała się w języku polskim, angielskim, ukraińskim i rosyjskim.

- Ważnym osiągnięciem jest dla nas wydanie mapy w czterech wersjach językowych. Dzięki treściom przetłumaczonym na język angielski, rosyjski i ukraiński możemy przybliżyć historię kobiet w stoczni i strajków Sierpnia 80’ przybyłym z zagranicy mieszkańcom i turystom - dodaje Anna Urbańczyk.

Trasa wyznaczona na mapie pozwala na odnalezienie najważniejszych miejsc i doczytanie informacji o wydarzeniach, które miały miejsce w pobliżu: Bramy nr 2, stołówki centralnej, sali BHP, Willi Dyrektora, Hali 42A, dźwigów, pochylni, szatni, przychodni, bufetu czy hali montażowej. Letnie, bezpłatne spacery po terenach Stoczni Gdańskiej z Metropolitanką rozpoczną się w połowie czerwca.

- Zdjęcie, które znalazło się na okładce mapy, zobaczyłyśmy po raz pierwszy w 2013 roku. Michał Szlaga podesłał nam link do aukcji, na której do kupienia była odbitka. Na odwrocie była informacja, że to kobieta w czasie strajku w Stoczni Gdańskiej wymieniająca się za pośrednictwem megafonu opiniami ze stoczniowymi oficjelami. Data: 22 sierpnia 1980. Nie zdążyłyśmy jej kupić, zaczęłyśmy za to opowiadać o niej, między innymi osobom, które też szukały zdjęć kobiet Solidarności. Przygotowując projekt muralu „Kobiety Wolności” dotarła do niego Anna Eichler z RedSheels i razem z Anią Urbańczyk z Instytutu Kultury Miejskiej udało się im uzyskać zgodę na publikację zdjęcia. Prawdopodobnie po raz pierwszy w Polsce. To Ewa Ossowska. Pojawia się na wielu zdjęciach ze strajku, rzadko podpisana z imienia i nazwiska. Na tym najbardziej znanym stoi za plecami Lecha Wałęsy. Dlatego zależało nam na tym, żeby pokazać, że Ossowska także brała do ręki megafon i przemawiała – opowiada Anna Miler.

Pracownice Stoczni uczestniczyły także w wydarzeniach znaczących pod względem obywatelskim i politycznym. 

- Opowiadamy o uczestniczkach strajku w sierpniu 1980 r. - tych znanych i tych anonimowych. Przedstawiamy Annę Walentynowicz, Alinę Pieńkowską, Marylę Płońską, Bernadetę Stankiewicz, Henrykę Krzywonos, Joannę Dudę-Gwiazdę, Bożenę Rybicką, Magdalenę Modzelewską i inne działaczki opozycyjne oraz artystki obecne w Stoczni w czasie strajku. Wspominamy także wcześniejsze wydarzenia z grudnia 1970 r. Razem z naszymi Bohaterkami zapraszamy w herstoryczną podróż po unikatowym, poprzemysłowym terenie dawnej Stoczni Gdańskiej - kończy Anna Urbańczyk z IKM.

Mapę można pobrać online ze strony: http://metropolitanka.ikm.gda.pl/publikacje/

 

Autorki publikacji: Anna Miler, Magdalena Stormowska

Redakcja i korekta: Anna Mackiewicz, Anna Urbańczyk

Projekt graficzny: Julia Porańska (studio bo tak)

Koordynacja: Anna Urbańczyk

 

Stocznię Gdańską można też zwiedzać indywidualnie przy użyciu aplikacji, audioprzewodnika, a także poznać jej herstorię ze słuchowisk i książki – materiały znajdują się na stronie: www.stocznia-jest-kobieta.org.

Czytaj też:

Rewitalizacja budynku Dyrekcji Stoczni Gdańskiej: zobacz, jak zabytek odzyskuje świetność

 

 

TV

Światowa stolica bursztynu