PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Śpiewała na noblu dla Dylana, teraz czas odwiedzić Pomorze: Patti Smith zagra latem w Dolinie Charlotty
Śpiewała na noblu dla Dylana, teraz czas odwiedzić Pomorze: Patti Smith zagra latem w Dolinie Charlotty
Jedna z wielkich gwiazd rocka, kultowa postać nowojorskiej bohemy, uznana także jako autorka poezji i prozy. 71-letnia Patti Smith wystąpi tego lata na Festiwalu Legend Rocka w Dolinie Charlotty. Koncert zaplanowano na niedzielę 13 sierpnia.

Patti Smith w 2007 r. podczas koncertu w Finlandii
Patti Smith w 2007 r. podczas koncertu w Finlandii
Beni Kohler/Wikipedia

Była i jest nieszablonowa, ambitna i bezkompromisowa. Idzie własną ścieżką artystyczną, a  prezentowane przez nią połączenie rocka i poezji jest kobiecą wersją dokonań jej przyjaciela - Boba Dylana. On sam zresztą wyróżnił ją niedawno w szczególny sposób. Dylan nie pojawił się 10 grudnia 2016 r. w Sztokholmie na wręczeniu literackiej Nagrody Nobla, ale jedną z jego pieśni zaśpiewała na uroczystości właśnie Patti Smith. Artystka z emocji pogubiła się w tekście, przerwała wykonanie uroczo przepraszając i po aplauzie publiczności wykonała utwór jeszcze raz, w całości. Zobacz - TUTAJ

Patti Smith intelektualnie formowała się w epoce hipissowskiej, ale jako piosenkarka na scenę weszła w połowie lat 70 i jej utwory od początku miały w sobie punkowy pazur. Raczej pozbawiona kobiecego seksapilu uwodziła publiczność energią i jakością swoich tekstów, wykonywanych przy muzyce, w której swoiście mieszały się różne wpływy.

W 1974 r. Smith nagrała legendarny  singiel Hey Joe/Piss Factory, założyła swój zespół i zaczęła koncertować w klubie CBGB's w Nowym Jorku.  Nowe brzmienie będące połączeniem punkowej agresji z artystycznymi tekstami zaowocowało kontraktem płytowym. Debiutancki album Horses ukazał się w 1975 r. Amerykańscy krytycy zachłysnęli się odkrywczym rockiem Patti Smith, która natychmiast stała się uosobieniem punkowej awangardy. Na trzeciej płycie Easter pojawił się utwór Because The Night, który Smith napisała z Brucem Springsteenem . To był jej pierwszy, prawdziwy radiowy przebój. W 2012 r. krytyka przyjęła ciepło jej jedenasty album Banga.

Dokonania literackie Patti Smith polska publiczność poznaje dzięki tłumaczeniom, które ukazują się w wydawnictwie Czarne - zobacz TUTAJ

W 2005 r. Smith została odznaczona Orderem Sztuki i Literatury przez francuskiego ministra kultury, a w 2007 r. otrzymała swoje miejsce w Rock and Roll Hall of Fame.

Patti Smith zagra 13 sierpnia 2017 r. w Dolinie Charlotty k. Słupska (130 km od Gdańska) podczas 11. Festiwalu Legend Rocka. Bilety na koncert w sprzedaży od poniedziałku (13.02.2017 r.) za pośrednictwem portalu ticketpro.pl.

O tegorocznym Festiwalu Legend Rocka w Dolinie Charlotty czytaj też:

Gratka dla fanów muzyki rockowej: liderzy legendarnej grupy Yes zagrają latem w Dolinie Charlotty


oprac. RDwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl