• Start
  • Wiadomości
  • Spotykali się w wielu europejskich miastach. W końcu umówili się w Parku Oliwskim

Spotykali się w wielu europejskich miastach. W końcu umówili się w Parku Oliwskim

W Parku Oliwskim odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej spotkanie poety Rainera Marii Rilkego - jednego z największych twórców w historii europejskiej literatury z Lou Andreas-Salome. To tam oboje spotkali się w 1898 roku.
29.09.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Podczas uroczystości odsłonięcia tablicy obecni byli m.in. pisarka Emma Popik, pisarz Paweł Huelle oraz zastępca prezydenta Gdańska Piotr Grzelak

Gdański pisarz Paweł Huelle w swojej ostatniej powieści "Śpiewaj ogrody" przypomniał nam o altanie w Parku Oliwskim i jedynej w swoim rodzaju, niepowtarzalnej chwili sprzed 118 lat. Losy Rainera i Lou pierwszy raz splotły się w Monachium w 1897 roku, kiedy to młody i mało znany wówczas poeta został przedstawiony podziwianej w środowiskach intelektualnych pisarce i eseistce o nieprzeciętnej urodzie - Lou Andreas-Salome.

Ta niezwykła kobieta stała się dla Rilkego obiektem adoracji, natchnienia i miłosnych uniesień, prawdziwą Muzą, która wywarła głęboki wpływ na jego twórczość. Ich związek trwał wiele lat a korespondencja nie ustawała do śmierci poety. Spotykali się wielokrotnie w różnych europejskich miastach. A jedno z tych spotkań miało miejsce właśnie w Parku Oliwskim.

Poeta przyjechał z Włoch do Sopotu nad chłodniejsze morze, natomiast pisarka odwiedzała swoją przyjaciółkę Joannę Niemann w Gdańsku. Rilke, w Sopocie, 11 lipca 1898 roku rozpoczął pisać swój kolejny dziennik, zwany później schmargendorfskim. Wśród zapisków znajduje się informacja, że zawarty tam wiersz, a właściwie jego kilkuwersowe zakończenie napisane zostało przez Rilkego i Lou Andreas-Salome:

„Wysoko w okolonej bukami altanie oliwskiego parku wspólnie obmyśliliśmy dla tego wiersza zakończenie.” i data - 23 VII 98, Oliwa.


Na odsłoniętej w sobotę, 24 września, tablicy widnieje właśnie pięć ostatnich wersów ostatniej strofy tego utworu w polskim przekładzie Adama Pomorskiego.

Spójrz, jak się wciąż ociąga życie, 

nim się odmieni. Słońca w ciszy

były jak wielki śpiew w zenicie

I wtem po zboczach szmer słyszycie?

i tylko lęk ci towarzyszy


W Parku Oliwskim zgromadzili się wielbiciele poety, a wśród nich uczestnicy międzynarodowej konferencji poświęconej poecie odbywającej się na Uniwersytecie Gdańskim.

Zastępca Prezydenta Miasta Gdańska, Piotr Grzelak, podczas ceremonii odsłonięcia tablicy podkreślił, iż istotnym jest, „aby tablica poświęcona ulotnej chwili w życiu Rainera Marii Rilkego, chwili dla niego zapewne ważnej i pięknej, spełnionej tu, w Oliwie, służyła pamięci. Pamięci o tym, że poezja i refleksja nad przemijaniem wnoszą do naszego życia bezcenny dar.”

Paweł Huelle opowiadał o swojej fascynacji poezją Rilkego i przypomniał fragmenty jego wierszy, o poecie i jego związkach z Gdańskiem mówił profesor Erich Unglaub z Braunschweigu, Przewodniczący Towarzystwa R.M. Rilkego. Spotkaniu towarzyszyła muzyka F. Mendelssohna w wykonaniu Cappelli Gedanensis.

Autor: Biuro Prezydenta ds. Kultury
 

Tablica przed altanką w Parku Oliwskim

Rainer Maria Rilke ur. 4 grudnia 1875 w Pradze (wówczas Austro-Węgry), zm. 29 grudnia 1926 w sanatorium Valmont koło Montreux w Szwajcarii - austriacki poeta, reprezentant liryki symbolicznejprekursor egzystencjalizmu.

Lou Andreas-Salomé ur. 12 lutego 1861 w Sankt Petersburgu, zm. 5 lutego 1937 w Getyndze w Niemczech) - rosyjska arystokratka, pisarka i psychoanalityczka, przyjaciółka NietzschegoRilkego i innych poetów, pisarzy i filozofów.




TV

Kaszubi – tożsamość obroniona. Rozmowa z prof. Cezarym Obrachtem-Prondzyńskim