PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Spacer z prezydentem Gdańska po Krakowcu i Górkach Zachodnich

Spacer z prezydentem Gdańska po Krakowcu i Górkach Zachodnich
Trudno dopatrzeć się w tej dzielnicy dużych bloków mieszkalnych. Dominuje zabudowa jednorodzinna. Jest... cicho, na co z pewnością zwrócą uwagę mieszkańcy dzielnic leżących w centrum czy nawet w górnym tarasie Gdańska. Ci, którzy tutaj mieszkają dostrzegają też inne walory, ale widzą też i potrzeby, w tym inwestycyjne. O tym wszystkim rozmawiano podczas wtorkowego spaceru z udziałem prezydenta Pawła Adamowicza, miejskich urzędników i radnych dzielnicy.

We wtorek odbył się roboczy spacer z udziałem prezydenta Pawła Adamowicza. Uczestniczyła w nim m.in. pani Halina Zdrada ( w fioletowej czapce), przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Krakowiec-Górki Zachodnie

Jedną z większych bolączek dzielnicy, liczącej ponad 8 km kw. powierzchni, są boczne uliczki w kiepskim stanie technicznym. Na ul. Mrongowiusza kierowcy i piesi poruszają się obecnie drogą gruntową. We wtorek radne dzielnicy prosiły pracowników magistratu o jej utwardzenie. Po krótkiej dyskusji ustalono, że w 2019 roku położone zostaną tu betonowe płyty. Z kolei na sąsiedniej ul. Jodłowej załatane zostaną dziury w ramach bieżących napraw drogowych.

Sporym problemem dla okolicznych mieszkańców stały się pobliskie ogrody działkowe, gdzie "jak grzyby po deszczu" wyrastają kolejne budynki, co jest niezgodne z obecnie obowiązującym prawem. Działek jest tu około 700. Powstały ponad trzy lata temu, kiedy trzeba było przenieść działkowców z innej części miasta. Nie ma tam kanalizacji, a do opróżniania szamb nie są wzywane specjalistyczne firmy (tak twierdzą przedstawicielki Rady Dzielnicy) - ludzkie odchody wsiąkają więc w grunt bądź przedostają się do pobliskiej rzeki Łacha. Uciążliwą sprawą, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, jest też ogrzewanie tych obiektów niekoniecznie przeznaczonymi do tego surowcami.

Prezydent Paweł Adamowicz nakazał przeprowadzenie tam kontroli przez Straż Miejską, a także zgłoszenie sprawy do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Wysłane zostanie też oficjalne pismo – ostrzeżenie do Związku Działkowców, który zarządza tym terenem.

- Proszę też przeprowadzić inwentaryzację i sprawdzić, ile dokładnie jest tam nielegalnych obiektów – zaznaczył prezydent Adamowicz.

Na ul. Rybińskiego potrzebny jest gruntowny remont całej ulicy. Ze względu na ograniczone środki trzeba go jednak przesunąć na kolejne lata. W przyszłym roku wybudowany zostanie na tej ulicy jedynie chodnik. Natomiast jeszcze w tym roku nowy chodnik pojawi się na ul. Sówki.

Na ul. Rybińskiego w przyszłym roku powstanie chodnik. Budowa jezdni musi jeszcze poczekać...

Z myślą o najmłodszych mieszkańcach przy ul. Łęczyckiej powstać ma plac zabaw. Radne dzielnicy znalazły odpowiednią do tego lokalizację - na miejskim gruncie, przy skrzyżowaniu wspomnianej ul. Łęczyckiej z ul. Łowicką. W marcu br. miasto ogłosi konkurs na powstanie placów zabaw na terenie Gdańska. Wybranych, a następnie zrealizowanych zostanie w tym roku 10 najciekawszych, najbardziej potrzebnych projektów. Urzędnicy zasugerowali więc radnym, by za kilka tygodni złożyły wniosek i przystąpiły do tego konkursu. Realizacja placu zabaw nastąpiłaby jeszcze w tym roku.

Dość długo dyskutowano na temat zasobu mieszkań komunalnych i socjalnych w tej dzielnicy. Okazuje się, że kilkanaście lokali stoi pustych, ale niespecjalnie są nimi zainteresowani mieszkańcy z innych dzielnic, czekający na przyznanie mieszkania.

- To może przyznacie je młodym rodzinom z Krakowca i Górek? Oni chętnie je przyjmą i nawet sami wyremontują. Dostajemy sporo takich sygnałów - sugerowała pani Halina Zdrada, przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Krakowiec-Górki Zachodnie.

W przyszłym roku na ul. Mrongowiusza pojawią się betonowe płyty, dzięki którym kierowcy nie będą musieli już omijać takich gruntowych zagłębień

Prezydent Adamowicz podkreślił, że pierwszeństwo mają osoby znajdujące się na liście oczekujących na przyznanie mieszkania. Zaproponował jednak, by wspomniane lokale w tej dzielnicy przedstawić ponownie oczekującym mieszkańcom. Jeśli nikt się nie zdecyduje, wówczas Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych będzie przyznawał, w zależności od potrzeb oraz możliwości finansowych tutejszych gdańszczan, poszczególne lokale.

Spacery z udziałem prezydenta oraz pracowników gdańskiego magistratu poprzedzają spotkania z mieszkańcami danej dzielnicy w ramach cyklu "Twoja dzielnica - Twój Gdańsk". Spotkanie z gdańszczanami z Krakowca i Górek Zachodnich zaplanowano w pierwszej połowie marca. Szczegóły podamy wkrótce.

Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze
Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze