• Start
  • Wiadomości
  • Splendor Gedanensis 2016. Dali najwięcej gdańskiej kulturze

Splendor Gedanensis 2016. Dali najwięcej gdańskiej kulturze

Trupa Trupa, Honorata Martin i Jacek Friedrich - to laureaci Nagrody „Splendor Gedanensis” za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury w minionym roku. Tytuł Mecenasa Kultury Gdańska otrzymała firma Ziaja.
11.03.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Pośrodku sceny - Trupa Trupa (Grzegorz Kwiatkowski, Wojtek Juchniewicz, Tomek Pawluczuk i Rafał Wojczal). Między nimi: Honorata Martin i Jacek Friedrich (leży).

Gala wręczenia Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis” za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury za 2015 rok odbyła się w piątek 11 marca 2016 roku w Teatrze Wybrzeże. O laur - dyplom i 10 tysięcy zł walczyło 24 kandydatów. Do tytułu Mecenasa Kultury - firmy, która znacząco wspierała działania kulturalne w 2015 roku - nominowanych było siedmiu kandydatów.

W skład kapituły weszli: Marek Bumblis, przewodniczący Komisji Kultury Rady Miasta Gdańska (przewodniczący kapituły), Ewa Adamska, Anna Czekanowicz-Drążewska, Maciej Drzewicki, prof. Małgorzata Książek-Czermińska, prof. Ryszard Minkiewicz, prof. Ludmiła Ostrogórska i Anna Witkowska - zwyciężczyni ubiegłorocznej edycji.


LAUREACI NAGRODY MIASTA GDAŃSKA W DZIEDZINIE KULTURY „SPLENDOR GEDANENSIS” 2016:

Grzegorz Kwiatkowski, Wojtek Juchniewicz, Tomek Pawluczuk i Rafał Wojczal - zespół Trupa Trupa - za płytę pt. „Headache” i jej szeroką recepcję przez zagraniczne media. Jury uzasadniło swój wybór tym, że członkowie gdańskiego zespołu nagrali znakomitą płytę, która zebrała mnóstwo pozytywnych recenzji, a potem pokazali jak sprawić, żeby ciekawe dzieła trafiały nie tylko do polskiej publiczności.

- Bardzo dziękujemy za tę nagrodę, jest nam niezwykle miło. Jest nas czterech, więc może dlatego nasze szanse były większe niż innych nominowanych - żartował Grzegorz Kwiatkowski. - Ale tak zupełnie szczerze, to miłe, że taka płyta, która jest jednak niszowa i alternatywna, i w ogóle pewnie nie jest fajna, jest nagradzana. Cisną się na usta słowa naszego przyjaciela Macieja Salamona „Chwała nam i naszym kolegom”, bo jest nas coraz więcej. Gdańsk jest miastem wolności, ale pomyślałem sobie, że powoli robi się taka tradycja gdańskiej szkoły śmierci. Jest zespół Nagrobki, zespół Trupa Trupa, jest moja trylogia „Powinni się nie urodzić”… Dla jednych patronem jest święty Wojciech, a dla nas takim gdańskim patronem jest Artur Schopenhauer.

Honorata Martin

Honorata Martin, za indywidualną wystawę pt.: „Bóg Małpa” i performance „Zadomowienie”.

Znana malarka, performerka i artystka multimedialna, ukończyła Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Została laureatką licznych nagród w dziedzinie sztuki: III nagrody konkursu Gepperta (2011 r.), nagrody publiczności na Gdańskim Biennale Sztuki (2012 r.), nagrody w plebiscycie "Polacy z werwą" (2015 r.), Pomorskiego Sztormu w kategorii Kultura (2015 r.), nominowana do Paszportów „Polityki” i Nagrody Miasta Gdańska dla młodych twórców kultury (2015 r.). Ma na swoim koncie liczne wystawy indywidualne i zbiorowe w wielu miastach w Polsce i za granicą, m.in. we Wrocławiu, Warszawie, Gdańsku, Malmo, Ankarze i Bratysławie.

- Jestem bardzo szczęśliwa z powodu tej nagrody, szczególnie, że wśród nominowanych znalazło się wielu gdańskich artystów, których podziwiam od dłuższego czasu i obserwuję. I też dlatego, że ta nagroda jest od Miasta Gdańska - miasta, w którym żyję - skomentowała werdykt Honorata Martin. - Miałam sen, w którym opowiadałam jakiemuś obcokrajowcowi, że jestem nie z Polski, tylko z Wolnego Miasta Gdańska. W tym śnie znowu byliśmy niezależnym miastem, i mówiłam, że Gdańsk jest bardzo otwartym i kosmopolitycznym miastem szczęśliwych ludzi, że tu się ta otwartość zaczęła, że jesteśmy gościnni, że przyjęliśmy wielu uchodźców i wszyscy żyją z szacunkiem do siebie, nie ograniczając swoich wolności.

Jacek Friedrich

Jacek Friedrich, za książkę pt. „Odbudowa Głównego Miasta w Gdańsku w latach 1945-1960”. Historyk sztuki i nauczyciel akademicki. Wykładowca w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego; dyrektor Muzeum Miasta Gdyni. Działacz Stowarzyszenia Historyków Sztuki.

- Myślę, że temat w ogromnej mierze zadecydował o przyznaniu mi tej nagrody. Odbudowa Gdańska jest czymś tak niebywale ważnym dla tożsamości miasta po 1945 roku i fundującym nas jako społeczność. Ja starałem się tego tematu po prostu nie popsuć - stwierdził dr Jacek Friedrich.

Tytuł Mecenasa Kultury Gdańska za 2015 rok odbiera z rąk Marka Bumblisa przedstawiciel firmy Ziaja.

Firma Ziaja otrzymała tytuł Mecenasa Kultury Gdańska za 2015 rok, za wsparcie sponsorskie takich projektów kulturalnych, jak: Gdański Festiwal Tańca, Festiwal Jazz Jantar, Gdański Festiwal Muzyczny oraz przedsięwzięć Teatru Wybrzeże .


Nagroda Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury Splendor Gedanensis po raz pierwszy została wręczona 4 sierpnia 1973 roku. Jest najstarszym i najistotniejszym wyróżnieniem gdańskim w dziedzinie kultury. Początkowo nazwano ją Nagrodą Miasta Gdańska, potem Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury i Sztuki i w końcu Nagrodą Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis”. Laureatami ubiegłorocznej edycji zostali: Anna Witkowska i Adam Witkowski - kuratorzy 6. edycji festiwalu Narracje, Paweł Huelle oraz dr Zofia Watrak. Tytuł Mecenasa Kultury Miasta Gdańsk otrzymało Laboratorium Kosmetyczne Dr Irena Eris.

TV

Kaszubi – tożsamość obroniona. Rozmowa z prof. Cezarym Obrachtem-Prondzyńskim