PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Sprzątanie po burzy. W Gdańsku drogi przejezdne, komunikacja działa, możliwe niewielkie opóźnienia

Sprzątanie po burzy. W Gdańsku drogi przejezdne, komunikacja działa, możliwe niewielkie opóźnienia
Wszystkie drogi w Gdańsku są przejezdne, tramwaje i autobusy jeżdżą na stałych trasach, pracownicy Gdańskiego Zakładu Dróg i Zieleni od rana usuwają zanieczyszczenia z kilkudziesięciu zalanych ulic. Straż Pożarna po zgłoszeniach mieszkańców wypompowuje wodę z zalanych piwnic.   
 
Ekipy usuwające skutki nocnej ulewy pracują w całym mieście. Tu - na ulicy Małomiejskiej
Ekipy usuwające skutki nocnej ulewy pracują w całym mieście. Tu - na ulicy Małomiejskiej
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Jak informuje GZDiZ inspektorzy i wykonawcy od wczesnych godzin porannych pracują w terenie usuwając skutki gwałtownej burzy, która późnym wieczorem i nocą przeszła nad Gdańskiem. Pracownicy GZDiZ czyszczą kilkadziesiąt ulic zalanych przez deszcz, sprawdzają drzewostan w parkach, na zieleńcach i na cmentarzach komunalnych, sprawdzają teren wokół budów (oznakowanie, stan jezdni wokół placów budowy, przejezdność) i zabezpieczają miejsca, które mogą stwarzać zagrożenie w ruchu pieszym i drogowym.

W mieście normalnie działa komunikacja, infrastruktura tramwajowa nie została uszkodzona. Linie tramwajowe i autobusowe jeżdżą na stałych trasach. Zakład Transportu Miejskiego ostrzega, że mogą wystąpić niewielkie opóźnienia, można sprawdzać na stronie ZTM.

ulewyyyUsuwanie skutków nocnej ulewy w Gdańsku rozpoczęło się zaraz po ustaniu opadów. Jeszcze w godzinach nocnych
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl


Gdańskie Wody czyszczą i udrażniają spusty wody w jezdniach z naniesionych gałęzi, kamieni itp. Straż Pożarna wyjeżdża na zgłoszenia do wypompowania wody z zalanych piwnic.

- Mieszkańcy Gdańska dzwonili z interwencjami już od godzin nocnych - mówi Jarosław Szreder, dyrektor Gdańskiego Centrum Kontaktu. - Do godziny 9.00 rano zanotowaliśmy ponad 70 zgłoszeń związanych ze skutkami intensywnych opadów. Najwięcej z nich dotyczyło infrastruktury drogowej, np brakujących pokryw studzienek kanalizacyjnych, wypłukanego asfaltu czy kostki brukowej stanowiących zagrożenie na drodze itp. Wszystkie zgłoszenia są realizowane na bieżąco lub przekazywane odpowiednim służbom. 

Mieszkańcy, którzy mają zalane podwórka lub piwnice, powinni kierować zgłoszenia do Gdańskiego Centrum Kontaktu, tel. 58 52 44 500 lub na e-mail na adres kontakt@gdansk.gda.pl, lub na Facebooku GCK i przez Messengera. Osoby głuchonieme mogą kontaktować się przez SMS wysłany na numer 500 105 115.

Przypominamy, że w związku z zapowiadanymi ulewnymi deszczami i burzami w poniedziałek, 10 czerwca Miejski Sztab Zarządzania Kryzysowego i służby czuwały nad sytuacją w mieście od godz. 18.00. Po pierwszej burzy pracownicy miejskich służb usuwali zastoiska wody, udrażniali odpływy, oczyszczali ulice z naniesionych przez deszcz kamieni, gałęzi i innych zanieczyszczeń. 

Ulica Wileńska również ucierpiała podczas burzy. Oczyszczane miasta będzie trwało do jutra
Ulica Wileńska również ucierpiała podczas burzy. Oczyszczane miasta będzie trwało do jutra
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Opady swoim zasięgiem objęły cały Gdańsk, rozpoczęły się na zachodzie miasta przed godz. 22.00 i z przerwami trwały do godz. 1.00. Z powodu nocnych podtopień część ulic była nieprzejezdna - 3 Maja, Nowe Ogrody, Węzeł Kliniczna, okolice CH Manhattan, Słowackiego - Chrzanowskiego, Traugutta, Brama Oliwska, Jana z Kolna, wiadukt Pomorska, skrzyżowanie przy Galerii Bałtyckiej. Wystąpiły też utrudnienia w komunikacji miejskiej, wstrzymano kursowanie tramwajów, komunikacja autobusowa była utrudniona.Państwowa Straż Pożarna przyjęła około 75 zgłoszeń dotyczących głównie zalanych piwnic.

Za to dziś i jutro zapowiadane są upały. Zobacz, jak się chronić przed wysokimi temperaturami: Ostrzeżenie przed upałami. Wysoka temperatura dziś i jutro, nawet ponad 30 stopni. Pomogą zdroje i zamgławiacze

WIĘCEJ:

W nocy silne burze przeszły nad Trójmiastem. Były podtopienia, sytuacja opanowana RAPORT

 

oprac. AKwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl