• Start
  • Wiadomości
  • Spękane sklepienia kościoła św. Bartłomieja - jak w św. Mikołaju?

Spękane sklepienia kościoła św. Bartłomieja - jak w św. Mikołaju?

Pęknięcia sklepień i murów widać w różnych miejscach, ale póki co nikt nie zamierza zamykać świątyni dla wiernych i zwiedzających. Od półtora roku z użytkowania wyłączona jest jedna kaplica, gdzie istnieje zagrożenie katastrofą budowlaną. Prace naprawcze w kościele na chwilę obecną wyceniane są na co najmniej 1,5 mln zł.  
17.02.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kościół św. Bartłomieja w Gdańsku - widok od ul. Gnilnej
Kościół św. Bartłomieja w Gdańsku - widok od ul. Gnilnej
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl


Temat spękań w kościele św. Bartłomieja nie jest nowy, ale nabrał wagi po zamknięciu kościoła św. Mikołaja w październiku ub.roku. Doszło tam do tak głębokich naruszeń struktury sklepień, że cegły mogłyby się posypać na głowy ludzi. Dlatego kościół św. Mikołaja został całkowicie wyłączony z użytkowania. Trwają badania, które mają wyjaśnić przyczyny zaistniałych tam problemów.

- W poniedziałek rano (18 lutego - red.) idziemy sprawdzić, co się dzieje w kościele św. Bartłomieja - mówi Grzegorz Sulikowski, miejski konserwator zabytków. - Miasto zna problem. Od lat jesteśmy w stałym kontakcie z proboszczem tej świątyni, księdzem Józefem Ulickim. Wspieramy kościół finansowo.


Pęknięcia można zauważyć w wielu miejscach, na sklepieniach i murach - tutaj widok w kaplicy
Pęknięcia można zauważyć w wielu miejscach, na sklepieniach i murach - tutaj widok w kaplicy
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl


Zdaniem Grzegorza Sulikowskiego, póki co nie ma podstaw, by pęknięcia w kościele św. Mikołaja łączyć bezpośrednio z tym, co dzieje się w św. Bartłomieju. Konieczne jest wykonanie ekspertyz.

Proboszcz kościoła św. Bartłomieja, ks. Józef Ulicki nie widzi powodów, by kościół zamykać - normalnie odbywają się w nim msze św. i nabożeństwa. Jednak przyznaje, że półtora roku temu wyłączył z użytkowania kaplicę. Zrobił to ze względów bezpieczeństwa.

Ks. Ulicki nie wyklucza, że pęknięcia na sklepieniach mają związek z inwestycjami prowadzonymi w pobliżu świątyni. Kościół św. Bartłomieja znajduje się na tyłach Galerii Handlowej Madison, którą ukończono w 2003 r. Po sąsiedzku z Madisonem trwają obecnie prace budowlane kompleksu apartamentowców przy ul. Rajskiej.   


Msze święte i nabożeństwa w kościele św. Bartłomieja odbywają się normalnie
Msze święte i nabożeństwa w kościele św. Bartłomieja odbywają się normalnie
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl


Kościół św. Bartłomieja wybudowano w XVI w. Po zniszczeniach II wojny światowej trzeba było go odbudować w 85 proc., nie zachowało się nic z pierwotnego wyposażenia. Nawę główną i prezbiterium nakryto płaskim, żelbetowym stropem; nad kaplicami znajdują się sklepienia kryształowe, a całą konstrukcję wzmocniono żelbetowym wieńcem. Od 1960 r. był użytkowany przez wspólnotę katolicką. W latach ’90 świątynię przekazano Cerkwi Greckokatolickiej, po czym wnętrze zostało dostosowane do potrzeb nowych gospodarzy: powstały carskie wrota i ikonostas z czterema dużymi ikonami przedstawiającymi Chrystusa, Bogurodzicę z dzieciątkiem, Opiekę Najświętszej Marii Panny i św. Mikołaja; i dwunastoma mniejszymi powyżej przedstawiającymi najważniejsze święta roku liturgicznego.


TV

W maju kwalifikacje do Mistrzostw Świata w Ergo Arenie!