PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Sprawa ks. Jankowskiego, POLSA, budżet. Radni przed sesją

Sprawa ks. Jankowskiego, POLSA, budżet. Radni przed sesją
Przed 3. sesją Rady Miasta Gdańska szefowie klubów radnych odpowiadali na pytania dotyczące najważniejszej sprawy, którą zajmie się Rada czyli budżetu Miasta na 2019 r. Nie zabraknie jednak na sesji spraw bieżących. Szczególne emocje budzi bowiem sprawa ks. Henryka Jankowskiego, a także przeniesienie do Warszawy z Gdańska siedziby Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA).
Piotr Borawski, przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej i Beata Dunajewska, przewodnicząca klubu radnych Wszystko dla Gdańska
Piotr Borawski, przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej i Beata Dunajewska, przewodnicząca klubu radnych Wszystko dla Gdańska
zdj. Tomasz Maciuk/gdansk.pl


Gośćmi programu Wszystkie Strony Miasta byli przewodniczący dwóch klubów radnych: Beata Dunajewska - Wszystko dla Gdańska i Piotr Borawski - Koalicja Obywatelska. Kacper Płażyński z PiS na zaproszenie nie odpowiedział.

Sesja Rady Miasta Gdańska, która zaplanowano na 11 grudnia, będzie dotyczyła głównie budżetu. Jednak - jak powiedzieli podczas programu szefowie klubów - z pewnością pojawią się podczas obrad również dwie inne sprawy. Chodzi o głośną kwestię Honorowego Obywatelstwa, skweru i pomnika Ks. Henryka Jankowskiego oraz o siedzibę POLSY czyli Polskiej Agencji Kosmicznej. W piątek 7 grudnia pod pomnikiem ks. Jankowskiego miała miejsce demonstracja osób, które domagają się, by Miast zareagowało na informacje, które pojawiły się w artykule Bożeny Aksamit w "Dużym Formacie". Znalazła się w nim relacja osoby, która mówi, że jako nieletnia stała się ofiara seksualną księdza. Stąd żądanie protestujących, żeby odebrać kapelanowi Solidarności nie tylko tytuł Honorowego Obywatela Gdańska, ale też, żeby usunąć pomnik.

- Nie ukrywamy, że jest to dla nas bardzo trudny temat i to w trzech aspektach: pomnika, skweru i Honorowego Obywatelstwa. Mamy dzisiaj wieczorem posiedzenie klubu, będziemy o tym dyskutować. Wśród radnych pojawiły się także pomysły, żeby już jutro takie dokumenty przedstawić - wyjaśniał przewodniczący Borawski.

Z kolei Beata Dunajewska, która zgodziła się co do zasady, podkreślała, że potrzebny jest czas, żeby posiąść pełną wiedzę na temat tej sprawy.

- Na klubie była bardzo pogłębiona dyskusja, wielu radnych osobiście znało księdza prałata. Chcielibyśmy, żeby poszedł przekaz, że zachowamy się przyzwoicie, ale ten termin grudniowy, kiedy sprawa jest bardzo świeża, budzi emocje jest dla nas trudna do zaakceptowania - mówiła przewodnicząca Dunajewska.

POLSA powinna mieć siedzibę w Gdańsku - jednoznacznie wypowiedzieli się w tej kwestii zarówno Piotr Borawski, jak i Beata Dunajewska. Zdaniem radnych pomysł rządu, żeby przenieść tę prestiżową agencję do Warszawy, a w Gdańsku zostawić jedynie oddział, to przykład, charakterystycznego dla rządów PiS, centralizmu.

W poniedziałek przed południem prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, jego zastępczyni ds. polityki inwestycyjnej Aleksandra Dulkiewicz i Teresa Blacharska, skarbnik Miasta przedstawili budżet na 2019 r. Będzie on większy od tegorocznego. Wydatki wyniosą 3,74 mld zł (w 2018 r. 3,45 mld zł), a dochody będą na poziomie 3,36 mld zł (w 2018r. 3,29 mld zł). To oznacza wzrost dochodów o około 2,3% (ponad 76 mln więcej). Deficyt ma wynieść 372 mln zł (w 2018 r. 163 mln zł). Największym wydatkiem jest finansowanie oświaty (33,7%). Z kolei pieniądze na duże miejskie inwestycje takie jak Nowa Bulońska, szkoły, programy rewitalizacji dzielnic - są w projekcie zabezpieczone.

- To, że wydajemy 34% budżetu na oświatę jest dobrą informacją - mówił Piotr Borawski, który zaznacza jednak, że finansowanie oświaty to zadanie zlecone przez rząd. - My dopłacamy coraz więcej. Subwencja oświatowa nie pokrywa wydatków, które rosną w szybkim tempie.
Kluby radnych KO i WdG mają wystarczająca większość w Radzie, by przyjąć budżet.

Radni na zakończenie programu potwierdzili, że mimo sporów zaraz po obradach sesji w Sali Herbowej Nowego Ratusza odbędzie się tradycyjny opłatek, podczas składać będą sobie, niezależnie od klubowej przynależności, bożonarodzeniowe i noworoczne życzenia.

Transmisja z sesji na stronie gdansk.pl od. godz. 9.00

Zobacz cały program:

Marek Wałuszkowww.gdansk.plmarek.waluszko@gdansk.pl
Marek Wałuszko - najnowsze
Marek Wałuszkowww.gdansk.plmarek.waluszko@gdansk.pl
Marek Wałuszko - najnowsze