PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Dostarczanie decyzji podatkowych - otrzymało je już 100 tysięcy gdańszczanek i gdańszczan

Dostarczanie decyzji podatkowych - otrzymało je już 100 tysięcy gdańszczanek i gdańszczan
Zlecenie na dostawę 150 tysięcy decyzji podatkowych dla mieszkańców Gdańska realizuje w tym roku Spółdzielnia Socjalna Heca z Tczewa. Zatrudniono gdańszczanki i gdańszczan - szczególnie tych, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej z powodu epidemii covid-19. Od 28 stycznia udało się dostarczyć dwie trzecie decyzji, z czego niemal 80 proc. bezpośrednio do rąk podatników. Co warto wiedzieć?
Kurier rowerowy przewozi listy z decyzjami podatkowymi dla gdańszczan z UMG do centrum dystrybucji w Forum Gdańsk
Kurier rowerowy przewozi listy z decyzjami podatkowymi dla gdańszczan z UMG do centrum dystrybucji w Forum Gdańsk
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Przez ostatnie 12 lat decyzje podatkowe do mieszkanek i mieszkańców Gdańska były dostarczane przez pracowników Urzędu Miejskiego w Gdańsku. W tym roku wykonawcę usługi wyłoniono w drodze przetargu, który wygrało przedsiębiorstwo społeczne Heca z Tczewa. Wartość zamówienia to ponad 1,1 mln zł.

- Niestety mimo pandemii oraz ogólnego lockdownu nie zawieszono terminów odnoszących się do decyzji podatkowych, ani nie zmieniono zasad ich doręczania - mówi Tomasz Filipowicz, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Oczywiście każdy podatnik, może otrzymać decyzję (i tak też dzieje się w Gdańsku) w formie elektronicznej za pośrednictwem platformy epuap. Warunkiem otrzymania decyzji w takiej formie jest jednak w pierwszej kolejności wystąpienie podatnika z wnioskiem o otrzymanie decyzji elektronicznie, złożonym do organu podatkowego (w tym przypadku gdańskiego magistratu - red.) również przez epuap. Dopiero na podstawie takiego wniosku organ może wysłać decyzję w sposób elektroniczny. Przepisy ordynacji podatkowej nie pozwalają na doręczenie decyzji mailem, ani telefonicznie lub smsowo - co w praktyce dla wielu byłoby świetnym rozwiązaniem - ani nawet wrzucenia listu do skrzynki. Dlatego pozostali podatnicy (czyli zdecydowana większość) otrzymują decyzję w formie papierowej własnoręcznie potwierdzając odbiór.

Decyzje zostaną doręczone 150 tysiącom gdańszczan i gdańszczanek - osobom fizycznym mieszkającym w Gdańsku, które deklarują, że są właścicielami danej/danych nieruchomości w naszym mieście (mieszkania, garażu, lokalu usługowego).

 

 

Decyzje podatkowe wprost do mieszkańców

Z decyzjami podatkowymi do drzwi mieszkańców zapukają w tym roku dostarczyciele zatrudnieni przez Spółdzielnię Socjalną Heca z Tczewa.  

- Z uwagi na konieczność minimalizowania ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa, nie możemy zrealizować tego zadania przez pracowników urzędu - tłumaczy Tomasz Filipowicz. - Byłoby to przejawem braku konsekwencji, kiedy administracja zobowiązana jest nadal do pracy zdalnej, a obsługa bezpośrednia dotyczy wyłącznie pilnych, niezbędnych zadań, takich jak meldunki, dowód osobisty, zgony, rejestracja pojazdów. Dlatego zmuszeni byliśmy do przeprowadzenia postępowania na wybór operatora, który zrealizuje to zadanie.

 

Trzeba pamiętać o kilku ważnych sprawach:

 • Doręczane decyzji podatkowych odbywa się od poniedziałku do soboty w godz. 8 - 20
 • Doręczyciele nie mają prawa pobierać od mieszkańców jakichkolwiek kwot pieniężnych, mają jedynie dostarczyć przesyłkę.  
 • Na żądanie podatnika doręczyciele zobowiązani są do przedstawienia identyfikatora

WZÓR IDENTYFIKATORA

identyfikator wzór
 • Osoby odbierające przesyłki proszone są o składanie czytelnych podpisów na potwierdzeniu odbioru
 • Dostarczyciel może zostawić przesyłkę u naszego sąsiada, jeśli ten zobowiąże się do przekazania jej adresatowi. Adresat zostanie powiadomiony (w formie awizo), który sąsiad odebrał za niego decyzję
 • Jeśli dostarczyciel nie zastanie kogoś w domu, zostawi tam awizo. Nie dostarczone decyzje będzie można odebrać w jednym z 54 punktów (lista w tabeli pod tekstem), zlokalizowanych we wszystkich dzielnicach Gdańska, opatrzonych takimi naklejkami:

WZÓR NAKLEJKI

0001
 • Jeśli ktoś jest na kwarantannie lub w izolacji domowej, zaleca się, by nie otwierał drzwi dostarczycielowi, lecz wskazał sąsiada, u którego będzie mógł zostawić decyzję do późniejszego odbioru
 • Jak będą się przedstawiać doręczyciele? “Dzień dobry, Spółdzielnia Socjalna Heca z decyzjami podatkowymi”, bądź: “Tu doręczyciel decyzji podatkowych”. 

 

Przede wszystkim mieszkańcy Gdańska

- Przy tym zleceniu zatrudniamy w głównej mierze mieszkańców i mieszkanki Gdańska, małą część ok 180 osobowego zespołu stanowić będą nasi pracownicy z Tczewa. Staraliśmy się zatrudniać osoby dotknięte ekonomicznymi skutkami pandemii, np. pracowników gastronomii, czy branży eventowej - podkreśla Maksymilian Flemming prezes zarządu Spółdzielni Socjalnej Heca. - W naszym zespole jest 120 doręczycieli, pozostali to dyspozytorzy, którzy będą sortować listy. Centrum dystrybucji na potrzeby gdańskiego zlecenia mieści się w Forum Gdańsk. 

Spółdzielnia Heca ma już doświadczenie w obsłudze tego typu zleceń - od kilku lat dla magistratu w Tczewie realizują je działający w ramach Hecy Tczewscy Kurierzy Rowerowi. Misją firmy jest reintegracja społeczna i zawodowa osób narażonych na wykluczenie społeczne - długotrwale bezrobotnych, zagrożonych ubóstwem, z niepełnosprawnością. Osoby takie w warunkach wolnorynkowych mogłyby mieć duży problem ze znalezieniem pracy. Znajdując zatrudnienie w Kurierach Rowerowych czy Warsztacie na Patencie (to druga marka pod szyldem Hecy), dzięki zdobytemu doświadczeniu i prowadzonej reintegracji, stają się samodzielni na rynku pracy.

- Zajmujemy się także bieżącą obsługą tczewskiego urzędu miasta, dzięki czemu nasi kurierzy rowerowi na co dzień mają kontakt z mieszkańcami. Zlecenie dla gdańskiego magistratu to dla nas to przedpole do przygotowania się do wejścia na gdański rynek z usługą doręczania na rowerach przesyłek dla instytucji, czy firm, które potrzebują takiej obsługi - dodaje Maksymilian Flemming.

 

Maksymilian Flemming prezes zarządu Spółdzielni Socjalnej Heca
Maksymilian Flemming prezes zarządu Spółdzielni Socjalnej Heca
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Na rowerze i z lokalnymi przedsiębiorcami

Organizatorom akcji zależy, aby decyzje były dostarczane w sposób przyjazny dla środowiska. Rekomendowanym sposobem dotarcia dostarczycieli do mieszkańców jest rower, komunikacja publiczna (na czas realizacji zlecenia otrzymać mogą bilety na komunikację od Spółdzielni) lub na własnych nogach.

Spółdzielnia postanowiła w ramach zlecenia dla gdańskiego magistratu zaangażować także lokalnych przedsiębiorców, dlatego też gros wspomnianych już punktów odbioru przesyłek mieści się w lokalach gastronomicznych, sklepach, a nawet kwiaciarniach w 35 gdańskich dzielnicach, dla których pełnienie roli punktu odbioru to możliwość dodatkowego zarobku.

Warto podkreślić, że Heca była jedynym podmiotem, który spełnił wyśrubowane wymagania postawione w przetargu. Żaden z ogólnopolskich operatorów pocztowych nie jest w stanie tak szybko dostarczyć decyzji mieszkańcom, a później zwrotnych potwierdzeń odbioru do urzędu - jak lokalni kurierzy.  

- Cieszymy się, że zadanie to będzie realizował podmiot, którego misją jest reintegracja społeczna i zawodowa osób narażonych na wykluczenie społeczne. Jest to tym bardziej istotne, gdy wiemy jak dużo osób z powodu pandemii znalazło się w trudnej sytuacji materialnej i psychicznej - podkreśla Tomasz Filipowicz. - Mamy świadomość, że zadanie nie jest łatwe, ale będziemy wspierać Spółdzielnie i dzielić się naszym doświadczeniem zebranym przez kilkanaście lat doręczania decyzji. - Prosimy też podatników o wyrozumiałość, a gdyby jakość świadczonych usług była realizowana niezgodnie z ich oczekiwaniami, prosimy o przekazywanie uwag do Gdańskiego Centrum Kontaktu telefonicznie na dostępny przez całą dobę nr tel. 58 52 44 500 lub mailowo na adres kontakt@gdansk.gda.pl. Zgłoszenia można też przekazywać przez profil na facebooku oraz portal gdansk.pl.

 

Miesiąc na dostarczenie decyzji

Akcja rozpoczyna się 28 stycznia i potrwa miesiąc. Podatek można opłacać elektronicznie lub w oddziałach banku. Poniżej lista oddziałów Banku PEKAO S.A. na terenie miasta Gdańska, w których można dokonać wpłat podatku bez prowizji:  

 • al.  Grunwaldzka 92/98  
 • ul.  Cieszyńskiego 36  
 • ul.  Garncarska 23  
 • ul.  Hynka 6  
 • ul.  Kołobrzeska 43  
 • ul.  Ogarna 116 
 • ul.  Rakoczego 17  
 • ul.  Stary Rynek Oliwski 16  
 • ul.  Uphagena 27

 

PUNKTY ODBIORU DECYZJI PODATKOWYCH, których nie odebrano osobiście i nie awizowano u sąsiada danego podatnika

l.p.
NAZWA PLACÓWKI ADRES PLACÓWKI GODZINY OTWARCIA Dzielnica
1 SKLEP SPOŻYWCZY OLA ul. Powstanców Warszawskich 15, 80-152 Gdańsk pon-sob 6-21 Aniołki
2 CUKIERNIA JAGÓDKA ul. Góralska 13, 80-292 Gdańsk pon-pt 6:30-17:30, sob 7-14 Brętowo
3 CZARNEJ KOZY ZAGRODA ul. Gałczyńskiego 4, 80-524 Gdańsk pon-pt 13-20, sob 12-20 Brzeźno
4 COŚ NA RUSZT ul. Cieszyńskiego 20, 80-809 Gdańsk pon-czw 11-22, pt-sob 11-24 Chełm
5 Agencja Pocztowa - punkt własny Chełm ul. Cieszyńskiego 38, pawilon 12, 80-809 Gdańsk pon-pt 9-17, sob 9-15 Chełm
6 KWIACIARNIA U WIOLI ul. Tytusa Chałubińskiego 4, 80-807 Gdańsk pon-pt 9-17, sob 9-15 Chełm
7 CZARY GARY BISTRO ul. Jabłoniowa 21/14, 80-175 Gdańsk pon-sob 12-19 Jasień
8 PIZZERIA RIMINI ul. Damroki 1, 80-177 Gdańsk pon-sob 11-19 Jasień
9 HANAH KWIACIARCIA ul. Nowatorów 9, 80-298 Gdańsk pon-pt 9-17, sob 8-13 Kokoszki
10 BISTRO DZIEWIĄTKA ul. Radarowa 9A, 80-298 Gdańsk pon-pt 11-19, sob. 12-19 Matarnia
11 SKLEP SPOŻYWCZY ANIS ul. Kadetów 2A, 80-298 Gdańsk pon-pt 6-20, sob 8-20 Matarnia
12 SKLEP ZIELONKA ul. Reja 36A, 80-557 Gdańsk pon-pt 6-21, sob 9-21 Młyniska
13 SKLEP 23,5 ul. Rybołowców 3, 80-543 Gdańsk pon-sob 5.30-24 Nowy Port
14 KWACIARNIA ARKADIA ul. Stary Rynek Oliwski 8/5, 80-324 Gdańsk pon-pt 9-18, sob. 9-16 Oliwa
15 ROGUŚ SKLEP SPOŻYWCZO MONOPOLOWY ul. Piłkarska 6, 80-180 Gdańsk pon-pt 6-21, sob. 7-21 Orunia Górna-Gdańsk Południe
16 SKLEP SPOŻYWCZY OLA 3 ul. Granitowa 1, 80-030 Gdańsk pon-pt 6.30-21,sob 7-21 Orunia-Św Wojciech
17 SKLEP WIELOBRANŻOWY ul. Trakt Św. Wojciecha 199/1, 80-058 Gdańsk pon-pt 12-20,sob 8-14 Orunia-Św Wojciech
18 PIZZERIA OMAGGIO ul. Kielnieńska 163, 80-299 Gdańsk pon-pt 12-20, sob 12-18 Osowa
19 DELIKATESY U WIOLI ul. Sopocka 1A, 80-299 Gdańsk pon-sob 6-22 Osowa
20 TOP GUN GRILL BAR ul. Stanisława Lema 2/4, 80-126 Gdańsk Pon-pt 12-21, sob. 12-23 Piecki-Migowo
21 WŁOSZCZYZNA ul. Myczkowskiego 1, 80-215 Gdańsk Pon-pt 12-19, sob. 12-18 Piecki-Migowo
22 WARZYWA NABIAŁ ul. Zofii Nałkowskiej 3, 80-250 Gdańsk pon-pt 8-18, sob 8-15 Piecki-Migowo
23 KWIACIARNIA PROJEKT KWIATY ul. Rakoczego 11/16, 80-288 Gdańsk pon-pt 9-19,sob 9-16 Piecki-Migowo
24 KWIACIARNIA SŁONECZNIK ul. Śląska 66, 80-389 Gdańsk pon-pt 10-18, sob 9-15 Przymorze Małe
25 BISTRO GRULLE ul. Bolesława Krzywoustego 25, 80-360 Gdańsk pon-sob 10-17 Przymorze Małe
26 KWIACIARNIA ARKADIA ul. Droszyńskiego 28A, 80-381 Gdańsk pon-pt 9-19,sob 9-18 Przymorze Małe
27 FAJKOMANIA ul. Opolska 3, 80-395 Gdańsk pon-pt 8-17:30, sob 8-14 Przymorze Wielkie
28 FALOVIEC ul. Obrońców Wybrzeża 2, 80-398 Gdańsk pon-pt 10-18, sob 11-18 Przymorze Wielkie
29 SKLEP MONTE CARLO ul. Jagiellońska 2A, 80-371 Gdańsk pon-sob, 8-22 Przymorze Wielkie
30 CAFFE AKTYWNI ul. Kartuska 108/110/112, 80-138 Gdańsk pon-pt 10-17, sob 8-14 Siedlce
31 SKLEP SPOŻYWCZY ODIDO ul. Stryjewskiego 23, 80-625 Gdańsk pon-sob 6-23 Stogi
32 SKLEP SMERFUŚ ul. Zamenhofa 39B, 80-284 Gdańsk pon-pt 7-20, sob 8-18 Strzyża
33 PIZZERIA FAMILA ul. Kamieńskiego 7, 80-170 Gdańsk pon-sob, 11-22 Suchanino
34 DELIKATESY KRÓWKA ul. Paderewskiego 11, 80-180 Gdańsk pon-sob 7-23 Suchanino
35 CIEKAWA KAWIARNIA ul. Świętojańska 68/69, 80-840 Gdańsk pon-sob, 10-18 Śródmiescie
36 Agencja Pocztowa - punkt własny FORUM ul. Targ Sienny 7, 80-806 Gdańsk pon-pt 9-18, sob 9-17 Śródmiescie
37 Agencja Pocztowa - punkt własny Przeróbka ul. Siennicka 25b/4, 80-758 Gdańsk pon-pt 9-17, sob 9-15 śródmieście
38 KUCHNIA ROSYJSKA ul. Długi Targ 11/12, 80-828 Gdańsk pon-pt 12-19, sob 12-17 Śródmieście
39 KWIACIARNIA DRAGON FLY ul. Cedrowa 40, 80-126 Gdańsk pon-sob 8-18 Ujeściko
40 SKLEP PROMILE ul. Płocka 1, 80-180 Gdańsk pon-pt 6-22,sob 7-22 Ujeścisko
41 PLASTUŚ sklep papierniczy ul. Piotrkowska 25 (stokrotka), 80-180 Gdańsk Pon-pt 9-20, sob 10-20 Ujeścisko-Łostowice
42 STUDIO 51 ul. Świętokrzystka 55, 80-180 Gdańsk pon.-pt 9:30-19, sob 8-15 Ujeścisko-Łostowice
43 SKLEP WIELOBRANŻOWY BLUE MAGDA ul. Piotrkowska 9D, 80-180 Gdańsk pon-pt 6.30-18, sob 7-14 Ujeścisko-Łostowice
44 KWIACIARNA ELEGANCJA ul. Polanki 97, 80-302 Gdańsk pon-pt 9-18, sob 9-17 VII Dwór
45 PIEKARNIA CUKIERNIA TATARSKIE PRZYSMAKI AZIMA ul. Adama Mickiewicza 13, 80-431 Gdańsk pon-sob 8-20 Wrzeszcz Dolny
46 SIEDZIBA STOWARZYSZENIA MORENA ul. Jaśkowa Dolina 7, 80-252 Gdańsk pon-pt 11-18,sob 12-18 Wrzeszcz Górny
47 FUNDACJA RC ul. Grunwaldzka 5, 80-236 Gdańsk pon-pt 9-17,sob 8-14 Wrzeszcz Górny
48 SKLEP CZOP ul. Turystyczna 5,80-680 Gdańsk pon-pt 9-17, sob 9-15 Wyspa Sobieszewska
49 CAFE MAKUTRA ul Dywizjonu 303 1/6, 80-462 Gdańsk pon-sob 11-18 Zaspa Młyniec
50 SUAVE BISTRO ul. Hynka 57, 80-465 Gdańsk pon-sob 9-17 Zaspa Młyniec
51 KAWA I ZABAWA ul. Bolesława Chrobrego 79C, 80-414 Gdańsk pon-sob 10-18 Zaspa Rozstaje
52 SKLEP KRÓWKA ul. Kombatantów 4/19, 80-462 Gdańsk pon-sob 7-23 Zaspa Rozstaje
53 SKLEP ZAJEZDNIA ul. Pomorska 57, 80-333 Gdańsk pon-pt 8-20, sob 9-21 Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia
54 WTZ ul. Tysiąclecia 13A, 80-351 Gdańsk pon-pt 10-17, sob 9-14 Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia
oprac. IBwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl