PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Sputnik nad Gdańskiem. Nowe dzieła kina rosyjskiego
Sputnik nad Gdańskiem. Nowe dzieła kina rosyjskiego
Wśród filmów, które można zobaczyć w sześć przedświątecznych dni w gdańskim kinie Żak, są tegoroczne premiery mistrzów kinematografii rosyjskiej: Wyrypajewa, Sokurowa i Zajcewa. Są dramaty, komedie i film dla młodzieży. Przegląd „Sputnik nad Polską” zaczyna się 18 grudnia.

Kadr z „No Comment”. Projekcja filmu 21 grudnia (poniedziałek) o godz. 18.
Kadr z „No Comment”. Projekcja filmu 21 grudnia (poniedziałek) o godz. 18.
mat. prasowe klubu Żak

W dobie napiętej sytuacji międzynarodowej, antagonizmów między sąsiadami w Europie i fali uciekinierów wojennych przybywających na nasz kontynent, życie kulturalne nie zamiera. A wręcz niweluje międzynarodowe granice, różnice i antagonizmy. Gdańscy kinomani czekają na pofestiwalowy przegląd filmów rosyjskich „Sputnik nad Polską”, który odbędzie się w dniach 18-23 grudnia 2015 r. w studyjnym kinie Żak. Kilka z tych obrazów „niechcący” wpisuje się w bardzo żywą dyskusję na temat uchodźców z krajów arabskich i afrykańskich.

9. edycja Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską” odbyła się w listopadzie w Warszawie i jak dobry zwyczaj każe, obecnie pokazy odbywają się w innych dużych miastach Polski.

– Kinematografia rosyjska od początku historii kina ma się dobrze i zawsze była przez polskich widzów wspierana – mówi Paweł Biliński, współorganizator gdańskiego przeglądu. – Dziewiąta już edycja Sputnika to potwierdza.

W Gdańsku widzowie obejrzą sześć filmów doborowego grona reżyserów, m.in. Iwana Wyrypajewa, Aleksandra Sokurowa i Andrieja Zajcewa.

– Pokażemy nowe dzieło jednego z najwybitniejszych twórców współczesnej kinematografii: „Frankofonię” Aleksandra Sokurowa – zachęca Biliński. – Polski widz może znać takie jego filmy, jak „Rosyjska arka”, przedstawiająca – w jednym ujęciu! – 300 lat caratu w Rosji, czy „Faust” – wyróżniony Złotym Lwem na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym  w Wenecji.

Polska premiera „Frankofonii” zapowiadana jest dopiero na kwiecień 2016 r.

Tegoroczny przegląd doskonale wpisał się w dyskusję o uchodźcach, którzy tysiącami przekraczają granice państw Europy, stając się palącym problemem nie tylko ekonomicznym.

– O imigrantach i emigracji opowiadają aż trzy filmy z konkursu głównego: „Norweg”, „No Comment” i nagrodzona na tegorocznej edycji festiwalu „Ucieczka z Moskwabadu” – wylicza Biliński. – Warto je zobaczyć, bo przedstawiają zupełnie inną stronę życia imigranta niż ta prezentowana w mass mediach.

Wśród propozycji przeglądu znalazła się też pozycja dla młodego widza: „14+” to opowieść o współczesnych Romeo i Julii, żyjących w blokowisku, dla których częścią rzeczywistości są portale społecznościowe.

Po zamknięciu kompleksu kinowego Neptun Filmu przy ul. Długiej, w Gdańsku są już tylko dwa kina studyjne: Żak i Kino-Port. – Nie narzekamy na frekwencję, na Sputniku i innych przeglądach często mamy pełną widownię. Pokazujemy filmy, które niekiedy nie trafiają do kinowej dystrybucji. To kino interesujące, czasem nieco orientalne, ale to jego zalety, nie minusy – podsumowuje Paweł Biliński.

 
 
9. Festiwal Filmów Rosyjskich SPUTNIK NAD POLSKĄ

18-23 grudnia 2015 r.

kino Żak, Gdańsk, ul. Grunwaldzka 195/197


18 grudnia, godz. 18

ZBAWIENIE, reż. Iwan Wyrypajew,  Rosja, Polska, 2015 r., 94 min

Młoda polska zakonnica, siostra Anna, zostaje wysłana na misję do parafii, która znajduje się wysoko w Himalajach. Anna ma 25 lat i połowę swego dotychczasowego życia spędziła w klasztorze. Po raz pierwszy w życiu wyjeżdża za granicę – do autentycznej krainy Ladakh, która jest częścią Tybetu na terytorium Indii. Kiedy Anna przybywa na miejsce, otwiera się przed nią zupełnie nieznany jej do tej pory świat. Spotyka się z zupełnie inną kulturą, energią i odmienną religią. Zagadkowy świat Tybetu, ludzie, których przypadkowo spotyka na swojej drodze, skłaniają ją do przemyśleń i zadawania samej sobie trudnych pytań.


19 grudnia, godz. 18

NORWEG, reż.  Aliona Zwancowa, Rosja, 2015 r., 108 min

Jak grom z jasnego nieba spada na głowę moskwianina Kiriłłowa stanowisko kierownika firmy cleaningowej, która całkowicie składa się z migrantek-Azjatek. Sytuację komplikuje fakt, ze Kiriłłow planuje przeprowadzić się na stałe do Norwegii i czeka na swoją norweską narzeczoną, która ma go odwiedzić w Moskwie. Przyszła zona Kiriłłowa to typowa Europejka, bezwarunkowo wierząca w zasady wolności i tolerancji. Jest przerażony na samą myśl o tym, że jego narzeczona mogłaby dowiedzieć się o wyzysku „kobiet ze Wschodu”, dlatego stara się, jak może, żeby ukryć przed nią fakt istnienia „haremu”…


20 grudnia, godz. 18

FRANKOFONIA, reż. Aleksander Sokurow, Rosja, 2015 r., 87 min

Dwóch ludzi, których los połączył w Paryżu w latach okupacji Francji przez faszystowskie Niemcy: Francuz Jacques Jaujard, dyrektor Luwru, i Franz Graf Wolff Metternich, przedstawiciel administracji wojskowej na okupowanym terenie. Pokonany i zwycięzca. Formalnie przeciwnicy, zostają sojusznikami, którzy jednoczą swoje wysiłki, aby wśród ruin Europy uratować cenne zbiory muzealne – dzieła sztuki będące światowym dziedzictwem kultury.


21 grudnia, godz. 18

NO COMMENT, reż. Artiom Tiemnikow, Rosja, 2014 r., 107 min

Tragiczne wydarzenia, do których doszło nie tak dawno temu w Paryżu, zwróciły uwagę całego świata na niebezpieczeństwo, jakim są dla całego cywilizowanego świata radykalni islamiści. Film Artioma Tiemnikowa pokazuje, jak islamistom udaje się w państwach europejskich werbować młodych ludzi, którzy są później wysyłani na obszary objęte konfliktami zbrojnymi (Syria, Irak, Czeczenia). Opowiada on historię młodego Niemca, który pod wpływem islamskich rekruterów trafia do Czeczenii. Kiedy uświadamia sobie, jaki błąd popełnił, na zmianę decyzji jest już za późno.


22 grudnia, godz. 18

UCIECZKA Z MOSKWABADU, reż. Daria Połtorackaja, Rosja, 2015 r., 91 min

Masza Łastoczkina, inspektor Federalnej Służby Migracyjnej, kieruje grupą operacyjną stworzoną w celu wyczyszczenia rosyjskiej stolicy z nielegalnych imigrantów pracujących na czarno. Kobieta wykonuje swoje obowiązki chłodno i bezwzględnie, nie zapominając, że z ręki takiego właśnie „gościa stolicy” zginął jej mąż, Andriej. Do jej oddziału zostaje skierowany Hasan, Tadżyk w średnim wieku, którego wszyscy nazywają Sanitariuszem. Hasan już od dawna mieszka w Rosji, współpracuje ze służbą migracyjną, dostarczając jej informacji o miejscach, które nielegalnie zamieszkują imigranci. Pozornie wygląda to jak zdrada swoich, jednak tak naprawdę Hasan ratuje rodaków, którzy z dala od ojczyzny tracą ludzką godność. Spędzając czas z Hasanem, Masza zaczyna nagle rozumieć, że sama tak naprawdę niczym się nie różni od nielegalnych imigrantów – Moskwa jest dla niej zupełnie obcym miastem. Przyjechała do stolicy, żeby zarabiać na życie jako tancerka, a wylądowała na Bazarze Czerkizowskim, gdzie natknął się na nią Andriej. Masza i Hasan są intruzami w bezdusznej metropolii, w której można przeżyć, pomagając sobie nawzajem i nie dzieląc ludzi na miejscowych oraz obcych.


23 grudnia, godz. 18

14+, reż. Andriej Zajcew, Rosja, 2015 r., 106 min

Błyskotliwie i zabawnie opowiedziana historia pierwszej młodzieńczej, a właściwie dziecięcej miłości, która rozkwita na obrzeżach wielkiej metropolii, wśród betonowych bloków i zatłoczonych ulic. Współcześni Romeo i Julia, uwikłani w sieci wirtualnych kontaktów, lajków i selfie, próbują po omacku znaleźć drogę ku sobie, pokonując liczne przeszkody. Jednak najtrudniejsze do pokonania okazują się ich własne kompleksy i strach przed odrzuceniem.


Bilety: 16 zł normalne, 14 zł studenci i uczniowie, 12 zł seniorzy i Karta do Kultury, / 8 zł – czł. NHEF oraz za okazaniem Karty Dużej Rodziny, poniedziałki „za dyszkę”: 10 zł

www.klubzak.com.pl