PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Splendor Gedanensis 2018. Można już zgłaszać kandydatów do nagrody

Splendor Gedanensis 2018. Można już zgłaszać kandydatów do nagrody
Już po raz 46. w tym roku zostaną wręczone nagrody Splendor Gedanensis - najważniejsze gdańskie odznaczenia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury. Kapituła Nagrody czeka na zgłoszenia kandydatów. Nabór potrwa do 30 stycznia, zwycięzców poznamy pod koniec lutego.
Splendor Gedanensis 2017. Nz. laureaci: (od prawej) Małgorzata Omilanowska, Stefan Wesołowski, Mariusz Waras i Zenon Ziaja, oraz Paweł Adamowicz
Splendor Gedanensis 2017. Nz. laureaci: (od prawej) Małgorzata Omilanowska, Stefan Wesołowski, Mariusz Waras i Zenon Ziaja, oraz Paweł Adamowicz
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl


Nagroda Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis” przyznawana jest od lat 70. XX wieku - po raz pierwszy taki tytuł przyznano 4 sierpnia 1973 roku. Od tamtego dnia uhonorowano dokonania ponad 200. osób, w tym pisarzy Pawła Huelle i Stefana Chwina, fotografa Michała Szlagi, reżysera Adama Nalepy i aktora Mirosława Baki. Nagroda kilkakrotnie zmieniała nazwę. Obecną nosi od 2004 roku. Trwa nabór do kolejnej, 46. już edycji przyznawania tych kulturalnych odznaczeń.

- Do 30 stycznia przyjmujemy zgłoszenia kandydatów do nagrody „Splendor Gedanensis” - mówi Anna Iwanowska z Referatu Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Poszukujemy również kandydatów do tytułu Mecenasa Kultury Gdańska za wsparcie działań kulturalnych za rok 2018.

Swoje kandydatury mogą zgłosić instytucje kultury, członkowie Kapituły Nagrody i Tytułu Mecenasa, związki twórcze i stowarzyszenia prowadzące działalność kulturalną, fundacje oraz przedsiębiorstwa działające w dziedzinie kultury i sztuki, indywidualnie twórcy, instytucje samorządowe i rządowe związane z upowszechnianiem kultury i sztuki, radni Miasta Gdańska, organy administracji publicznej, przedstawiciele działów kultury gdańskich mediów, oraz Rady Osiedli i Rady Dzielnic Miasta Gdańska.

Każdy zgłaszający może wytypować maksymalnie trzech kandydatów do Nagrody i jednego kandydata do Tytułu Mecenasa za rok 2018. Spośród zgłoszonych sylwetek Kapituła Nagrody wybierze nominowanych do tytułu. O tym, kto znajdzie się w gronie szczęśliwych laureatów i kto otrzyma tytuł Mecenasa Kultury, dowiemy się podczas uroczystej gali, która odbędzie się pod koniec lutego.


Tak było w ubiegłym roku: 45. Splendor Gedanensis. Omilanowska, Waras, Wesołowski i Ziaja to laureaci nagrody za rok 2017


Regulamin przyznawania Nagrody wraz z formularzem zgłoszeniowym dostępny jest tutaj: Nagroda Miasta Gdańska „Splendor Gedanensis” i Tytułu Mecenasa Kultury Gdańska

Zgłoszenia należy składać poprzez wypełnienie formularzy i złożenie ich do Zespołów Obsługi Mieszkańców Urzędu Miejskiego w Gdańsku, bądź przesłać pocztą pod adresem: Biuro Prezydenta ds. Kultury, Urząd Miejski w Gdańsku, ul. Nowe Ogrody 8/12, 80-803 Gdańsk.


oprac. AOwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl