• Start
  • Wiadomości
  • Spotkanie polskich miast hanzeatyckich w Gdańsku. Gość specjalny: burmistrz Lubeki

Spotkanie polskich miast hanzeatyckich w Gdańsku. Gość specjalny: burmistrz Lubeki

Związek miast hanzeatyckich to dziś 187 miast z 16 krajów, które łączy morze, współpraca gospodarcza i kulturalna. - Nie wszystko co dzieje się dziś w Europie, nam się podoba - mówił w Gdańsku Bernd Saxe, prezydent Związku Hanzy, burmistrz Lubeki. - Dlatego zwłaszcza teraz musimy się zjednoczyć i jeszcze silniej współpracować na rzecz pokoju i rozwoju gospodarczego w Europie.
01.04.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Spotkanie polskich miast hanzeatyckich w Gdańsku w Amber Expo 1 kwienia 2017 roku

Burmistrz Lubeki był jednym z gości, którzy przyjechali w sobotę, 1 kwietnia 2017 roku, do Gdańska na spotkanie miast hanzeatyckich.

- Rok temu miałem przyjemność podczas pobytu w Lubece zwiedzić muzeum Hanzy - mówił Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. - Muzeum pokazuje, jak miasta Hanzy w średniowieczu tworzyły małą unię gospodarczą i polityczną, można powiedzieć że była to miniatura Unii Europejskiej. Jako samorządowiec z 27-letnim stażem widzę, jak nasi poprzednicy mieli poczucie miejskiej identyfikacji, jak bronili swoich miast przed zakusami królów, ale też kościoła. Widać jak w tej przestrzeni sporu o interesy polityczne i gospodarcze kształtowała się europejska wolność.  


Hanza to wolność i współpraca

Jak mówił prezydent Adamowicz dzisiejsza Hanza cały czas poszukuje inspiracji ze średniowiecznej historii związku nadmorskich miast. 

- Chcemy naszą współpracę przełożyć na turystykę, cały czas uczestniczymy w różnych projektach - dodał prezydent Adamowicz. - Chcemy tworzyć pewną sieć powiązań, bo turyści szukają zindywidualizowanych, ciekawych kulturowo miejsc. To właśnie Hanza może być narzędziem do tworzenia nowych szlaków turystycznych.

Spotkanie w Gdańsku było okazją do omówienia czerwcowego zjazdu Hanzy w Kampen w Holandii, mówiono też o propozycjach na Zjazd Hanzy w Rostoku w 2018 roku, o tzw. Młodej Hanzie, czyli zaangażowaniu młodych ludzi we współpracę miast i planach współpracy polskich miast hanzeatyckich z zagranicznymi partnerami na kolejne lata.

- Hanza w średniowieczu pełniła wiele funkcji: organizowała obywateli, wspierała handel poza lokalnymi granicami i chroniła miasta przed władzą centralną - mówił Bernd Saxe, burmistrz Lubeki - To były miasta wolne, świadome swojego znaczenia i swoich praw. I dziś tego chcemy, chcemy sami o sobie stanowić, nie chcemy, żeby nam mówiono, co mamy robić.
 

Paweł Adamowicz prezydent Gdańska uważa, że dzisiejsza Hanza poszukuje inspiracji ze średniowiecznej historii związku nadmorskich miast

Młodzi ludzie w Hanzie potrzebni

- Nie miałam pojęcia co to jest Hanza - wspominała Marta Jędrzejewska, przedstawicielka Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska. - Kiedy się bardziej zapoznałam z jej działalnością, postanowiłam to zmienić i uaktywnić młodzież z Gdańska. Wymyśliliśmy konkurs na nagranie klipu promującego Hanzę, wygraną jest wyjazd na Dni Hanzy w Kampen. Trzeba w nim pokazać, a więc najpierw się dowiedzieć, jakie są ślady Hanzy w Gdańsku. Pracujemy też nad stworzeniem bazy kontaktowej z młodymi ludźmi z miast hanzeatyckich.

Roman Liebrecht ze Stowarzyszenia “Młode Talenty” zaproponował stworzenie Hanzy Talent we wszystkich państwach zrzeszonych w Hanzie, projektu który promowałby młodych ludzi z talentami. Mogliby występować w zrzeszonych miastach, co byłoby okazją do współpracy i zbliżenia na kolejnym obszarze.

- Potrzebna jest permanentna edukacja dzieci i młodzieży, by mogli uczyć się patriotyzmu lokalnego, regionalnego i ogólnokrajowego - dodał prezydent Adamowicz. - To co  bywa czymś oczywistym w Europie, u nas wymaga wspierania. Kontakt z innością, zagranicą, młodymi ludzi na świecie bardzo wzbogaca, łamie stereotypy. Młoda Hanza jest jednym z instrumentów, dzięki któremu możemy to realizować.


Wyzwanie na najbliższe lata

- Hanza Biznes istnieje niedługo, bo od 2013 roku - tłumaczyła Aleksandra Harasiuk z Agencji Rozwoju Pomorza. - To jest stowarzyszenie przedsiębiorców z miast hanzeatyckich, którzy ze sobą współpracują, takie biznesowe kontakty ma prawie 150 miast z ośmiu krajów, w Polsce mamy tylko jedno miasto. I to jest wyzwanie na najbliższe lata.

Współpraca gospodarcza jest ważna też z innych powodów.

- Nie wszystko co dzieje się w Europie nam się podoba - tłumaczył Bernd Saxe. - Po raz pierwszy po 1945 roku siłą zmienia się granice, w wielu krajach europejskich dochodzą do głosu ruchy nacjonalistyczne i populistyczne poglądy, które stawiają sens zjednoczonej unii pod znakiem zapytania, niektóre państwa decydują się opuścić unię. Jestem przekonany, że zwłaszcza teraz musimy się zjednoczyć i jeszcze mocniej współpracować na rzecz pokoju i rozwoju gospodarczego.

Agencja Rozwoju Pomorza wspiera małe i średnie pomorskie firmy, nowy projekt Pomorski Broker Eksportowy ma za zadanie pomoc małym i średnim firmom w znalezieniu partnerów zagranicą. - Skoro miasta hanzeatyckie tak dobrze się czują pokazując swoją kulturę, sztukę i historię, mogą też zainwestować we współpracę gospodarczą - dodaje Aleksandra Harasiuk.


Nz Bernd Saxe burmistrz Lubeki (z lewej) jest przekonany, że miasta hanzeatyckie powinny się zjednoczyć i jeszcze mocniej współpracować na rzecz pokoju i rozwoju gospodarczego

Gdańsk w Hanzie


W dniu 9 września 1361 roku Gdańsk po raz pierwszy brał udział w Międzynarodwym Zjeździe Hanzy w Greifswaldzie w Niemczech. Ostatni Zjazd „Starej” Hanzy odbył się w 1679 roku w Lubece.


Związek Nowej Hanzy „Hanza” powstał w 1980 roku z inicjatywy holenderskiego Miasta Zwolle. Gdańsk uczestniczy w zjazdach nowego związku od samego początku. W 1997 roku nasze miasto było organizatorem 17. Międzynarodowego Zjazdu Hanzy. Po raz drugi będzie organizatorem zjazdu w 2024 roku.


Informacje o Związku Hanzy i o obchodach w poszczególnych miastach promowane są na stronie internetowej: www.hanse.org



TV

Profilaktyka piersi w tramwaju w Dzień Kobiet