Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Statuetka "Brama Wolności" i 20 tys. zł dla filmu "Komunia"

Gala Rozdania Nagród 15. Gdańsk DocFilm Festival odbyła się w sobotę, 3 czerwca, w Europejskim Centrum Solidarności. Główną nagrodę festiwalu - Statuetkę „Brama Wolności” i nagrodę finansową w wysokości 20 tys. zł ufundowaną przez prezydenta Miasta Gdańsk przyznano polskiemu filmowi dokumentalnemu „Komunia” (2016) w reżyserii Anny Zameckiej.

Statuetka "Brama Wolności" i 20 tys. zł dla filmu "Komunia"
A
A
data publikacji: 04 czerwca 2017 r.

Zastępca prezydenta Gdańska Piotr Kowalczuk wręcza nagrodę główną za film 'Komunia'.  W imieniu reżyserki nagrodę odbiera montażystka Agnieszka Glińska
Zastępca prezydenta Gdańska Piotr Kowalczuk wręcza nagrodę główną za film 'Komunia'. W imieniu reżyserki nagrodę odbiera montażystka Agnieszka Glińska
fot. Gdańsk DocFilm Festival

„Zdumiewający warsztat reżyserski i delikatność podejścia do tematu, a także za pełen empatii portret ludzkiej godności w obrębie rodziny i społeczeństwa” - argumentowało Jury w składzie: przewodniczący Maciej Pieprzyca, Michał Oleszczyk i Martina Parenti. W imieniu reżyserki nagrodę odebrała montażystka filmu Agnieszka Glińska. 

Jury przyznało również wyróżnienia trzem filmom konkursowym:

  • „Piaskowi rzeźbiarze”(reż. Tal Amiran, Wielka Brytania, 2016) za „prostotę formy i siłę niesionego przesłania, a także za portret ludzi odnajdujących godność i energię w tworzeniu niezwykłych, ulotnych dzieł sztuki.”
  • „Pasterz” (reż. Joost Van der Wiel, Holandia, 2016) za "inspirujący portret mężczyzny, którego siła ducha, wola przetrwania i zawodowa etyka mogą dostarczyć wzorca dla ludzi na całym świecie.”
  • „Pierwszy Polak na Marsie” (reż. Agnieszka Elbanowska, Polska, 2016) za „ umiejętne połączenie powagi i humoru, owocujące wzruszającym portretem człowieka posiadającego odwagę, by marzyć o podróży dosłownie nie z tego świata.”

Dokument Agnieszki Elbanowskiej w sposób szczególny skradł serca publiczności tegorocznej edycji festiwalu, i to właśnie „Pierwszy Polak na Marsie” zdobył Nagrodę Publiczności Gdańsk DocFilm Festival. Nagrodę z rąk dyrektora LOTTO w Gdańsku, Kazimierza Janiaka, partnera festiwalu, odebrał główny bohater dokumentu Kazimierz Błaszczak. Wśród widzów, którzy oddali swój głos na ulubiony film, została rozlosowana nagroda, którą otrzymała Izabela Reszka.


Pamiątkowe zdjęcie podczas gali zamknięcia festiwalu
Pamiątkowe zdjęcie podczas gali zamknięcia festiwalu
fot. Gdańsk DocFilm Festival

Jury Gdańsk DocFilm Festival przyznało również polskim twórcom nominacje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego. W roku 2017 po raz pierwszy nominacje otrzymał film, który zwyciężył Gdańsk DocFilm Festival i to aż w trzech kategoriach. „Komunię” nominowano do Nagród za: Najlepszy Film Dokumentalny, Najlepsza Reżyseria (nominacja dla Anny Zameckiej), Najlepsze Zdjęcia (nominacja dla Małgorzaty Szyłak). W kategorii Najlepszy Montaż Jury nominowało Katarzynę Boniecką za film „Pierwszy Polak na Marsie” w reżyserii Agnieszki Elbanowskiej.

Projekt współfinansowany ze środków Miasta Gdańska, Województwa Pomorskiego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

-
oprac. WG (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. WG (0)
www.gdansk.pl