PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
Sprawa ks. Jankowskiego i nie tylko. Zobacz nasz wideoczat zapowiadający czwartkową sesję Rady Miasta
Sprawa ks. Jankowskiego i nie tylko. Zobacz nasz wideoczat zapowiadający czwartkową sesję Rady Miasta
Trzy uchwały dotyczące przyszłości skweru, pomnika i honorowego obywatelstwa księdza Jankowskiego znalazły się w porządku obrad szóstej w tej kadencji sesji Rady Miasta Gdańska. Ale czwartkowa sesja to przede wszystkim 41 projektów uchwał dotyczących ważnych dla mieszkańców kwestii społecznych i inwestycji. W czwartek, 7 marca, od godz. 9 portal gdansk.pl będzie jak zwykle transmitował przebieg sesji na żywo.
800x533_20190305v_02
Katarzyna Czerniewska z Klubu Wszystko dla Gdańska i Cezary Śpiewak-Dowbór z Klubu Koalicji Obywatelskiej przed szóstą sesją Rady Miasta Gdańska nowej kadencji
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl


Projekty uchwał dotyczących księdza Jankowskiego to gorący temat w mediach, sprawa trudna i budząca emocje. Rada Miasta Gdańska stoi przed niełatwym zadaniem wyciszenia społecznych napięć i wypracowania wyważonego rozwiązania kwestii wokół księdza Jankowskiego. Jednak większą część sesji zajmą sprawy społeczne, m.in. wsparcie finansowe dla rodzin ze Wschodu, które osiedlają się w Gdańsku, powstanie nowej szkoły podstawowej i inwestycje w centrum miasta.   

 

Nowa szkoła, budowa na ternach UG i rodzina z Kazachstanu

- Będziemy rozmawiać na temat projektu uchwały dotyczącej udzielenia pomocy materialnej rodzinie z Kazachstanu - powiedziała Katarzyna Czerniewska z Klubu Wszystko dla Gdańska. - To małżeństwo w średnim wieku, które dołącza do dorosłych dzieci mieszkających w Gdańsku. Zaplanowaliśmy pomoc w wysokości 14 tys. złotych. 

- Miasto przygotowuje się też do reformy edukacji, dlatego mamy szereg uchwał związanych z przekształceniami szkół - dodał Cezary Śpiewak-Dowbór z Klubu Koalicji Obywatelskiej. - Musimy być przygotowani do sytuacji, która powstała w wyniku reformy edukacji.

Kolejnym z projektów uchwał na czwartkowej sesji będzie uchwała powołująca do życia nową szkołę podstawową przy ulicy Lawendowe Wzgórze. Obiekt powstaje w ramach tzw. Centrum Edukacyjnego Jabłoniowa, w którym od września 2018 roku funkcjonuje już przedszkole. Będzie też kilka uchwał dotyczących miejscowych planów zagospodarowania.

- Jedną z nich jest zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego przy ulicy Bażyńskiego, na terenach należących do Uniwersytetu Gdańskiego, który chce stworzyć zaplecze socjalne dla pracowników uczelni i gości, np. profesorów wizytujących uniwersytet - mówi Cezary Śpiewak-Dowbór. - Ma ono powstać w miejscu dawnego rektoratu, chodzi więc o rozszerzenie funkcji mieszkalnej na tym obszarze. Cel, który chce zrealizować uniwersytet jest ważny, czekamy na opinię komisji zagospodarowania przestrzennego. Nowy budynek ma być tej samej wysokości, jak obecny, po drugiej stronie ulicy budynek nowego rektoratu. Trzy razy ksiądz Jankowski

Sprawa ks. Jankowskiego, w tym jego pomnika stojącego w sąsiedztwie parafii św. Brygidy, od grudnia 2018 r. budzi duże emocje wśród części mieszkańców. Na najbliższej sesji RMG przygotowano trzy projekty uchwał. Pierwszy dotyczy decyzji RMG o rozbiórce pomnika ks. Jankowskiego, drugi - cofnięcia wcześniejszej decyzji o nadaniu nazwy skwerowi "Ks. Henryka Jankowskiego" (na którym stoi wspomniany pomnik - red.), a trzeci - odebrania duchownemu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Gdańska.

- Przede wszystkim Rada Miasta Gdańska nie jest sądem, nie będzie orzekała o winie czy jej braku - podkreśliła Katarzyna Czerniewska. - Decyzje, które zapadną w czwartek, wynikną z tego, że radni widzą niepokojące procesy społeczne, na skwerze dochodziło niemal do zmieszek. Chodzi o uspokojenie emocji, które rozgorzały wokół tego miejsca.

Jak dodał Cezary Śpiewak-Dowbór, rolą Rady Miasta Gdańska będzie zdecydowanie, czy osoby, które dostępują ponadstandardowych honorów - a takimi są pomnik, honorowe obywatelstwo czy "własny" skwer w prawie półmilionowym mieście - powinny być osobami nieskazitelnymi.

- Ja osobiście uważam, że w tej bardzo trudnej, budzącej emocje historii, należy wierzyć ofiarom - dodał Cezary Śpiewak-Dowbór.

Sesja RMG rozpocznie się o godz. 9.00. Portal Gdansk.pl będzie transmitował jej przebieg na żywo. Już dzisiaj zachęcamy do oglądania.Alicja Katarzyńskawww.gdansk.plalicja.katarzynska@gdansk.pl
Alicja Katarzyńska - najnowsze
Alicja Katarzyńskawww.gdansk.plalicja.katarzynska@gdansk.pl
Alicja Katarzyńska - najnowsze