Spotkanie Gdańskiej Organizacji Turystycznej z przewodnikami miejskimi

Ponad 50-cioro gdańskich przewodników miejskich przybyło w poniedziałek, 25 listopada, na zorganizowane przez GOT spotkanie podsumowujące “gorący” letni czas w turystyce. W wydarzeniu uczestniczyła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, która podziękowała przewodnikom za ich codzienną pracę na rzecz promocji miasta.
25.11.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Spotkanie Gdańskiej Organizacji Turystycznej z przewodnikami miejskimi w Gdańsku odbyło się 25 listopada 2019 r. w hotelu Hampton by Hilton
Spotkanie Gdańskiej Organizacji Turystycznej z przewodnikami miejskimi w Gdańsku odbyło się 25 listopada 2019 r. w hotelu Hampton by Hilton
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

- Spotkaliśmy się, żeby podsumować miniony okres letni. Z premedytacją nie używam słowa sezon letni, bo sezon w Gdańsku trwa cały rok i wszyscy nad tym pracujemy, żeby było tak jeszcze bardziej - zaznaczył Łukasz Wysocki prezes zarządu Gdańskiej Organizacji Turystycznej otwierając spotkanie. -  Chcemy was dziś także zaprosić do współpracy przy projektach, które obecnie rozwijamy. Mówię m.in. o różnymi pakietach dla osób z niepełnosprawnościami, zarówno dla turystów jak i mieszkańców, rozwijanych w ramach Karty Turysty i Karty Mieszkańca. Zachęcamy także do dzielenia się przemyśleniami pomysłami dotyczącymi turystycznej strony Gdańska, ale nie spotykamy się tu by narzekać, lecz szukać wspólnie rozwiązań - zastrzegł prezes GOT.

- Dziękuję za ciężką pracę na rzecz promocji naszego miasta. Każda wycieczka, którą przyjmujecie, otrzymuje dowód rzetelności waszej pracy, a od tego, jak wy ich w Gdańsku przyjmiecie w dużej mierze zależy wrażenie, z jakim od nas wyjadą. Spotykamy się po szczycie sezonu, ale mam wrażenie, że otwarcie Jarmarku Bożonarodzeniowego w sobotę, zagęściło mocno ulice Głównego Miasta.

Prezydent Gdańska przypomniała o jubileuszach, które będą świętowane w naszym mieście w 2020 r. W 100-lecie urodzin Lecha Bądkowskiego, cały 2020 rok w Gdańsku będzie mu poświęcony (taką decyzję podjęła rada miasta na październikowej sesji)

 Kolejne ważne rocznice to, przypadające w sierpniu, 40-lecie podpisania Porozumień Gdańskich, a także 50-lecie Grudnia`1970. 

- Gdańsk nie żyje samymi jubileuszami. 27 maja przyszłego roku czeka nas zupełnie inne, duże wydarzenie: finał Ligi Europy. Dla mnie będzie to dzień trudny logistycznie - przyznaje Aleksandra Dulkiewicz. - Tego dnia przypada także 30.rocznica pierwszych w pełni wolnych, powojennych wyborów do ówczesnych rad gmin. Nie wiem jeszcze, jak pogodzić oba wydarzenia.

Prezydent mówiła także o wydarzeniach planowanych w pierwszą rocznicę tragicznej śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza: przeniesieniu finału WOŚP (12 stycznia 2020) do Europejskiego Centrum Solidarności i o odsłonięciu tablicy oraz krzyża w miejscu ataku nożownika. 

- Wiem, że część z was przekazuje swoje uwagi do projektu tablicy pamiątkowej, którą przygotowujemy, bardzo za to dziękuję - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz i zaprosiła przewodników do dzielenia się swoimi doświadczeniami z letnich miesięcy pracy z turystami.

 

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podziękowała przewodnikom za ich codzienną pracę nad promocją miasta
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podziękowała przewodnikom za ich codzienną pracę nad promocją miasta
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Przypomniano m.in. temat Norweżki, której gdański taksówkarz pobrał z karty 850 zł zamiast 85 (licząc sobie nota bene tak skandalicznie dużo za kurs z ul. Chmielnej na ul. Heweliusza). 

- Tego samego dnia okradziony w ten sam sposób został także drugi turysta, ale on nie chciał już tego zgłaszać, bo to dla Norwegów małe pieniądze, a zgłoszenie na policję to dużo zachodu - mówiła przewodniczka. - Takie sytuacje zdarzają się nagminnie. Zróbcie coś z tymi taksówkami, to fatalnie wpływa na promocję miasta. Mimo, że zwracamy turystom uwagę, by korzystali z licencjonowanych taxi, nacinają się często na taką mafię.

Prezydent Gdańska zapowiedziała, że - wzorem Krakowa - także w Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy pojawią się komunikaty w trzech językach, ostrzegające przed korzystaniem z nielicencjonowanych taksówek, a Łukasz Wysocki podkreślił, że niestety nie ma innej drogi walki z oszustwami, niż zgłaszanie poszczególnych przypadków na policję. 

 

Gdańska Organizacja Turystyczna pracuje m.in. nad kodeksem savoir vivre dla turystów odwiedzających nasze miasto, nz. slajd z prezentacji na ten temat
Gdańska Organizacja Turystyczna pracuje m.in. nad kodeksem savoir vivre dla turystów odwiedzających nasze miasto, nz. slajd z prezentacji na ten temat
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Rozmawiano także o trudnościach w zwiedzaniu Głównego Miasta jakie napotykają osoby poruszające się na wózku.

- Nawet na wyremontowanych ulicach, jak Św. Ducha, bruk jest dla takich turystów nie do zniesienia, dlaczego nie ma gładkich pasów w chodniku, które ułatwiłyby poruszanie się na wózkach - pytała inna przewodniczka.

- Zapytajcie państwo wojewódzkiego konserwatora zabytków pana Igora Strzoka, dlaczego nie pozwala nam uwzględniać potrzeb osób niepełnosprawnych i wszędzie forsuje bruk na terenie Głównego Miasta - zaproponowała Aleksandra Dulkiewicz. - Przygotujcie proszę petycję w tej sprawie i złóżcie ją wojewódzkim urzędzie ochrony zabytków, miasto niestety nie ma na to żadnego wpływu. 

Wspomniano także o potrzebie stworzenia miejsc w pobliżu Głównego Miasta, w którym pasażerowie autokarów mogliby wysiąść bliżej celu swojej wycieczki niż na Długich Ogrodach (nie chodzi o miejsca do parkowania autokarów lecz takie, gdzie pojazd mógłby tylko wysadzić lub “pobrać” turystów).

- Razem z Gdańskim Zarządem Dróg i Zieleni pracujemy nad siecią punktów “drop of” dla autokarów, by ułatwić naszym gościom dostęp do Głównego Miasta, przed przyszłym okresem letnim powinny być już dostępne - zdradza Łukasz Wysocki. 



TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór