• Start
  • Wiadomości
  • Spotkanie z Tess Gerritsen. Seryjni mordercy, duch kochankiem i emerytowani agenci CIA

Spotkanie z Tess Gerritsen. Seryjni mordercy, duch kochankiem i emerytowani agenci CIA

W swojej pierwszej powieści uśmierciła 13 osób, po napisaniu kolejnej zgłosiła się do niej policja podejrzewając, że to właśnie ona znalazła poszukiwanego od 20 lat seryjnego mordercę. Tess Gerritsen, amerykańska autorka thrillerów medycznych, była gwiazdą Afery Kryminalnej, festiwalu literatury, który od czwartku 4 października 2018 roku trwa w Gdańsku.  
06.10.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
tess-010_798x533
Tess Gerritsen to amerykańska pisarka, z zawodu lekarz internista
Dominik Paszliński/gdansk.pl

Podobno czytelnikami kryminałów są głównie kobiety i można to było sprawdzić podczas spotkania z amerykańską autorką, bo salę Dworu Artusa zajęły przede wszystkim panie. Sobotnie spotkanie było częścią Afery Kryminalnej 2018, literackiego festiwalu gatunkowego i święta kryminału, który rozpoczął się w czwartek, 4 października w Gdańsku. Gwiazdą tej edycji była Tess Gerritsen, tłumaczona na ponad 30 języków, amerykańska autorka 27 powieści, kryminałów i thrillerów medycznych.

Medycyna pomaga w pisaniu kryminałów

Spotkanie z autorką prowadziła Marta Guzowska, polska pisarka kryminałów, archeolog i doktor nauk humanistycznych. Przypomniała, że zamiłowanie do kryminałów Tess Gerritsen "odziedziczyła" po mamie, a pisarką została po praktyce... medycznej.

- Upodobanie do horrorów rzeczywiście mam po mamie, która zabierała mnie i brata do kina przez całe dzieciństwo - opowiadała Tess Gerritsen. - Pamiętam jak krzyczeliśmy z bratem na seansach. Wspomnienia zostały. Ojciec chciał, żebym zajęła się czymś pożytecznym, żebym została lekarką. I tak się stało, poszłam na studia medyczne, pracowałam jako lekarka przez pięć lat. Aż w końcu kiedy byłam na urlopie macierzyńskim, a mój syn akurat spał, napisałam pierwszy kryminał. W 1987 roku opublikowałam swoją pierwszą książkę “Telefon po północy” (w Polsce wydana w 2011 roku), to był thriller miłosny, odniósł taki sukces, że w 1990 roku przestałam być lekarzem.  

Jednak zawód lekarza - jak podkreśla autorka - przydaje się podczas pisania kryminałów, bo pozwala na bardziej medyczne a mniej emocjonalne podejście do okrucieństwa zbrodni. Znaczenie ma także to, że jest kobietą, bo kobiety nie tylko chętnie czytają kryminały, ale lubią jak kobiety są ofiarami i bohaterkami tego rodzaju książek. 

- Pytałam moje czytelniczki, czy lubią książki o seryjnych mordercach - mówiła Tess. - Powiedziały że tak, bardzo, ale tylko jeśli ofiarami są kobiety. Jeśli giną faceci, to mało to nas interesuje. My jako czytelnicy utożsamiamy się z ofiarą, chętnie kupujemy kryminały z kobietami na okładkach, ich los nas przejmuje. 

tess-017_755x503
Na spotkaniu z amerykańską pisarką czytelnicy, głównie czytelniczki, zjawili się tłumnie
Dominik Paszliński/gdansk.pl


Powieściowi seryjni mordercy prawie jak żywi   

Wiele powieści autorki opartych jest na motywach autentycznych, np. kryminał "Sobowtór".

- To była autentyczna historia o chłopaku, który odkrywa, że jego ojciec jest seryjnym mordercą - opowiadała Tess. - I za chwilę okazuje się, że dziadek też, że zakopywał małe dziewczynki w swoim ogródku. Stąd pomysł na opowieść, jak sobie emocjonalnie poradzić z takim obciążeniem.

W kolejnej powieści pt. “Skalpel” autorka tak szczegółowo opisała działania swojego bohatera, że zgłosiła się do niej policja. Okazało się, że książkowy opis zgadzał się co do szczegółu z niepublikowanymi nigdzie przez policję działaniami poszukiwanego seryjnego mordercy.

- Zadzwoniła do mnie policjantka z informacją, że od 20 lat szukają seryjnego mordercy - opowiadała pisarka. -  A jeden z policjantów przeczytał moją książkę i im się wydaje, że ja tego mordercę znalazłam. Prawdę mówiąc, myśleli że to mój mąż był seryjnym mordercą (nie był). Czasami tak misternie wyobrażamy sobie, co taki morderca mógłby zrobić, co myśli, jak działa, że trafiamy w dzisiątkę. Na szczęście w tym roku aresztowali tego "mojego" poszukiwanego mordercę.


Kryminał z duchem kapitana 

Tess Gerritsen zapytana o plany zdradziła, że kończy kolejny kryminał, ale nietypowy. Bohaterką nowej ksiażki jest kobieta, która kupuje stary dom po kapitanie, szybko jednak okazuje się, że kapitan nadal w nim mieszka tylko w innej formie.

- Jest duchem - zdradza Tess. - Zostają kochankami, duch kapitana okazuje się świetnym kochankiem, to takie “50 twarzy Greya” tylko w wersji z duchami. No ale bohaterka odkrywa, że wszyscy którzy mieszkają w tym domu giną i jest pytanie, kto morduje? Duch czy może ktoś żywy z zewnątrz?

W kolejce czeka pomysł na kryminał dziejący się w amerykańskim stanie Maine, miejscu w którym pisarka mieszka od lat. Razem z nią w jej miasteczku mieszka wielu emerytowanych agentow CIA, bohaterką nowego kryminału być może będzie kobieta w średnim wieku, była agentka która okaże się bardzo potrzebna. 

Czytelniczki chciały też wiedzieć m.in., którego z bohaterów swoich książek Tess lubi najbardziej ("Kochanka matki Jane Rozzoli"), czy pisze, kiedy chce ("nie, trzeba sobie narzucać ramy czasowe"), czy czytała polskich autorów ("kilka rozdziałów Remigiusza Mroza").


Afera Kryminalna to największy na Pomorzu festiwalu literatury kryminalnej, który powstał w 2011 roku z inicjatywy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku oraz gdańskiego wydawnictwa Oficynka. Biblioteka o spotkanie z Tess Gerristen zabiegała dwa lata, bylo to wyjątkowym i wyczekiwanym, nie tylko przez miłośników thrillerów medycznych czy kryminałów, wydarzeniem.


Tess Gerritsen to amerykańska pisarka, z zawodu lekarz internista. Po studiach praktykowała w Honolulu na Hawajach. Porzuciła karierę medyczną by poświęcić się wychowaniu dzieci i pisaniu powieści. Mieszka z rodziną w amerykańskim stanie Maine.

Zadebiutowała w 1987 r. romansem z wątkami kryminalnymi, ale kariera pisarska Gerritsen nabrała rozpędu w 1996 r., gdy jej pierwszy thriller medyczny, „Dawca”, trafił na listę bestsellerów „New York Timesa”, a prawa do wersji filmowej kupił Paramount. W kolejnych latach ukazały się: „Infekcja”, „Nosiciel”, „Grawitacja”, „Grzesznik”, „Sobowtór”, „Autopsja”, „Ogród kości”, „Klub Mefista”, „Mumia”, „Dolina Umarłych”, „Milcząca dziewczyna”.

W sumie Tess Gerritsen jest autorką 8 romansów kryminalnych, 11 thrillerów z cyklu z Jane Rozzoli i Maurą Isles oraz 6 thrillerów poza serią. Przekłady książek Gerritsen publikowane są w ponad 30 językach i regularnie pojawiają się na listach bestsellerów w USA i Europie.

Na podstawie jej powieści powstał serial telewizyjny „Partnerki” z kobiecym duetem śledczym – Jane Rizzoli i Maurą Isles. Mogli go oglądać telewidzowie w 22 krajach na całym świecie, w tym także w Polsce.

TV

Mevo się kręci!