Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

"Srebrzysko..." - nowa powieść Stefana Chwina. Dla dorosłych

„Srebrzysko. Powieść dla dorosłych” to najnowsza książka Stefana Chwina - prozaika i eseisty trwale związanego z Gdańskiem, autora m.in. słynnego „Hanemanna”. Spotkanie z pisarzem, podczas którego opowie on o powieści, której akcja dzieje się w naszym mieście, odbędzie się we wtorek, 27 września, w Ratuszu Staromiejskim.

"Srebrzysko..." - nowa powieść Stefana Chwina. Dla dorosłych
A
A
data publikacji: 26 września 2016 r.

Stefan Chwin podczas premiery antologii Gdańskie tożsamości. Eseje o mieście, Europejskie Centrum Solidarności 2015 r.
Stefan Chwin podczas premiery antologii Gdańskie tożsamości. Eseje o mieście, Europejskie Centrum Solidarności 2015 r.
Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

- Jest to najbardziej ryzykowna książka, jaką napisałem w życiu. Chociaż raz taką książkę trzeba napisać. Dlaczego? Dla spokoju serca - pisze Stefan Chwin o swojej najnowszej powieści, zatytułowanej „Srebrzysko. Powieść dla dorosłych”.

Stefan Chwin urodził się 11 kwietnia 1949 roku w Gdańsku. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim, gdzie wykłada. Pod koniec lat 80. razem z Marią Janion, wybitną historyczką literatury i krytykiem, był członkiem zespołu redakcyjnego jednego z tomów serii „Transgresje” - antologii polskich i zagranicznych prac naukowych, tekstów literackich i zapisów dyskusji prowadzonych na gdańskich seminariach.

W swoim dorobku ma liczne eseje, opowiadania i powieści. Wśród najważniejszych jego książek należy wymienić „Krótką historię pewnego żartu. Sceny z Europy Środkowowschodniej” (1991 r.), „Esther” (1999 r.), napisaną razem z żoną, Krystyną Chwin „Wspólną kąpiel” (2001 r.), „Złotego pelikana (2003 r.), „Żonę prezydenta” (2005 r.), „Dolinę Radości” (2006 r.) i „Pannę Ferbelin” (2011 r.). Jego najsłynniejszą powieścią nadal pozostaje „Hanemann” - napisana w 1995 roku książka poświęcona dziejom mieszkańców Wolnego Miasta Gdańska, na tle lat trzydziestych XX wieku, dramatycznych wydarzeń z końca II wojny światowej i pierwszych lat po jej zakończeniu. Książka doczekała się licznych przekładów, m.in. na język angielski, niemiecki, szwedzki, rosyjski i czeski. W 2002 roku w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku odbyła się premiera sztuki, w reżyserii Izabeli Cywińskiej.

Przez kilka lat Chwin zasiadał w jury Nagrody Literackiej Nike, a od 2007 roku jest członkiem Rady Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk, należy również do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i PEN Clubu. Za swoje dokonania literackie został w 2010 roku wyróżniony Medalem Księcia Mściwoja II, a cztery lata później został laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska „Neptuny”. Laureat Nagrody Literackiej im. Andreasa Gryphiusa, będącej jednym z najważniejszych niemieckich wyróżnień literackich.

Spotkanie z pisarzem z okazji premiery najnowszej książki odbędzie się we wtorek, 26 września, w mieszczącym się w Ratuszu Staromiejskim Nadbałtyckim Centrum Kultury (Gdańsk, ul. Korzenna 33/35). Rozmowę, podczas której Stefan Chwin opowie o pracy nad książką „Srebrzysko. Powieść dla dorosłych”, poprowadzi Krystyna Chwin. Początek o godz. 18. Wstęp wolny.-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora