PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Śródmieście. W poniedziałek, 1 marca, rusza budowa wyczekiwanej drogi rowerowej

Śródmieście. W poniedziałek, 1 marca, rusza budowa wyczekiwanej drogi rowerowej
W poniedziałek, 1 marca, od godz. 7, zawężony zostanie chodnik wzdłuż ul. Wały Jagiellońskie, na odcinku od Targu Drzewnego do wysokości przystanków autobusowych znajdujących się w pobliżu dworca kolejowego (patrząc w kierunku Wrzeszcza). Piesi muszą się więc liczyć z pewnymi trudnościami. Bez większych problemów będzie można się dostać do znajdujących się na tym odcinku posesji.
Nowy ciąg pieszo-rowerowy połączy się z istniejącym odcinkiem ścieżki rowerowej wzdłuż Wałów Jagiellońskich
Nowy ciąg pieszo-rowerowy połączy się z istniejącym odcinkiem ścieżki rowerowej wzdłuż Wałów Jagiellońskich
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska zastrzega, że w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych termin wprowadzenia tymczasowej organizacji ruchu może się zmienić. Prognozy pogody są jednak optymistyczne.

W ramach inwestycji zbudowane zostaną fragmenty ciągu pieszo-rowerowego zarówno wzdłuż Wałów Jagiellońskich, jak i wzdłuż Huciska. Projekt zakłada powstanie 300-metrowej ścieżki pieszo-rowerowej wzdłuż ul. Wały Jagiellońskie na odcinku od ul. Podwale Grodzkie do Targu Drzewnego, z przejazdami rowerowymi przez skrzyżowania z ul. Hucisko i Targiem Drzewnym. Trasa powstanie po wschodniej stronie. Wybudowany zostanie także brakujący fragment ścieżki rowerowej wzdłuż Huciska, od skrzyżowania z ul. Wały Jagiellońskie do ul. 3 Maja.

To nie wszystko. W pobliżu budynków prokuratury przebudowane zostaną miejsca postojowe oraz zatoka autobusowa na przystanku „Hucisko”.

 

Umowę na realizację robót podpisano z firmą Eurovia S.A. Koszt prac wyniesie blisko 1,5 mln złotych. Realizacja inwestycji potrwa do końca czerwca 2021 r.

Zadanie zostanie zrealizowane w ramach projektu „Węzły integracyjne: Gdańsk Główny, Gdańsk Wrzeszcz oraz trasy dojazdowe do węzłów Pomorskiej Kolei Metropolitarnej i Szybkiej Kolei Miejskiej na terenie Gminy Miasta Gdańska” posiadającego dofinansowanie ze środków UE.

 

1
Mat. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

 

Z tego samego programu sfinansowane zostaną także inne inwestycje związane z infrastrukturą rowerową w Gdańsku. Chodzi m.in. o budowę drogi rowerowej przy ul. Nowatorów na odcinku od ul. Kartuskiej do ul. Budowlanych oraz wzdłuż al. Grunwaldzkiej na odcinku od ul. Bitwy Oliwskiej do ul. Pomorskiej.

W ubiegłym roku wybudowano, dzięki temu programowi, drogę rowerową w Brętowie, wzdłuż ul. Potokowej, na odcinku od przystanku PKM Brętowo do skrzyżowania z ul. Słowackiego. Przebudowano też skrzyżowanie Podwala Przedmiejskiego z ul. Łąkową. W ramach prac m.in. zmodernizowano 250-metrowy odcinek Podwala. Oprócz wymiany nawierzchni, utworzone zostały pasy dla rowerzystów i wyremontowane chodniki po obu stronach ulicy.

oprac. KGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl