• Start
  • Wiadomości
  • Stare Przedmieście się bawi. Poznaj historię dzielnicy - przyjdź na festyn w sobotę

Stare Przedmieście się bawi. Poznaj historię dzielnicy - przyjdź na festyn w sobotę

W sobotę 16 czerwca 2018 r., na Starym Przedmieściu odbędzie się festyn połączony z otwarciem wystawy plenerowej dotyczącej historii dzielnicy i edukacyjnym spacerem, który poprowadzą przewodnicy. Będzie też muzyka, zmagania sportowe i... grochówka. Stare Przedmieście zaprasza wszystkich gdańszczan do wspólnej zabawy od godz. 10.
14.06.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Niedawno odnowiona Baszta Biała przy ul. Rzeźnickiej
Niedawno odnowiona Baszta Biała przy ul. Rzeźnickiej
Dominik Paszliński/gdansk.pl

Mianem Starego Przedmieścia określa się dziś tereny położone między Podwalem Przedmiejskim na północy, a wodami Motławy na wschodzie. Od południa dzielnica ograniczona jest pasmem fortyfikacji z Bramą Nizinną, od zachodu zaś – Kanałem Raduni. W latach 1420–1454 funkcjonowało określenie Nowe Miasto, wyparte przez Przedmieście (niem. Vorstadt). Współczesna nazwa obowiązuje od 1949 roku, z dodanym określeniem „Stare”.

– Dzielnica formowała się już w XIV wieku - opowiada Katarzyna Kurkowska z Muzeum Gdańska. - Zaczątkiem osadnictwa był tu ośrodek stoczniowy nad Motławą budujący statki na zlecenie Holendrów, Anglików i Flamandów. W 1430 r. obszar zamieszkiwało ok. 2 tysiące mieszkańców na prawie 400 posesjach. Dzielnica odgrywała coraz większą rolę gospodarczą; m.in. dlatego w latach 1463–1490 powstał tu długi na ponad 1 km ciąg murów. W XVII stuleciu teren dzielnicy został powiększony, a fosa oddzielająca Stare Przedmieście od Głównego Miasta zasypana. W tym czasie został wyodrębniony m.in. Plac Wałowy.

Głównymi ulicami były tu Fleischergasse (ul. Rzeźnicka) i Poggenpfuhl (ul. Żabi Kruk), a część terenów przeznaczono na cele handlowe. Osiedle ostatecznie zmieniło swój charakter z portowego na reprezentacyjny, oświatowy i militarny. Istniał tu także pierwszy dworzec kolejowy w Gdańsku, zbudowany przez Pruską Kolej Wschodnią.

 

Szkoła Podstawowa nr 67 przy ul. Żabi Kruk 5. Tutaj odbędą się główne atrakcje pikniku
Szkoła Podstawowa nr 67 przy ul. Żabi Kruk 5. Tutaj odbędą się główne atrakcje pikniku
Dominik Paszliński/gdansk.pl

Wystawa i spacer po Starym Przedmieściu

Katarzyna Kurkowska z Muzeum Gdańska jest kuratorem wystawy, która pojawi się w sobotę, 16 czerwca 2018 r., od godz. 13 przy Szkole Podstawowej nr 67 na ul. Żabi Kruk 5 w Gdańsku. Pół godziny po otwarciu wystawy, o godz. 13.30, sprzed szkoły wyruszy spacer historyczny po dzielnicy, który poprowadzą przewodnicy Dorota Kucharczyk i Klaudiusz Grabowski.

Wystawa i spacer to elementy projektu, który prowadzą wspólnie Muzeum Gdańska i Biuro Rozwoju Gdańska wspomagane przez Rady Dzielnic, a mającego na celu przybliżanie mieszkańcom dzieje poszczególnych fragmentów miasta.

Opowieść o Starym Przedmieściu potrwa do marca 2019 r. i zakończy się publikacją naukową. Zanim to nastąpi, jesienią tego roku odbędą się jeszcze kolejne spacery po dzielnicy oraz wykłady naukowców z Uniwersytetu Gdańskiego.

“Historie Gdańskich Dzielnic” to niezwykle ważne i perspektywiczne przedsięwzięcie, które ma na celu budowanie tożsamości gdańszczan w miejscach ich zamieszkania – tłumaczy Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

“Stare Przedmieście” to już druga odsłona tego cyklu. Rok temu muzealnicy i naukowcy odkrywali przed gdańszczanami tajemnice Chełma.

- Premierowa odsłona projektu “Historie Gdańskich Dzielnic’ odbyła się w 2017 r. i dotyczyła gdańskiego Chełma - wyjaśnia Ossowski. - Wystawę można było zobaczyć w trzech lokalizacjach dzielnicy, w miejscach uczęszczanych przez mieszkańców. O dzielnicy opowiadali także historycy z Uniwersytetu Gdańskiego, a w marcu 2018 r. Muzeum wydało pierwszy tom publikacji naukowej, której nakład rozszedł się w niespełna trzy miesiące.

Otwarcie wystawy plenerowej - sobota, 16 czerwca 2018 r., godz. 13, Szkoła Podstawowa nr 67, ul. Żabi Kruk 5. Wystawa będzie czynna do września 2018 r.

Spacer po Starym Przedmieściu, sobota, 16 czerwca 2018 r., godz. 13.30 - 14.30. Początek w Szkoła Podstawowa nr 67, ul. Żabi Kruk 5.

Wstęp na oba wydarzenia jest bezpłatny, nie trzeba się też rejestrować.

 

Na Rzeźnickiej podczas XVI Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA odbyła się parada hiszpańskiego teatru La Baldufa pt. Zeppelin. Lipiec 2012 r.
Na Rzeźnickiej podczas XVI Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA odbyła się parada hiszpańskiego teatru La Baldufa pt. Zeppelin. Lipiec 2012 
Mateusz Ochocki/KFP

Festyn na Starym Przedmieściu dla wszystkich gdańszczan

To niejedyne atrakcje, które odbędą się tego dnia na Starym Przedmieściu. Otwarcie wystawy i spacer zbiegną się z festynem, który organizuje Rada Dzielnicy Śródmieście oraz Szkoła Podstawowa nr 67 i Gimnazjum nr 8. Szkoła Podst. nr 76 działa tu już od 1963 r.

– Poprzez festyn chcemy nie tylko pokazać, że nasza szkoła jest położona w pięknej i dobrze skomunikowanej, centralnej części Gdańska, ale także, że warto się u nas uczyć – zachęca do przybycia Mirosława Kowal, dyrektor SP nr 67 i Gimnazjum nr 8.

W programie przewidziano zajęcia sportowe, konkurs piosenek o tematyce wakacyjnej w języku angielskim, niemieckim oraz hiszpańskim, pokazy talentów, turniej piłki nożnej, a także coś smacznego. Będzie można spróbować smakołyków domowej kuchni. Treściwą grochówkę i bigos obiecują ugotować szkolne panie kucharki a domowe ciasta upieką uczniowie i ich rodzice.

Organizatorzy zapraszają wszystkich gdańszczan do wspólnej zabawy.

– Razem z Muzeum Gdańska oraz Radą Dzielnicy Śródmieście chcemy opowiedzieć mieszkańcom dzielnicy i całego miasta o najciekawszych miejscach Starego Przedmieścia aż po czasy współczesne, np. Kościele św. Piotra i Pawła oraz Kościele i klasztorze Franciszkanów pw. św. Trójcy, które pochodzą z XIV-XV w. Wystawa i spacer opowiedzą także o innych, mniej docenianych, choć równie ciekawych miejscach – zaprasza Dominika Ikonnikow, przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Śródmieście.

Do Szkoły Podstawowej nr 67 przy ul. Żabi Kruk można dotrzeć samochodem oraz komunikacją miejską – tramwajami nr 3, 8, 9, a także kolejką SKM i autobusami.

Chełm. Poznaj burzliwe i mało znane dzieje dzielnicy

Historie gdańskich dzielnic - Chełm. Monografia w sprzedaży od 1 marca

TV

Pracownicy magistratu oddali krew