Śródmieście. Kolejnych 10 zdrojów do końca 2019 roku

Miejska spółka Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna zamierza zamontować w centrum miasta kolejne zdroje. Te cieszą się dużą popularnością, zwłaszcza w okresie letnim, zarówno wśród przyjeżdżających do Gdańska turystów, jak i samych mieszkańców. Nowe urządzenia pojawią się też w innych dzielnicach – o ile taka będzie wola gdańszczan.
19.08.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Jeden ze zdrojów otwarto w ubiegłym roku przy Kościele Św. Jana
Jeden ze zdrojów otwarto w ubiegłym roku przy Kościele Św. Jana
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

GIWK zaplanował budowę i montaż w sumie dziesięciu nowych "źródełek" w roku bieżącym i w 2019. Zamierza bowiem stworzyć w Śródmieściu sieć, podobną do funkcjonującej już w pasie nadmorskim. Obecnie na terenie całego Gdańska działają 23 zdroje.

Jeszcze w tym roku pojawią się one na Podwalu Staromiejskim, pod murem okalającym kościół św. Mikołaja, a także na skwerze Świętopełka. Trwają obecnie uzgodnienia z Gdańskim Zarządem Dróg i Zieleni, w którym konkretnie miejscu można je zainstalować. Montaż urządzeń zaplanowano także przy ul. Mariackiej, Szerokiej i Targu Rybnym, a także na skrzyżowaniu ulic Tkackiej i Piwnej, Placu Obrońców Poczty Polskiej oraz ul. Grodzkiej i ul. Wodopój.

Dla Głównego Miasta zaprojektowano tzw. moduły tradycyjne zdrojów. Będą one wykonane z żeliwa i kamienia, ale łączone będą w różny sposób, na przykład: kolumna z kamienia, misa z żeliwa, albo odwrotnie. Każde urządzenie będzie bowiem indywidualnie dostosowywane do otoczenia.

- Elementem wspólnym będzie napis pod misą : „AQUA PRO GENERATIONIBUS * CIVITAS GEDANENSIS * A.D. 2018” - informuje Monika Piotrowska-Szypryt, rzeczniczka spółki GIWK. - Dodatkowo, zdrój przy pl. Dominikańskim będzie miał napis także nad wylewką. Będzie to cytat z księgi Izajasza: „Haurietis aquas in gaudio de fontibus Salvatoris” (tłum. "z weselem wodę czerpać będziecie ze zdrojów zbawienia”).

Wygląd urządzeń został uzgodniony z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

Tak będzie wyglądał zdrój przy Placu Dominikańskim
Tak będzie wyglądał zdrój przy Placu Dominikańskim
Fot. GIWK

Był też pomysł, aby takie "źródełko" postawić na ul. Ogarnej. Wojewódzki Konserwator Zabytków nie zgodził się jednak na zaproponowany kształt zdroju i nie zaakceptował planowanego materiału, którym była stal nierdzewna. Dlatego też w tej lokalizacji nie zostanie on w najbliższym czasie zrealizowany.

Zdroje w pozostałych dzielnicach powstaną natomiast w zależności od potrzeb zgłaszanych przez mieszkańców. Obecnie trwają uzgodnienia dotyczące postawienia jednego z nich w Parku Strzyża.

Montaż zdroju planowany jest także na Westerplatte. Będzie on stylizowany, subtelnie, na pocisk. Obecnie pracownicy GIWK sprawdzają możliwość podłączenia takiego urządzenia do sieci wodno-kanalizacyjnej w tej lokalizacji.

GIWK realizuje obecnie program „Gdańskie fontanny i zdroje”. Zakłada on przywrócenie miastu tradycji związanych z bogactwem architektury wodnej. Opisał ją, w publikacji „Studium lokalizacji fontann, studni i zdrojów ulicznych”, profesor Andrzej Januszajtis. Wszystkie zdroje powstaną w miejscach, w których kiedyś historycznie występowały.

Materiały prasowe GIWK



W Gdańsku dostępne są 23 zdroje:

- 1 na Placu Heweliusza w Gdańsku Głównym, ul. Rajska/Wielkie Młyny, istnieje od 2002 roku (wybudowany przez ZDiZ, obecnie w zarządzie GIWK)

- 1 zdrój w Gdańsku Wrzeszczu przy ul. Wajdeloty (przed wejściem na peron SKM od strony ul. Kilińskiego), postawiony w 2014 r, inwestycja zrealizowna z funduszy unijnych

- Dziewięć znajduje się w Gdańskim Pasie Nadmorskim:

  • Park Jelitkowski (przy wejściu na plażę nr 71)

  • ul. Jantarowa (na wysokości wejścia na molo w Brzeźnie)

  • ul. Jantarowa/ Hallera (na wysokości wejścia na plażę nr 50)

  • ul. Jantarowa/Piastowska (przy wejściu na plażę nr 63)

  • ul. Brzeźnieńska (na wysokości skrzyżowania z ul. Młodzieży Polskiej)

  • 2 w okolicach kąpieliska w Gdańsku-Stogach, ul. Wydmy, postawione w 2006 roku przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gdańsku,

  • 2 w Parku Brzeźnieńskim (ul. Zdrojowa), postawione w 2009 r przez Zarząd Dróg
    i Zieleni w Gdańsku, obecnie w zarządzie GIWK

- Dziewięć pojawiło się w mieście we wrześniu 2016 r. w ramach inwestycji finansowanej
z Budżetu Obywatelskiego

- 1 zdrój przy ul. Świętojańskiej, przy Kościele Św. Jana

- 1 zdrój przy ul. Szafarnia

- 1 na tyłach Dworu Artusa

14 z tych urządzeń posiada misę dla zwierząt.



TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór