PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Steczkowska, Cerekwicka, Cugowski zaśpiewają w kościele św. Trójcy

Steczkowska, Cerekwicka, Cugowski zaśpiewają w kościele św. Trójcy
Steczkowska, Cerekwicka, Cugowski - m.in. tych wyjątkowych artystów gdańszczanie będą mieli okazję posłuchać już w najbliższą sobotę, 10 listopada w kościele św. Trójcy. Wszystko dzięki ciekawemu projektowi “Wschód Zachodu”. Jest to oratorium o Gdańsku, promowane piosenką “Wieża zgody”. Miłośnicy naszego miasta będą zachwyceni teledyskiem!
Kadr z teledysku do piosenki Wieża zgody
Kadr z teledysku do piosenki "Wieża zgody"
mat. prasowe

O pięknie i wyjątkowości Gdańska chyba nikogo przekonywać nie trzeba. Nasze miasto wielokrotnie było inspiracją dla artystów. Gdańsk sprawdzał się jako idealne miejsce do kręcenia filmów czy seriali. W Gdańsku powstało też wiele teledysków… Zazwyczaj nasze miasto jest tłem przeróżnych projektów artystycznych. Wyjątkowym, ale nadal tłem. W oratorium “Wschód Zachodu” Gdańsk gra rolę pierwszoplanową. Warto przyjrzeć się jej z bliska, bo nie tylko pięknie wygląda, ale i świetnie brzmi.

“Wieża zgody” to utwór promujący oratorium o Gdańsku. Piosenkę wykonuje Grzegorz Wilk, muzykę skomponował Marcin Nierubiec a autorem zdjęć jest Marcin Rybiński. Bazylika Mariacka, Żuraw, Sołdek czy Neptun - to jedne z najważniejszych symboli Gdańska, których nie brakuje w teledysku. Co istotne, w teledysku zobaczymy też, że Gdańsk jest miastem tętniącym życiem. Świadczą o tym m.in. tłumy turystów czy uliczni artyści, którzy stali się ważną cześcią naszego miasta.

“Wieża zgody” to jeden z utworów, którego gdańszczanie będą mogli posłuchać już w najbliższą sobotę. W kościele św. Trójcy wystąpią uzdolnieni soliści: Katarzyna Cerekwicka, Anna Serafińska, Justyna Steczkowska, Piotr Cugowski i Krzysztof Iwaneczko.

- Oratorium o Gdańsku  jest połączeniem melodyjnej muzyki popowej z potężnym aparatem orkiestry symfonicznej - wyjaśnia Marcin Nierubiec, kompozytor. - Warto dodać, że jest to projekt na realizację którego potrzebowaliśmy kilku lat. Pomysł wyszedł od księdza Zdzisława Ossowskiego, który jest szefem Stowarzyszenia Muzyki Gospel w Osieku. To ksiądz wymyślił, aby stworzyć duży utwór poświęcony historii Gdańska. Zaprosił mnie do współpracy i tym sposobem skomponowałem oratorium “Wschód Zachodu”. Udało nam się zaprosić wspaniałych solistów, chór i orkiestrę symfoniczną. Gwarantuję, że nie będziemy straszyć słuchaczy trudną muzyką współczesną. Przygotowaliśmy utwory wpadające w ucho. Chcielibyśmy, aby wszyscy, którzy wezmą udział w wydarzeniu, wrócili do domów naładowni pozytywną energią.

Justyna Steczkowska będzie jedną z gwiazd sobotniego występu
Justyna Steczkowska będzie jedną z gwiazd sobotniego występu
Mateusz Ochocki/KFP


Wydarzenie rozpocznie instrumentalna uwertura, która będzie czymś w rodzaju fanfary na cześć Gdańska. Następnie zaplanowano występy solowe. Możemy zdradzić, że Anioł Gdański zaśpiewany będzie przez Piotra Cugowskiego, a o Złotej Bramie śpiewać będzie Justyna Steczkowska. W programie przewidziano też występy duetów. Kto wystąpi z kim? To już niespodzianka. W oratorium prócz solistów wystąpić musi też chór i orkiestra. Dlatego w sobotnim wydarzeniu posłuchamy też Cappelli Gedanensis, Akademickiej Orkiestry Symfonicznej w Gdańsku i zobaczymy dyrygenta Tadeusza Wichereka. Oratoria zawsze zawierają partię narratora, czyli osoby opowiadającej o wydarzeniach. W Oratorium o Gdańsku w tę rolę wcielą się znani aktorzy Halina Łabonarska i Jerzy Zelnik. W oratorium możemy spodziewać się nawiązań do ważnych postaci związanych z historią Gdańska. Będą nimi m.in. Farenheit czy  Memling.

- Przeważnie zajmuję się komponowaniem piosenek dla różnych artystów - dodaje Marcin Nierubiec. - Współpracowałem z Marylą Rodowicz, Michałem Bajorem czy Dodą, a to jest dopiero drugi projekt, gdzie pracuję z chórem i orkiestrą symfoniczną. Dlatego jest to dla mnie duże wyzwanie, ciekawe doświadczenie i mam nadzieję, że skończy się powodzeniem. Jako warszawiak muszę powiedzieć, że kocham gdańsk i uwielbiam wracać do tego miasta. Mam nadzieję, że gdańszczanie również chętnie będą wracać we wspomnieniach do naszego oratorium.

Wyjątkowy głos i niebywały talent. Prócz występu solowego Kasia Cerekwicka wystąpi też w duecie. Z kim? To niespodzianka
Wyjątkowy głos i niebywały talent. Prócz występu solowego Kasia Cerekwicka wystąpi też w duecie. Z kim? To niespodzianka
Mateusz Ochocki/KFPWydarzenie rozpocznie się o godz. 19.00. WSTĘP WOLNY.

Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze
Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze