• Start
  • Wiadomości
  • Spore zainteresowanie punktami widokowymi. Wydział Środowiska wyda mapę

Spore zainteresowanie punktami widokowymi. Wydział Środowiska wyda mapę

W minioną niedzielę, 20 października, uroczyście odsłonięto 15. już oficjalny punkt widokowy w Gdańsku. Tym razem we Wrzeszczu, przy ul. Arciszewskiego. Docelowo ma być ich jednak blisko 40. Wydział Środowiska gdańskiego magistratu przygotowuje mapę, na której zaznaczone zostaną wszystkie punkty widokowe w naszym mieście, łącznie z tymi, których przywrócić już się nie da.
23.10.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Gdańszczanie polubili punkty widokowe w naszym mieście
Gdańszczanie polubili punkty widokowe w naszym mieście
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Wydział Środowiska wydał przed kilku laty mapę "Gdańskie wody", która cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Przedstawiała ona rzeki i potoki Gdańska oraz system odprowadzania wód opadowych. Pokazywała także lokalizacje przystani wodnych, infrastrukturę przeciwpowodziową i wstępną ocenę ryzyka powodziowego. Mapa była bezpłatna, można ją było otrzymać m.in.w gmachu Urzędu Miejskiego. Teraz pojawił się pomysł, by wydać mapę "Gdańskie widoki".

- Ludzie wciąż lubią tradycyjne mapy. Na najnowszej, przygotowywanej obecnie przez nas, mieszkańcy i turyści będą mogli sprawdzić dostępność i lokalizacje poszczególnych punktów widokowych. W przeprowadzonych badaniach opinii publicznej okazało się bowiem, że nie każdy wie, gdzie znajdują się te miejsca, jak do nich dojść bądź dojechać. Stąd właśnie pomysł, by "w pakiecie", na jednej płaszczyźnie papieru, zawrzeć kompleksową informację, także o tym, gdzie np. zaparkować samochód, gdzie zostawić rower, jaki jest stopień trudności, jak dojść. Co też ważne, podana będzie informacja o tym, z czym wiąże się dany historyczny widok - mówi Maciej Lorek, dyrektor Wydziału Środowiska UMG.

Otwarcie punktu widokowego we Wrzeszczu
Otwarcie punktu widokowego we Wrzeszczu
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl


Co ciekawe, na mapie wskazane będą też historyczne widoki, których przywrócenie jest dziś niemożliwe. Dołączone będą więc zdjęcia, wykonane dziesiątki lat temu, dzięki którym będzie można przekonać się, co można było zobaczyć z danego miejsca 60 - 80, a nawet 100 lat temu.

Wydział Środowiska przygotowuje się do przetargu na realizację tego projektu. Mapy będą gotowe prawdopodobnie w maju 2020 r. 

 

Przeczytaj także:

Odbierz bezpłatnie mapę poświęconą gdańskim wodom

Wrzeszcz Górny i Przymorze z innej perspektywy. Uroczyste otwarcie XV punktu widokowego

TV

Kaszubi – tożsamość obroniona. Rozmowa z prof. Cezarym Obrachtem-Prondzyńskim