Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Portret dla profesora Obrachta-Prondzyńskiego. Spotkanie w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku

Profesor Cezary Obracht-Prondzyński, laureat nagrody im. Jana Heweliusza za 2017 rok w dziedzinie nauk humanistycznych, otrzymał podczas spotkania w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku swój portret namalowany przez prof. Jacka Kornackiego, dziekana Wydziału Malarstwa gdańskiej ASP. To prezent od Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska.

Portret dla profesora Obrachta-Prondzyńskiego. Spotkanie w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku
A
A
data publikacji: 24 listopada 2018 r.
Nz. (Od lewej) Jacek Kornacki, dziekan Wydziału Malarstwa gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych autor portretu, profesor Cezary Obracht Prondzyński i Paweł Adamowicz, prezdydent Gdańska w Nadbałtyckim Centrum Kultury
Nz. (Od lewej) Jacek Kornacki, dziekan Wydziału Malarstwa gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych autor portretu, sportretowany- profesor Cezary Obracht Prondzyński i Paweł Adamowicz, prezdydent Gdańska w Nadbałtyckim Centrum Kultury
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl


Profesor Cezary Obracht-Prondzyński w 2017 roku został laureatem Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza w kategorii nauk humanistycznych i społecznych. Rok później, podczas spotkania 23 listopada 2018 roku w gdańskim Nadbałtyckim Centrum Kultury, otrzymał niebanalny prezent od prezydenta Gdańska - portret namalowany przez profesora Jacka Kornackiego, dziekana Wydziału Malarstwa gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Profesor podczas spotkania wygłosił wykład pt. "Publiczna rola nauk społecznych: autonomia - zaangażowanie - użyteczność. Kilka refleksji osobistych", można było też zapoznać się z publikacjami laureata i spróbować kaszubskiego kucha.

Profesor Cezary Obracht-Prondzyński to znany popularyzator kultury kaszubskiej i wiedzy o Kaszubach, nagrodę im. Jana Heweliusza w kategorii nauk humanistycznych i społecznych otrzymał za wybitne osiągnięcia w badaniach kultury Kaszub i Pomorza. Socjolog, antropolog, historyk, profesor nauk humanistycznych naukowo zajmuje się socjologią etniczności, w tym m.in. mniejszościami narodowymi i etnicznymi we współczesnej Polsce i Europie, stosunkami etnicznymi na Pomorzu, a także socjologią kultury, historią i kulturą Pomorza XIX i XX wieku.

Nagroda Naukowa Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza, przyznawana za wybitne osiągnięcia naukowe, została ustanowiona w 1987 roku. Przez kilkanaście lat nagrodę wręczano jedynie w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych. W 2001 roku po raz pierwszy przyznano ją także w dziedzinie nauk humanistycznych, zaś w 2013 roku kategoria ta została poszerzona o nauki społeczne.

Czytaj także: Laureaci Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza

Więcej o nagrodzie: Nagroda Naukowa Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza


-
oprac. AK (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. AK (0)
www.gdansk.pl