Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Śródmieście. Tutaj powstaje nowoczesny komisariat, na działce od Miasta

To będzie komisariat, którego nie powstydziłyby się najlepsze jednostki policyjne w całej Europie. Budowany jest na podarowanym przez Miasto Gdańsk terenie o wartości 8 mln zł. Pracować będzie tu ćwierć tysiąca funkcjonariuszy, a w kilkanaście minut dostać będzie można się tu pieszo ze Starego Miasta przechodząc - właśnie budowaną - kładką na Wyspę Ołowianka. Nowa siedziba gdańskich policjantów powstaje u zbiegu ulic Wiesława i Zabłotnej. Zobaczcie, jak dziś prezentuje się z zewnątrz.

Śródmieście. Tutaj powstaje nowoczesny komisariat, na działce od Miasta
A
A
data publikacji: 06 marca 2017 r.

W Śródmieściu powstaje nowoczesny komisariat policji. Połączy on trzy już istniejące w Gdańsku jednostki policji
W Śródmieściu powstaje nowoczesny komisariat policji. Połączy on trzy już istniejące w Gdańsku jednostki policji
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Oficjalne otwarcie nowoczesnej jednostki zaplanowano na przełom sierpnia i września. Ostateczny termin uzależniony jest od zakończenia wyposażania jej w niezbędny sprzęt, jakim dysponować musi każdy komisariat.

Póki co, gotowe są oba budynki, w których pracować będą policjanci. W najbliższych miesiącach zainstalowany zostanie sprzęt biurowy, a także tzw. środki łączności i wyposażenie specjalne, czyli policyjne cele. Kupić trzeba będzie też nowe meble. Według szacunków, wszystko to pochłonie około 2,5 mln złotych. Budowa samych obiektów kosztowała z kolei blisko 26 mln złotych. To dużo mniej, niż wstępnie szacowano, ponieważ początkowo zakładano, że kompleks pochłonie ponad 40 mln złotych.

Nowoczesny kompleks połączy trzy komisariaty

Budynek główny komisariatu ma dwa piętra, jest też podpiwniczony. Drugi obiekt będzie pełnił funkcje techniczne. Znajdą się tu m.in. garaże, w których stać będą radiowozy lub np. łodzie na lawetach. Powstanie więc samowystarczalny kompleks, gdzie na powierzchnii ponad 7 tys. metrów kw. pracować będzie około 250 policjantów.

Komisariat obejmie opieką również większy rejon, ponieważ będą w nim działać trzy, obecnie funkcjonujące oddzielnie, jednostki policji: ze Śródmieścia (ul. Piwna), ze Stogów (ul. Ugory), a także komisariat "wodny", który znajduje się przy Twierdzy Wisłoujście.

Decyzja o zamknięciu prawdopodobnie najpopularniejszego komisariatu w Gdańsku, który mieści się w sąsiedztwie Bazyliki Mariackiej przy ul. Piwnej, może dziwić. To tutaj przecież swoje pierwsze kroki kierują oszukani bądź okradzeni turyści. Ale nadkom. Maciej Stęplewski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, która jest inwestorem nowego komisariatu, zapewnia, że przeprowadzka do nowego gmachu tylko podniesie poziom bezpieczeństwa, zarówno w Śródmieściu, jak i na Stogach.

- To, że zmienia się adres komisariatu, nie ma wpływu na czas reakcji policjantów na zgłoszenie - przekonuje nadkom. Stęplewski. - Nowa siedziba, paradoksalnie, może przyspieszyć dojazd funkcjonariuszy do zdarzenia, ponieważ będą "krążyć" po swoim terenie, a nie przebywać w jednostce. Nie ma obawy, że przeniesienie komisariatu z ul. Piwnej wpłynie na spadek bezpieczeństwa w tej części miasta. Wręcz przeciwnie - nowa inwestycja podwyższy jego poziom. 

Otwarcie nowej placówki zaplanowano na przełomie sierpnia i września br.
Otwarcie nowej placówki zaplanowano na przełomie sierpnia i września br.
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Maciej Stęplewski podkreśla, że wspólny komisariat przyczyni się także do lepszej współpracy pomiędzy samymi funkcjonariuszami, którzy będą spotykać się w jednym miejscu.

Z przeprowadzki na pewno zadowoleni będą mundurowi, którzy na co dzień służą w Referacie Prewencji na Wodach i Terenach Przywodnych. Siedziba przy ul. Stara Twierdza, delikatnie mówiąc, jest w kiepskim stanie technicznym, a przy nowym gmachu zabezpieczono nabrzeże, przy którym znajdzie się 15 stanowisk dla policyjnych łodzi i innych jednostek pływających. W obecnym miejscu mieści się ich tylko kilka. - Nowa siedziba będzie dla nich lepszym punktem logistycznym. Łodzie będą znajdować się już w akwenie, z którego bezpośrednio będzie można wypłynąć m.in. na pełne morze – tłumaczy nadkom. Stęplewski, dodając, że na wodzie odbywają się także regularne patrole policyjne – nie jest tak, że wypływają tylko po zgłoszeniu zdarzenia.

Komisariat w Śródmieściu będzie kolejnym nowoczesnym tego typu obiektem w Gdańsku. Takie funkcjonują już m.in. na Przymorzu, przy ul. Obrońców Wybrzeża oraz na Oruni, przy ul. Platynowej.

Nowoczesny gmach połączy jednostki z ul. Piwnej, Ugory i Stara Twierdza
Nowoczesny gmach połączy jednostki z ul. Piwnej, Ugory i Stara Twierdza
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl


-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora