PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Sportowo – ekologiczne pożegnanie lata na Południu Gdańska

Sportowo – ekologiczne pożegnanie lata na Południu Gdańska
Zabawa, pozytywne emocje, sport i edukacja. Tak w skrócie można opisać cykliczne wydarzenie w południowych dzielnicach Gdańska. Mowa o jubileuszowej edycji Biegu Czyste Miasto Gdańsk oraz Ekofestynie „Święto Południa Gdańska”. Na piatą już edycję imprezy, 21 września, zapraszają Zakład Utylizacyjny i Rada Dzielnicy Ujeścisko-Łostowice.
Jubileuszowa edycja Święta Południa Gdańska i Bieg Czyste Miasto Gdańsk juz w tę sobotę. W programie wiele atrakcji dla każdego!
Jubileuszowa edycja Święta Południa Gdańska i Bieg Czyste Miasto Gdańsk juz w tę sobotę. W programie wiele atrakcji dla każdego!
Dominik Paszliński/ www.gdansk.pl


Bieg Czyste Miasto Gdańsk od początku istnienia przyciąga dorosłych do rywalizacji w biegu głównym, w tym roku na krótszym dystansie 5 km. Ale przede wszystkim dzieci, które ścigać się będą jak zawsze w kilu kategoriach wiekowych.

Trasa biegu głównego została wytyczona wokół malowniczych zbiorników retencyjnych Świętokrzyska I i II. Na terenie Szkoły Podstawowej nr 12 zostanie natomiast ulokowany ekofestyn „Święto Południa Gdańska”, czyli rodzinna zabawa piknikowa pod gołym niebem. Głównym celem wydarzenia jest edukowanie poprzez zabawę.

- Wśród licznych zadań Zakładu Utylizacyjnego bardzo ważną rolę odgrywa też skuteczne edukowanie w zakresie gospodarki odpadami. Statystyki wyraźnie wskazują, że mieszkańcy gminy Gdańsk z roku na rok coraz bardziej odpowiedzialnie podchodzą do tego problemu – mówi Michał dzioba, przezes Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku. – Wciąż jednak wiele pracy przed nami. Naszym celem jest ograniczenie ilości odpadów wytwarzanych przez gospodarstwa domowe i jak najwyższy odzysk surowców wtórnych

Dotychczas organizowane przez ZU różnego rodzaju akcje, konkursy i wydarzenia dla mieszkańców oraz współpraca ze szkołami dowiodły, że mając odpowiednią wiedzę nt. segregacji odpadów, produkujemy ich mniej i lepiej segregujemy.

Podczas ekofestynu uczestnicy będą mogli dowiedzieć się, co to jest zerowaste i jak wprowadzić tę zasadę w życiu codziennym, w naszych domach. Dzieci nauczą się robic latarenki działające na baterie słoneczne, zabawki z kartonu czy wytłoczek do jajek, a także mydełka z gliceryny.

Będą także warsztaty dotyczących właściwego segregowania i konkursy z nagrodami z wiedzy o ekologii. Ponadto gry i zabawy ruchowe, np. minipark linowy, ćwiczenia fizyczne w stylu cross fit, a także zapomniane już nieco zabawy podwórkowe, jak kapsle, klasy i trzepaki czekać będą na amatorów takiej formy aktywności.

Zaplanowano także zajęcia z jogi, które poprowadzi Małgorzata Olewniak, nie ma znaczenia stopień zaawansowania. A w strefie malucha będzie puszczanie megabaniek mydlanych i malowanie tatuaży.

Bieg Czyste Miasto Gdańsk, który towarzyszy festynowi, rozpocznie się o 10:00. Najpierw wystartują najmłodsi w różnych kategoriach wiekowych, a na 14:00 zaplanowany jest bieg główny na dystansie 5 km, w kategoriach: klasyfikacja generalna kobiet, mężczyzn
i siedmiu kategoriach wiekowych dla każdej płci.

Każdy z zawodników otrzyma pakiet startowy i medal na mecie. Zwycięzcy w kategoriach kobiet i mężczyzn otrzymają pamiątkowe eko-puchary. Cały event ma również akcent charytatywny, a mianowicie 10 zł z każdej opłaty wpisowej, zostanie przeznaczone na Pomorski Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt Ostoja.

- Zależało nam, by organizowany przez nas bieg miał realny i konkretny wymiar charytatywny. Wybraliśmy organizację z naszego regionu, działającą na nietypowym i dość niszowym polu na rzecz ochrony przyrody. Dzięki temu każdy, kto weźmie udział w biegu głównym, pomaga ratować dzikie zwierzęta poszkodowane najczęściej w wyniku wypadków z udziałem człowieka – wyjaśnia Iwona Bolt, rzecznik ZU.

Ponadto w programie o godz. 13:00 koncert zespołu „7po”, który zagra covery popularnych piosenek, a o godzinie 16:00 organizatorzy zapraszają na występ kabaretu „Pod napięciem”. 

Istnieje również możliwość zapisania się w dniu zawodów, w miarę dostępności przewidzianej puli miejsc. Wpisowe na bieg główny w dniu zawodów wynosi 45 zł, a na biegi dla dzieci – 5 zł (całość kwoty zostanie przekazana na cel charytatywny).

Biuro zawodów będzie czynne już od 9:30.

Więcej informacji: www.biegczystemiasto.pl

Wydarzenie na Facebooku Bieg Czyste Miasto Gdańsk i Święto Południa Gdańska 

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

Biegi dziecięce:*
10:00 – Bieg Majtka
10:05 – Bieg Sorterka niebieski
10:20 – Bieg Sorterka żółty
10:35 – Bieg Sorterka zielony
10:50 – Bieg Młodszego Sortera niebieski 
11:05 – Bieg Młodszego Sortera żółty
11:20 – Bieg Młodszego Sortera zielony
11:35 – Bieg Starszego Sortera niebieski
11:50 – Bieg Starszego Sortera żółty
12:05 – Bieg Starszego Sortera zielony 
12:20 – Bieg Super Sortera
12:40 – Dekoracja uczestników ostatniego biegu i losowanie nagród niespodzianek pośród wszystkich uczestników biegów dziecięcych 
11:00 – Joga pod chmurką z Gosią Olewniak**
13:00 – Koncert zespołu 7po
13:30 – Start biegu na orientację „Orientuj się rodzinnie” 
13:50 – Rozgrzewka przed biegiem głównym
14:00 – Start Biegu Głównego 
15:00 – Dekoracja zwycięzców Biegu Głównego 
15:30 – Losowanie nagród wśród uczestników Biegu Głównego
15:50 – dekoracja uczestników biegu na orientację
16:00 – Występ kabaretu „Pod napięciem”
17:00 – Losowanie nagród wśród wszystkich uczestników festynu  
*dekoracje zwycięzców odbywają się bezpośrednio po każdym biegu
** maty do ćwiczeń we własnym zakresie 

oprac. ADwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl
oprac. AD - najnowsze
oprac. ADwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl
oprac. AD - najnowsze