• Start
  • Wiadomości
  • Stara Apteka otwarta dla mieszkańców i turystów - zwiedzaj bezpłatnie, do 26 lipca

Stara Apteka otwarta dla mieszkańców i turystów - zwiedzaj bezpłatnie, do 26 lipca

Zabytkowy budynek Starej Apteki, w którym mieści się jedna ze scen Teatru Wybrzeże, udostępniono dla zwiedzających. Pomieszczenia teatralne, dziedziniec i taras z punktem widokowym można oglądać bezpłatnie, codziennie do 26 lipca, w godz. 09:00-17:00.
20.06.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Tak prezentuje się Starej Apteki. Scena znajduje się pod ziemią
Tak prezentuje się wnętrze Starej Apteki. Scena znajduje się pod ziemią
mat. prasowe

 

Stara Apteka to jedna z przestrzeni należących do Teatru Wybrzeże, w którym mieści się nowa scena kameralna. Dodatkową siedzibę instytucji otwarto w październiku 2018 roku, ale jego historia sięga 1636 roku - kiedy przy dzisiejszej ulicy Teatralnej powstał budynek, w którym wytwarzano kule armatnie, czyli kamienne "piguły" - stąd jego nazwa.

W 1945 roku budynek został całkowicie zrujnowany. W 1966 roku odbudowano go jako jedno z pomieszczeń gospodarczo-magazynowych przywróconego właśnie Gdańskowi w tradycyjnej lokalizacji Teatru Wybrzeże. A w listopadzie 2018 roku odbyła się w Starej Aptece pierwsza premiera teatralna.

 

Tak było na otwarciu: Historyczna chwila dla Teatru Wybrzeże. Otwarcie sceny Stara Apteka

 

Wiedząc, że zabytkowy budynek, z fragmentami średniowiecznych murów obronnych i zachowanymi do dnia dzisiejszego „pigułami” stanowi nie lada atrakcję, Teatr Wybrzeże zaprasza nie tylko na spektakle do Starej Apteki, ale także do odwiedzania jej pomieszczeń, dziedzińca i tarasu widokowego.

Budynek jest dostępny dla zwiedzających bezpłatnie, codziennie do 26 lipca, w godz. 09:00-17:00. W tym czasie obecny na miejscu pracownik Teatru Wybrzeże oprowadzi gości po dostępnych pomieszczeniach, wskaże części zabytkowe budynku, wspomniany dziedziniec czy też taras z punktem widokowym, a także odpowie na wszelkie pytania. Przyjść mogą zarówno wycieczki zorganizowane z przewodnikiem, jak i osoby indywidualne.

 

Nazwa „stara apteka” była określeniem używanym przez gdańszczan na budynek, w którym wytwarzano takie kamienne piguły... Będzie je można zobaczyć z bliska podczas zwiedzania
Nazwa „stara apteka” była dowcipnym określeniem używanym przez gdańszczan na budynek, w którym wytwarzano kule armatnie - kamienne piguły... Będzie je można zobaczyć z bliska podczas zwiedzania
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Przy okazji wizyty warto obejrzeć wystawę plakatów „Ryszard Kaja. Pół Polski część I i II”, która znajduje się we foyer Starej Apteki i foyer Dużej Sceny.

O wystawie:

Ryszard Kaja, znany, popularny, ceniony i uznany malarz i scenograf od kilkunastu - a może i kilku więcej - lat intensywnie i efektywnie oddał swój niepospolity talent również i sztuce plakatu. Jego prace towarzyszyły głównie licznym premierom operowym, baletowym i teatralnym na scenach całego kraju. Zdobywały nagrody, trafiały do prestiżowych galerii i kolekcji, z ulicznych słupów cieszyły oczy przechodniów. I przed sześciu laty, zrazu jakby nieśmiele, a z czasem z przytupem i fantazją, rozpędził machinę, która nie miała precedensu nie tylko w Polsce ale i chyba w świecie całym. Postanowił namalować i zamalować naszą Ojczyznę. Stworzył serię PLAKAT-POLSKA, wydawaną regularnie przez Wrocławską Galerię Polskiego Plakatu, a dowodzoną przez plakato-maniaka Krzysztofa Marcinkiewicza.

 

RK_POL_POLSKI_CZESC1_201819

 

Blisko 150 dotychczasowych prac portretuje wielkie obszary i miasta, a także i najmniejsze zakątki i wstydliwe zadupia naszego kraju. Ryszard Kaja tkliwie i z czułością, czasami z sarkazmem i ironią, zawsze z maestrią, znajomością rzeczy i chyba z miłością zabiera nas w wędrówkę po ojczystej ziemi, po jej dumnych symbolach i wstydliwych zakamarkach, po Jej historii i kulturze, po jej wzlotach i upadkach. Bezprecedensowy, nie tylko w wąskiej szufladce ‘plakat turystyczny’, charakter tego monumentalnego przedsięwzięcia jednego szalonego artysty wspieranego przez wyrozumiałego wydawcę wart jest najwyższego uznania i zaszczytów.

 

Stara Apteka to efektowne połączenie historii z nowoczesnością - warto się tam wybrać i wszystko zobaczyć na własne oczy
Stara Apteka to efektowne połączenie historii z nowoczesnością - warto się tam wybrać i wszystko zobaczyć na własne oczy
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Ale zdarzył się - jak co roku - dzień 17 kwietnia, dzień kiedy w 2019 odszedł z tego życia, z tego świata i z tej Polski Ryszard Kaja. Zostawił jeszcze kilka projektów, ale już niebawem, co wydawało się jeszcze niedawno niemożliwe, seria Plakat-Polska będzie zbiorem zamkniętym. Ta druga odsłona ma więc niejako dodatkowy, elegijny charakter. Żegnamy nią nie tylko Autora wielu naszych plakatów, nie tylko czułego Portrecistę naszej macierzy, nie tylko wybitnego bezpretensjonalnego Artystę, ale wspaniałego, serdecznego, radosnego Człowieka.

 

RK_POL_POLSKI_CZESC2_2019

 

Ta druga odsłona to ponad 70 kolejnych, dużych i małych, znanych i zapomnianych, uwodzących barwą i monochromatycznym minimalizmem portretów - punktów na mapie naszej krainy. Zapraszamy do ich poznawania, kosztowania i podziwiania. Do zachwycania się, rozkoszowania i delektowania Polską. I dziełem nieodżałowanego Ryszarda Kai.

 

Wstęp na wystawę oraz na zwiedzanie Starej Apteki - wolny.

 

Zobacz, jak powstawała Stara Apteka i jakie zmiany czekają jeszcze Teatr Wybrzeże (zdjęcia i film): Stara Apteka to nowa scena Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Przyjdź na otwarcie

 

TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska