PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Święto ul. Gdyńskich Kosynierów - zapraszają sąsiedzi, społecznicy, ECS

Święto ul. Gdyńskich Kosynierów - zapraszają sąsiedzi, społecznicy, ECS
OTWARTYCH KOSYNIERÓW to święto jednej z najkrótszych ulic Gdańska, graniczącej z dawną Stocznią Gdańską. Zaproszenie na sobotę 16 października adresowane jest do sąsiadek i sąsiadów ECS oraz wszystkich mieszkańców, czujących identyfikację z dziedzictwem tej części Gdańska. Początek święta ul. Gdyńskich Kosynierów wyznaczono na godz. 12.30, koniec planowany jest już po zmroku. W programie: spacer po ulicy i okolicy, warsztaty, wspólne gotowanie, kolacja oraz koncert. Wydarzenie jest częścią projektu ZROZUMIEĆ SIERPIEŃ. Wstęp wolny.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Ul. Gdyńskich Kosynierów w Gdańsku jest mało znana, choć ma swój urok. Znajduje się niedaleko Placu Solidarności, po sąsiedzku z pętlą autobusową na ul. Jana z Kolna
Ul. Gdyńskich Kosynierów w Gdańsku jest mało znana, choć ma swój urok. Znajduje się niedaleko Placu Solidarności, po sąsiedzku z pętlą autobusową na ul. Jana z Kolna
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Program święta ulicy powstawał przez kilka ostatnich miesięcy, dzięki wspólnej pomysłowości sąsiadek i sąsiadów, artystek i artystów, osobami związanymi z ul. Gdyńskich Kosynierów, organizacji i Europejskiego Centrum Solidarności. Udało się wspólnie stworzyć społeczną koalicję osób działających na rzecz sąsiedztwa stoczni.

- Okazało się, że ta jedna z najkrótszych ulic Gdańska, skrywa jednocześnie bogactwo inicjatyw społecznych i kulturalnych, a zabytkowe kamienice zamieszkują niesamowite osoby. Tymi pasjami i energią do działania chcemy podzielić się 16 października! - mówi Aneta Lehmann, koordynatorka projektu ZROZUMIEĆ SIERPIEŃ, na co dzień pracująca w Dziale Projektów Obywatelskich ECS.

Organizatorzy podkreślają, że miejsce zamieszkania nie ma znaczenia.

- Dołączcie do nas, po prostu! - dodaje Aneta.

Zwieńczeniem święta ulicy będzie koncert duetu Bzy - tworzącego i wykonującego autorskie pieśni, oscylujące wokół stylistyki folk, opowiadające o naturze, płynącej przez szary świat betonu, znajdującej drogę do serc wielkich miast. Duet tworzą: Kinga Fałtynowicz (harmoszki, głos) i Krzysztof Wojsław (gitary, bębny, głos).

Wydarzenie jest częścią projektu ZROZUMIEĆ SIERPIEŃ, który w 2010 roku zainicjowało Europejskie Centrum Solidarności, zapraszając do współpracy kolektywy sąsiedzkie, aktywistów, organizacje i instytucje. To sposób na obywatelskie obchody Sierpnia ’80, które tak aktywizują wspólnoty lokalne, aby treścią wypełniać idee solidarności. Od tego czasu ZROZUMIEĆ SIERPIEŃ gościło w 19 gdańskich dzielnicach, m.in. na Stogach, Siedlcach, Oruni, w Nowym Porcie,  Brzeźnie i Wrzeszczu. Zrealizowano 61 inicjatyw i akcji społecznych. W tym roku projekt wrócił w bezpośrednie sąsiedztwo ECS, gdzie wszystko się zaczęło: strajk stoczniowców, Solidarność, upadek komunizmu i triumf wolności. Wracamy do stoczni. Wracamy do bazy! - mówią organizatorzy.

- Nasze otoczenie zmienia się, dlatego wspólnie z mieszkańcami pragniemy oswajać zachodzące przemiany. Chcemy zachować w pamięci historie miejsc i ludzi, obserwować i wzmacniać podejmowane przez nich działania. Jesteśmy współodpowiedzialni za ten teren, za tworzenie nowej tkanki miejskiej - uzupełnia Patrycja Medowska, zastępczyni dyrektora ECS ds. kultury obywatelskiej.

Projekt ZROZUMIEĆ SIERPIEŃ to także podcast, debaty dotyczące tematyki terenów postoczniowych. Więcej o projekcie: www.ecs.gda.pl/zrozumiecsierpien.

 

PROGRAM

Uwaga! Miejsce zależy od pogody – w razie złej aury wydarzenia odbędą się w pomieszczeniach partnerów wydarzenia.

Lokalizacje:

  • ESKAEM, ul. Gdyńskich Kosynierów 10
  • Jaś i Małgosia, ul. Gdyńskich Kosynierów 11a
  • Mały Dom Na Skraju, ul. Gdyńskich Kosynierów 11
  • Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek, ul. Gdyńskich Kosynierów 11

 

12.30-14.00 | start przed sklepem spożywczym Groszek

HISTORIA JEDNEJ ULICY. Spacer z Dominiką

14.00-16.00

WYTNIJ-WYMALUJ. Warsztaty z Markiem → ESKAEM

A GDYBY TAK… Dobre praktyki miejskie z Anetą i Blanką → Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek

OZDOBIONE. Warsztaty plastyczne z Małgosiami → Jaś i Małgosia

NO TO SITO! Stanowisko sitodruku u Krzesimira → Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek

16.00-17.00

WSPÓLNE GOTOWANIE z Michaliną i Martą → Mały Dom na Skraju

17.00-17.20

POBIESIADUJMY! Wspólne śpiewanie z Jasiem i Małgosią → Mały Dom na Skraju

17.20-18.00

ZAPRASZAMY DO STOŁU! Sąsiedzka kolacja → Mały Dom na Skraju

18.00-19.00

KONCERT zespołu Bzy → ESKAEM

oprac. RDwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl