PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Chutnik, Omilanowska, Meller. Premiery książkowe i spotkania z pisarzami już w środę

Chutnik, Omilanowska, Meller. Premiery książkowe i spotkania z pisarzami już w środę
Aż trzy spotkania ze znanymi postaciami ze świata literatury i kultury odbędą się jednego dnia w Gdańsku. W środę, 13 czerwca, o swoich najnowszych książkach opowiedzą Małgorzata Omilanowska i Marcin Meller, a Sylwia Chutnik poprowadzi wykład poświęcony kobietom w Polsce po 1989 roku. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.
Profesor Małgorzata Omilanowska o architekturze naszego miasta opowiadała już w kwietniu tego roku, podczas wykładu w Instytucie Kultury Miejskiej, zatytułowanego Gdańsk, którego nie ma (i nigdy nie było) . Tym razem temat spotkania będzie bardziej wakacyjny - autorka opowie m.in. o gdańskich kąpieliskach
Profesor Małgorzata Omilanowska o architekturze naszego miasta opowiadała już w kwietniu tego roku, podczas wykładu w Instytucie Kultury Miejskiej, zatytułowanego "Gdańsk, którego nie ma (i nigdy nie było)". Tym razem temat spotkania będzie bardziej wakacyjny - autorka opowie m.in. o gdańskich kąpieliskach
Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

„Budowanie nad Bałtykiem. Studia z architektury i sztuki Gdańska, Pomorza i Żmudzi” to najnowsza książka Małgorzaty Omilanowskiej, profesor nauk humanistycznych i historyka sztuki.

W tomie Omilanowska pisze między innymi o architekturze nadbałtyckich kąpielisk i miejscowości wypoczynkowych oraz panujących w nich obyczajach. Przygląda się rozmaitym aspektom architektury, wznoszonej w XIX i XX wieku na Pomorzu i Żmudzi, a zwłaszcza w Gdańsku.

Podczas spotkania poświęconego książce będzie można się dowiedzieć między innymi, kiedy pławienie się w morzu zostało uznane za przyjemność i w jaki sposób kąpano się w dobie powszechnej pruderii. Autorka zdradzi też, gdzie Polacy spędzali urlop przed erą wyjazdów do Egiptu, co Bałtyk ma wspólnego z Zakopanym oraz w jaki sposób wakacje mogły stać się manifestacją polityczną.

Spotkanie z Małgorzatą Omilanowską odbędzie się w środę, 13 czerwca, 2018 r., o godz. 18, w Nadbałtyckim Centrum Kultury (Ratusz Staromiejski w Gdańsku, ul. Korzenna 33/35). Rozmowę poprowadzi Katarzyna Wojtczak. Wstęp wolny.

Marcin Meller i Anna Dziewit-Meller
Marcin Meller i Anna Dziewit-Meller
mat. prasowe

O tej samej godzinie Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku zaprasza do filii nr 26 (ul. Gospody 3B) na spotkanie z Marcinem Mellerem. Tematem spotkania będzie nowe, uzupełnione wydanie bestsellerowej książki o Gruzji, którą dziennikarz napisał wspólnie z Anną Dziewit-Meller: „Gaumardżos! Opowieści z Gruzji”.

Autorzy opowiedzą między innymi o tym, skąd w Gruzinach tak głęboko zakorzeniona duma, jak radzą sobie gruzińskie kobiety w świecie typowych macho i na czym polega gruziński nienachalny stosunek do punktualności. Ale nie tylko. Przytoczą barwne anegdoty opowiadane o Gruzinach przez nich samych. Oprowadzą po gruzińskich górach i morskich wybrzeżach, opowiedzą o gruzińskiej historii, a przede wszystkim - sztuce świętowania i niespotykanej radości życia.

- Ta książka powstała oczywiście z miłości do Gruzji. Ale mamy nadzieję, że nie jest nią zaślepiona. Dowodem może być fakt, że nasi gruzińscy i gruzinofilscy przyjaciele zżymali się niekiedy, czytając jej fragmenty. Z drugiej jednak strony nie udajemy obiektywnych obserwatorów: przyznajemy uczciwie - jesteśmy Gruzją zaczadzeni - mówią autorzy. - Mamy nadzieję, że wśród tych, którzy w Gruzji byli, nasza książka wzbudzi uśmiech, może i wzruszenie, a czasem nawet protest. Tych, którzy myślą o podróży, zachęci do decyzji. A tym, którzy lubią po prostu poczytać zajmujące prawdziwe historie, zapewni kilka ożywczych wieczorów.

Spotkanie z Marcinem Mellerem wokół książki odbędzie się w środę, 13 czerwca, 2018 r., o godz. 18. Wstęp wolny.

Sylwia Chutnik, to obok Kazimiery Szczuki, Ewy Graczyk i Ewy Majewskiej kolejna bohaterka cyklu wykładów z okazji stulecia nadania praw wyborczych Polkom: “Polka Niepodległa”
Sylwia Chutnik, to obok Kazimiery Szczuki, Ewy Graczyk i Ewy Majewskiej kolejna bohaterka cyklu wykładów z okazji stulecia nadania praw wyborczych Polkom: “Polka Niepodległa”
mat. prasowe

W sali wystaw czasowych Europejskiego Centrum Solidarności (Gdańsk, plac Solidarności 1) odbędzie się natomiast wykład z cyklu „POLKA NIEPODLEGŁA”, z okazji stulecia nadania praw wyborczych Polkom. Tym razem prelekcję wygłosi Sylwia Chutnik - pisarka, laureatka Paszportu „Polityki” w kategorii literatura za rok 2008, trzykrotnie nominowana do Nagrody Literackiej „Nike”; kulturoznawczyni, feministka i działaczka społeczna.

Cykl jest szansą, by przyjrzeć się minionemu stuleciu z perspektywy kobiet: ich praw, dokonań, życia codziennego. Organizatorki zapraszają w podróż przez dzieje naszego kraju z perspektywy innej niż historia wojen i podbojów, obowiązująca w powszechnym systemie edukacji. Przewodniczkami w tej podróży są kobiety, które w swoim życiu i działaniach także starają się realizować ideały niepodległych Polek.

Spotkanie odbędzie się w środę, 13 czerwca, o godz. 18. Wstęp wolny.

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze