PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

SP nr 57 w Gdańsku. Donald Tusk nagrał życzenia na 60-lecie podstawówki, do której chodził

SP nr 57 w Gdańsku. Donald Tusk nagrał życzenia na 60-lecie podstawówki, do której chodził
Szkołę Podstawową nr 57 w Gdańsku spotkał nie byle jaki zaszczyt. Specjalne życzenia na 60-lecie tej placówki nagrał i opublikował w internecie jej najwybitniejszy absolwent Donald Tusk. Dyrektor Anna Listewnik nie kryje emocji: - To dla naszej szkolnej społeczności wspaniały prezent! A będzie jeszcze jeden, od Anny Marii Anders, bo przecież jej ojciec jest naszym patronem.
Wejście do Szkoły Podstawowej nr 57 przy ul. Aksamitnej w Gdańsku, która obchodzi 60-lecie istnienia
Wejście do Szkoły Podstawowej nr 57 przy ul. Aksamitnej w Gdańsku, która obchodzi 60-lecie istnienia
Google Maps

 

Na początku roku Donald Tusk miał w ECS spotkanie autorskie, w związku z wydaniem książki “Szczerze”. Dyrektor Anna Listewnik postanowiła skorzystać z sytuacji, by osobiście zaprosić polityka na obchody 60-lecia szkoły. Poszły tam we dwie, z wicedyrektor Anna Bąk-Jastrzębską. Tusk ucieszył się z zaproszenia i obiecał, że przyjdzie.

- A potem pojawił się koronawirus i zniweczył nasze obchody - mówi dyr. Listewnik. - Poprosiłam Donalda Tuska, żeby nagrał w tej sytuacji życzenia skierowane do naszych uczniów i nauczycieli. I zrobił to pięknie, w bardzo osobistym tonie. A jaki wspaniały hołd złożył swojej wychowawczyni! Myślę, że każda nauczycielka popłakała by się ze wzruszenia słysząc takie słowa wdzięczności.

 

Anna Listewnik, dyrektor SP nr 57 w Gdańsku
Anna Listewnik, dyrektor SP nr 57 w Gdańsku
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Filmik trwa nieco ponad dwie minuty. Ukazał się w sieci w środę, 23 września. Donald Tusk mówi w nim m.in.:

- Nie będzie przesady w tym, jeśli powiem, że szkoła podstawowa ukształtowała mnie i właściwie ukierunkowała całe moje życie. Wiadomo: szkoła to są pierwsze bójki, pierwsze miłości, pierwsze ważne mecze, pierwsze porażki. W moim przypadku było to też pierwsze bardzo ważne spotkanie w życiu - z naszą wychowawczynią. Tak jak wspominamy nasze koleżanki i kolegów z klasy, nauczycielki, nauczycieli, to ja muszę powiedzieć, że wspomnienie dotyczące pani Sabiny Rode, która uczyła nas polskiego i historii jest czymś absolutnie dla mnie wyjątkowym i naprawdę bardzo ważnym. Mogę powiedzieć, że przeżyłem jakoś swoje życie w taki sposób, który daje mi satysfakcję, w bardzo dużym stopniu dzięki naszej szkole i dzięki mojej wspaniałej wychowawczyni. 

 

 

SP nr 57 w Gdańsku mieści się przy ul. Aksamitnej 8, w rejonie Biblioteki PAN i Przychodni Zdrowia na Wałowej. Za czasów PRL szkoła nie miała patrona, w połowie lat ‘90 został nim gen. Władysław Anders. 

- Jesteśmy w kontakcie z Anną Marią Anders, córką generała - podkreśla dyr. Anna Listewnik. - Gościła u nas jako pani senator RP, a teraz nagra życzenia, które też wkrótce będą opublikowane.

 

 

SP 57 przez 60 lat dała podstawy edukacji kilku tysiącom gdańszczanek i gdańszczan. Obecnie uczęszcza do niej 270 uczniów. Szkoła utrzymuje międzynarodowe relacje z zaprzyjaźnionymi placówkami oświatowymi w Gruzji i Ukrainie. Prowadzi też wieczorowo zajęcia, na których nauczany jest język ukraiński i wiedza o kulturze ukraińskiej - uczęszcza na nie 100 osób.

 

oprac. RDwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl