PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Śródmieście. Zdroje wodne dla spragnionych - zdrowo i bezpłatnie

Śródmieście. Zdroje wodne dla spragnionych - zdrowo i bezpłatnie
W piątkowe przedpołudnie, 4 sierpnia, przy ul. Świętojańskiej i ul. Szafarnia uroczyście otwarto dwa nowe zdroje wodne. To pierwsze takie urządzenia wybudowane w historycznej części Gdańska. Powstały w ramach programu „Gdańskie fontanny i zdroje” realizowanego przez miejską spółkę Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna.

W śródmieściu Gdańska pojawiły się dwa nowe zdroje wodne. Dzięki nim każdy może ugasić pragnienie
W śródmieściu Gdańska pojawiły się dwa nowe zdroje wodne. Dzięki nim każdy może ugasić pragnienie
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Projekty obu zdrojów zostały wyłonione w konkursie „Wodne źródła Gdańska” zorganizowanym przez GIWK jeszcze w 2016 r. Co ważne, mogą z nich korzystać nie tylko mieszkańcy i goście naszego miasta, ale również czworonożni. Nowe ujęcia zostały bowiem wyposażone w specjalne misy umożliwiające korzystanie z wody zwierzętom.

- Cieszymy się, że oddajemy do użytku nowe zdroje. Mam nadzieję, że będą służyły nie tylko ludziom i zwierzętom, ale również urozmaicą oraz ożywią licznie odwiedzane miejsca w Gdańsku o nowe elementy architektoniczne, które w swojej formie nawiązują do historii tych terenów – mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej.

Zdrój znajdujący się przy ul. Świętojańskiej, przy Kościele Św. Jana, gdzie zorganizowano uroczyste odsłonięcie obiektu, został wybudowany dla upamiętnienia studni wodnej, która znajdowała się w tym miejscu w XIX w., i której kształt był inspiracją dla projektantów. Został on wykonany z siedmiu odrębnych form z betonu architektonicznego o wadze około 500 kg.

Koszt budowy obu ujęć to około 80 tys. netto.

Zdroje wodne znajdują się przy ul. Świętojańskiej oraz przy ul. Szafarnia
Zdroje wodne znajdują się przy ul. Świętojańskiej oraz przy ul. Szafarnia
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Jak podkreślają przedstawiciele GIWK, Główne Miasto to wyjątkowe miejsce na mapie Gdańska, dlatego każdy nowy obiekt architektoniczny w tym rejonie musi być dostosowany do jego specyfiki, którą tworzy historia i klimat, oraz do formy architektonicznej znajdujących się tu budynków, dlatego też projekty zdrojów wymagały indywidualnych i oryginalnych rozwiązań.

Program „Gdańskie fontanny i zdroje” ma na celu przywrócenie miastu tradycji związanych z bogactwem architektury wodnej, które zostało opisane w publikacji „Studium lokalizacji fontann, studni i zdrojów ulicznych” autorstwa profesora Andrzeja Januszajtisa. Program zakłada budowę kolejnych obiektów, z których dwa powstaną już niebawem. Będzie to zdrój przy ul. Chlebnickiej, na tyłach Dworu Artusa (to jeszcze w tym roku) i przy ul. Ogarnej, którego budowa zostanie zrealizowana w roku 2018, w ramach prac związanych z rewitalizacją ulicy.oprac. KGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl