PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
"Spacery dla Niepodległej". Uczniowie w poszukiwaniu pamięci o marszałku Piłsudskim
"Spacery dla Niepodległej". Uczniowie w poszukiwaniu pamięci o marszałku Piłsudskim
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 86 im. prof. Jerzego Sampa w Gdańsku realizują projekt "SPACERY DLA NIEPODLEGŁEJ", którego celem jest m.in. zestawienie świadectw pamięci o Józefie Piłsudskim, jakie można odnaleźć w przestrzeni publicznej Gdańska.
Uczniowie szkoły pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego
Uczniowie szkoły pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego
fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

W sobotę, 12 maja, uczniowie SP 86 wraz z nauczycielami, dyrekcją oraz pocztem sztandarowym udali się na plac Józefa Piłsudskiego aby uczestniczyć w obchodach 83. rocznicy śmierci Marszałka.

- Pomnik, pod którym złożono kwiaty powstał z inicjatywy Społecznego Komitetu chcącego upamiętnić związki Naczelnika II RP z Gdańskiem, gdzie przebywał w roku 1917 osadzony w więzieniu - przypomina Bożena Andrzejak, nauczycielka historii, autorka szkolnego projektu "Spacery dla Niepodległej". - Pomik został odsłonięty 11 listopada 2016 roku i jest kolejnym odnalezionym przez nas świadectwem pamieci gdańszczan. 


Nie była to pierwsza wycieczka uczniów SP 86 w poszukiwaniu pamięci o Józefie Piłsudskim w ramach projektu "Spacery dla Niepodległej". 

- W lipcu tego roku będziemy obchodzić 100 rocznicę osadzenia Marszałka i pułkownika Kazimierza Sosnkowskiego w Areszcie Śledczym w Gdańsku. Pierwszy spacer, który odbył się w przedostatnią sobotę kwietnia przypomniał nam ten epizod z życia Komendanta - przypomina Ewa Wosinska- Stelter, wicedyrektor SP 86.

- Udaliśmy się pod dwie tablice, które są wmurowane na fasadach Aresztu Śledczego i Komendy Miejskiej Policji przy Nowych Ogrodach 27 (dawniej Komisariatu Generalnego RP w Wolnym Mieście Gdańsku) - dodaje Bożena Andrzejak.

Obie tablice odsłonięto z inicjatywy stowarzyszenia "Nasz Gdańsk". Pierwsza upamiętnia zatrzymanie Józefa Piłsudskiego i Kazimierza Sosnkowskiego w gdańskim więzieniu (można tam zobaczyć "celę Piłsudskiego"). Druga została ufundowana "W roku żałoby po zgonie Wodza Narodu,...dla upamiętnienia 15-rocznicy odzyskania przez Polskę wolnego dostępu do morza..." 1 września 1939 roku. - Niemcy zajęli budynek KGRP, aresztowali personel i usunęli tablicę. Jej kopia zawisła na frontonie gmachu Komendy Miejskiej Policji 1 czerwca 2010 roku. 

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl