• Start
  • Wiadomości
  • Spotkania autorskie, webinary, spacery i wsparcie dla artystów. IKM w czasach pandemii

Spotkania autorskie, webinary, spacery i wsparcie dla artystów. IKM w czasach pandemii

Zamknięte pozostają placówki kulturalne, ale to nie znaczy, że same instytucje nie pracują. Wręcz przeciwnie - kultura i sztuka przeniosła się do internetu. Co proponuje Instytut Kultury Miejskiej?
14.04.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Póki trwa pandemia, nie pospacerujemy po Stoczni Gdańskiej śladami kobiet. Ale wspomnień związanych z ich pracą i życiem wokół stoczni możemy posłuchać. To jedna z propozycji Instytutu Kultury Miejskiej, gdy trzeba zostać w domu
Póki trwa pandemia, nie pospacerujemy po Stoczni Gdańskiej śladami kobiet. Ale wspomnień związanych z ich pracą i życiem wokół stoczni możemy posłuchać. To jedna z propozycji Instytutu Kultury Miejskiej, gdy trzeba zostać w domu
fot. Renata Dąbrowska

 

Gdański Teatr Szekspirowski w czasie pandemii. Zwiedzanie i edukacja online

 

- Wydarzenia, które normalnie działy się w sieni IKM czy przestrzeni miejskiej przenosimy do internetu. Dotyczy to zarówno spotkań autorskich - między innymi z Barbarą Piórkowską, Grzegorzem Piątkiem i Jackiem Friedrichem, jak i na przykład wydarzeń szkoleniowych - odbędzie się webinar dotyczący prawa autorskiego i negocjowania umów, co może wspomóc twórców w tym trudnym czasie - wymienia Marta Bańka, rzecznik Instytutu Kultury Miejskiej.

 

Słuchowiska, wykłady, przewodniki - do posłuchania i do pobrania

 

Oprócz nowych wydarzeń i projektów instytucja udostępnia też zasoby, które przez ostatnie lata stworzyła.

- W IKM archiwizujemy nasze działania od bardzo dawna. Nagrywamy wykłady, robimy dokumentację filmową - między innymi ze spacerów z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami - dodaje Marta Bańka.

Aby mieć do nich dostęp, wystarczy wejść na stronę Instytutu - ikm.gda.pl. Tam, w zakładce Aktualności, znajdziemy na przykład społeczne archiwum Stoczni Gdańskiej, na które składają się filmy, wspomnienia pracownic stoczniowych i słuchowiska. Ich bohaterki wspominają pracę i życie w Stoczni: obróbkę pięćsetnego kadłuba w zakładzie, czy czas ciąży, który spędzały na lżejszej pracy o niższych normach. Są tu historie o dumie z wykonywanej pracy, ale i o trudach: gdy było zimno, gdy obowiązki były wymagająca ponad siły. Dowiemy się, jak przy użyciu maszyn i materiałów dostępnych na Stoczni Gdańskiej powstawały nietypowe koszulki z napisami, czy jak pieczono kurczaki… w kuźni stoczniowej.

 

ECS online. Można pobrać materiały archiwalne, darmowe e-booki, zobaczyć na nowo wystawę stałą

 

W zbiorach znajdziemy też wspomniane materiały dotyczące zwiedzania miasta. IKM udostępnił nagrania Alternatywnych spacerów po Gdańsku, organizowanych w ostatnich latach wiosną i latem przez Lokalnych Przewodników i Przewodniczki. Dla tych, którzy w nich uczestniczyli, to okazja, by przypomnieć sobie historię dzielnic i ponownie zajrzeć do odwiedzanych zakamarków; dla pozostałych - szansa, by choć wirtualnie poczuć wiatr we włosach i atmosferę wolności, powrócić wspomnieniami do niedawnych czasów, gdy spacerować można było bez obostrzeń, i poznać interesujące opowieści o Oliwie, Nowym Porcie, Biskupiej Górce, Oruni, Zaspie, Dolnym Mieście czy malowniczej Wyspie Sobieszewskiej. Dodatkowo, sekretów każdej z dzielnic, możemy poznać, dzięki specjalnym przewodnikom, w wersji PDF do pobrania.

Do internetu przenoszą się też Gdańskie Miniatury - projekt dla starszych dzieci, młodzieży i dorosłych, łączący spacery z grą miejską i zdobywaniem nowej wiedzy o mieście. W jego ramach zwiedzaniu miasta towarzyszy szereg zadań i zagadek do rozwiązania.

- Przygotowane zostały interaktywne PDF-y, które odnoszą się do opowieści Ewy Czerwińskiej, przewodniczki, prowadzącej te spacery. Towarzyszą im nagrane dźwięki i zdjęcia miejsc opisanych w danej grze, która teraz ma charakter online - mówi Marta Bańka.

 

Gdańsk czyta! Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w czasie pandemii działa online

 

„Gdańsk w XVII wieku. Do kolorowania” to publikacja Instytutu Kultury Miejskiej dla małych i dużych artystów i miłośników miasta
„Gdańsk w XVII wieku. Do kolorowania” to publikacja Instytutu Kultury Miejskiej dla małych i dużych artystów i miłośników miasta
fot. Magdalena Nestorowicz

 

XVII-wieczny Gdańsk do kolorowania

 

Na młodszych miłośników Gdańska oraz tych, którzy lubią relaksować się kreatywnie, na stronie IKM czeka nietypowa kolorowanka, pozwalająca poczuć klimat hanzeatyckiego, kupieckiego Gdańska, w znakomitej oprawie - za ilustracje odpowiada Maria Apoleika, autorka „Psich Sucharków”, a nad całością czuwał historyk prof. Edmund Kizik z Uniwersytetu Gdańskiego.

Książeczka „Gdańsk w XVII wieku. Do kolorowania” inspirowana jest wydanymi w 1612 roku rozmówkami łacińsko-niemiecko-polskimi Nicolausa Volckmara.

- Są to rozmowy, jakie ówcześni mieszczanie zwykli odbywać na rynku, w drodze do kościoła, szykując się, a potem bawiąc na weselu, odwiedzając łaźnię miejską lub krawca, borykając się z chorobami, spędzając czas na grach i zabawach towarzyskich czy spotykając się przy rodzinnym obiedzie. Śmieją się, plotkują, stroją i oburzają, kłócą, denerwują, chorują i martwią. Ludzie jak my - tylko w XVII wieku - mówi Karina Rojek z Instytutu Kultury Miejskiej.

 

IKM bawi, uczy, ale i wspiera

 

Instytut Kultury Miejskiej pamięta też o artystach. To jedna z grup, która szczególnie mocno odczuwa skutki pandemii i, wprowadzonych w związku z nią, obostrzeń w kraju.

- Skupiamy się teraz przede wszystkim na wsparciu artystów i artystek związanych z Gdańskiem przez nabór prac do wystawy „Gdańsk 2020”, będącej komentarzem do bieżącej sytuacji. Prezentowana będzie online - mówi Marta Bańka. - Oferujemy artystom honoraria, w wysokości 2 tys. złotych brutto za przekazane prace. Mogą to być istniejące dzieła lub nowo przygotowane w aktualnym kontekście. To nasz największy projekt wsparciowy w sytuacji pandemii.

IKM przeznaczył na ten cel 100 tys. złotych ze swojego budżetu. Środki pochodzą z wydarzeń, które się nie odbędą, albo odbędą się w ograniczonej formie.

 

Epidemia, izolacja. Instytut Kultury Miejskiej zaprasza artystów do udziału w wystawie online

 

TV

Obrona Westerplatte – pierwsze starcie II wojny. Rozmowa z dr. Janem Szkudlińskim