• Start
  • Wiadomości
  • Stefanowi Chwinowi na 70. urodziny. Uroczystość w Dworze Artusa - na żywo na gdansk.pl

Stefanowi Chwinowi na 70. urodziny. Uroczystość w Dworze Artusa - na żywo na gdansk.pl

Laudację wygłosi prof. Andrzej Zawada, wykład “O Pięknie” - sam jubilat, poza tym pytania od dziennikarzy i literaturoznawców, prezentacja nowego wydania powieści „Hanemann” oraz muzyka w wykonaniu Cappella Gedanensis - tak zapowiada się uroczystość 70. urodzin gdańskiego pisarza, która odbędzie się w piątek, 26 kwietnia, o godz. 18.00 w Dworze Artusa. Wstęp wolny. Relacja na żywo na portalu gdansk.pl.
25.04.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Stefana Chwina to prozaik, eseista, historyk, krytyk literatury, wykładowca uniwersytecki i grafik. Gdańszczanin i autor niezwykle dla Gdańska ważnych powieści, jak “Hanemann” czy “Srebrzysko. Powieść dla dorosłych
Stefan Chwin to prozaik, eseista, historyk, krytyk literatury, wykładowca uniwersytecki i grafik. Gdańszczanin i autor niezwykle dla Gdańska ważnych powieści, jak “Hanemann” czy “Srebrzysko. Powieść dla dorosłych"
Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

“Najbardziej niebezpieczna jest trzecia nad ranem. Często budzę się o tej porze, dla mnie magicznej. Nie wiem, dlaczego, może to z dzieciństwa idzie jakieś dalekie echo. To właśnie wtedy przychodzi do nas demon, szarpie i mówi: - A mogłeś inaczej” - powiedział Stefan Chwin w wywiadzie dla Gazety Wyborczej.

Uroczystość 70. lecia urodzin pisarza, którą zaplanowano w Dworze Artusa, będzie okazją do spotkania czytelników, dziennikarzy, literaturoznawców, artystów, władz miasta - gdańszczan i gości z Polski, z jednym z najważniejszych pisarzy gdańskich, i być może okazją do usłyszenia: “czy można było inaczej”.

Rozpocznie ją laudacja, której autorem jest prof. Andrzej Zawada z Uniwersytetu Wrocławskiego, znawca twórczości autora. Odczyta ją Jarosław Tyrański, aktor Teatru Wybrzeże.

- Sztuka uwodzenia – tym jest literatura według Stefana Chwina - twierdzi prof. Andrzej Zawada. - Literatura ma mieć wdzięk, uwodzicielski czar, powinna roztaczać tajemniczy i zniewalający urok. „Bo w nieszczęściu potrzebny jakiś ład czy piękno” - te słowa Poety Stefan Chwin uznaje za swój artystyczny manifest. Nie jest przypadkiem, że słowo „piękno” to jeden z kluczy do tej twórczości. Nie tak dawno zobaczyliśmy je w tytule kolejnego eseju autobiograficznego: Zwodnicze piękno.

I właśnie “O Pięknie” traktować będzie wykład, ilustrowany slajdami, który zaraz po laudacji wygłosi bohater wieczoru Stefan Chwin.

O żonie Krystynie mówi w wywiadach: Czasem mam wyrzuty sumienia, bo żona prowadzi wydawnictwo, księgowość, dystrybucję, negocjuje umowy zagraniczne, organizuje spotkania, podróże, hotele, bilety, prowadzi korespondencję, redaguje moje książki... Myślę, że może to wszystko powinienem robić sam, ale chyba nie dałbym rady.
O żonie Krystynie mówi w wywiadach: "Czasem mam wyrzuty sumienia, bo żona prowadzi wydawnictwo, księgowość, dystrybucję, negocjuje umowy zagraniczne, organizuje spotkania, podróże, hotele, bilety, prowadzi korespondencję, redaguje moje książki... Myślę, że może to wszystko powinienem robić sam, ale chyba nie dałbym rady.
Dominik Paszliński/gdansk.pl


Kolejnym punktem programu będzie dyskusja. Jubilat odpowie na pytania zaproszonych do udziału w panelu dziennikarzy i literaturoznawców. Siedmioro rozmówców: Marek Górlikowski, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Barbara Szczepuła, Robert Walenciak, Maciej Wróblewski, Grzegorz Wysocki i Jarosław Zalesiński, przygotowało dla pisarza po jednym pytaniu, którego jeszcze nie mieli okazji mu zadać, a zawsze tego pragnęli.

- Dla mnie Stefan Chwin nie jest pisarzem gdańskim, ale teologicznym, choć ważne są dla mnie obrazy wielkiego pożaru Gdańska z 1945 roku z “Hanemanna” czy podziemnego Gdańska ze "Złotego pelikana". To taka emanacja gdańskości - mówi Jarosław Zalesiński, poeta, wieloletni dziennikarz, dziś dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, która jest współorganizatorem wydarzenia. - Dla mnie najważniejsze jest to, co mówi Stefan Chwin w esejach o naszej duchowości. Wiem, że nie lubi św. Augustyna i chciałbym go zapytać czy jest taki święty, którego sobie upodobał.

Podczas premiery ostatniej książki Srebrzysko  w 2016 roku Stefan Chwin odbierał gratulacje od prezydenta Pawła Adamowicza
Podczas premiery ostatniej książki "Srebrzysko" w 2016 roku Stefan Chwin odbierał gratulacje od prezydenta Pawła Adamowicza
Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

O czym jeszcze będą pytać jubilata goście?

- Jeden z rozmówców stwierdził, że nigdy nie miał okazji rozmawiać z panem Stefanem o kobietach, a zawsze go to korciło. Wcześniej nie miał śmiałości - zdradza Jarosław Zalesiński. - Inny z panelistów chce zapytać o “książki wstydliwe”, czyli takie, do których może wstyd mu się przyznać, ale je czytał, ale też o wizerunek wykładowcy i stosunek do mody. Być może dowiemy się też czy jubilat bardziej ceni sobie swoje książki eseistyczne czy beletrystyczne oraz czy zna takie książki, które pomagają w porażkach, bo nasz model edukacji szykuje nas do ciągłych sukcesów, a co z porażkami? Jak je znosić?

Po dyskusji nastąpi czas na prezentację nowego wydania powieści „Hanemann”, którą przygotowała Fundacja Gdańska.

O oprawę muzyczną całego wydarzenia zadba Cappella Gedanensis.

Na obchody jubileuszu jest wstęp wolny, a dla osób, które nie będa mogły dotrzeć do Dworu Artusa na czas, portal gdansk.pl przeprowadzi relację na żywo z wydarzenia. Początek w piątek, 26 kwietnia, o godz. 18.00.

Organizatorami wydarzenia są Miasto Gdańsk, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna oraz Nadbałtyckie Centrum Kultury.

 

 
 

 

Stefan Chwin - prozaik, eseista, historyk, krytyk literatury i grafik, urodził się w Gdańsku w 1949 roku. Jego rodzina pochodziła z Wilna. Ojciec był ekonomistą po warszawskiej SGGW, matka - pielęgniarką, której pacjentem był - rodzice po wojnie przeprowadzili się z Warszawy do Gdańska - również Lech Wałęsa. Młody Stefan - po Liceum Plastycznym w Orłowie zdał na polonistykę, którą ukończył na Uniwersytecie Gdańskim. Pracę magisterską z Gombrowicza napisał pod kierunkiem prof. Marii Janion. Doktorat, który poświęcił romantycznym echom we współczesnej literaturze polskiej, również. Rozprawę habilitacyjną pt. Literatura i zdrada. Od Konrada Wallenroda do Małej Apokalipsy, wyróżnił nagrodą Minister Edukacji Narodowej.

Stefan Chwin rozpoczął pracę na Uniwersytecie Gdańskim w 1982 roku. Sześć lat temu otrzymał na uczelni tytuł naukowy profesora nauk humanistycznych oraz stanowisko profesora zwyczajnego. Zajmuje się tam romantyzmem i romantycznymi inspiracjami w literaturze nowoczesnej (m.in. u Witolda Gombrowicza). Jego wykładów można posłuchać w Katedrze Historii Literatury wydziału Filologii Polskiej.

Chwin pisał już w czasach studenckich. Pierwsze wiersze opublikował w piśmie UG „Bakałarz”, którego szatę graficzną też tworzył. W latach 80. był członkiem zespołu redakcyjnego serii wydawniczej „Transgresje”. Wtedy też podjął pierwsze próby pisarskie.

Jest członkiem wielu organizacji naukowych: Gdańskiego Towarzystwa Naukowego, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, PEN-Clubu, Rady Języka Polskiego przy Polskiej Akademii Nauk, Komitetu Narodowego ds. Współpracy z Europejską Federacją Narodowych Instytucji Językoznawczych (EFNIL). W latach 1997–2003 był jurorem Literackiej Nagrody Nike, udzielał się w tej roli również na Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” w Sopocie oraz na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (2007 r). Współpracuje z Krajowym Funduszem na Rzecz Dzieci. Uczestniczył w pracach nad „Encyklopedią Gdańska - Gedanopedia”.

Jego szczególną pasją jest projektowanie i rysowanie alfabetów inspirowanych m.in. architekturą Gdańska i Pomorza oraz ilustrowanie własnych książek.

W beletrystyce Stefan Chwin zadebiutował dwiema powieściami fantastyczno-przygodowymi dla młodzieży:” Ludzie-skorpiony” i “Człowiek-Litera”, ukrywając się pod pseudonimem Max Lars, ale przełomowym momentem w jego karierze pisarskiej było ukazanie się powieści Hanemann (1995), nagrodzonej Paszportem Polityki. Dzieło zostało przetłumaczone na wiele języków obcych.

Chwin wydał jak dotąd 12 powieści i dziewięć książek historyczno-literackich.  

Książki, artykuły i eseje Stefana Chwina ukazywały się w wielu krajach, m. in.: Niemczech, Rosji, Anglii, Irlandii, Francji, Szwecji, Słowenii, Serbii, na Ukrainie, Litwie, Słowenii, Hiszpanii, Japonii, Szwajcarii, w Meksyku, Kanadzie i w USA.

Jest laureatem wielu nagród polskich i międzynarodowych, zarówno za twórczość naukową (m. in. Nagroda Naukowa im. Heweliusza, indywidualna Nagroda Ministra Edukacji), jak i literacką (m. in. jedno z najważniejszych niemieckich wyróżnień literackich - nagroda im. Andreasa Gryphiusa, nagroda im. Ericha Brosta, Nagroda PEN Clubu, Nagroda Główna Gdynia w dziedzinie eseju, Nagroda im. Samuela Bogumiła Linde, Nagroda Splendor Gedanensis).

W 2018 r. z rąk Marszałka Województwa Pomorskiego otrzymał nagrodę „Wiatr od morza” za całokształt pracy literackiej.

 

TV

Mevo się kręci!