PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

SONDA ULICZNA: Uważasz, że bez zmiany czasu letniego na zimowy byłoby lepiej?

SONDA ULICZNA: Uważasz, że bez zmiany czasu letniego na zimowy byłoby lepiej?
Co roku w ostatnią niedzielę października cofamy zegarki o godzinę. Niezależnie od tego, czy jesteśmy zwolennikami czy przeciwnikami zmiany czasu, dostosować się trzeba. Coraz więcej wskazuje jednak na to, że przestawienie zegarów w nocy z 28 na 29 października, może być ostatnią zmianą czasu z letniego na zimowy, która czeka nasz kraj. Co myślą o tym gdańszczanie? O to pytaliśmy w sobotniej sondzie.


Polacy po raz pierwszy przestawiali zegarki z czasu letniego na zimowy w czasie okupacji hitlerowskiej - Niemcy stosowali ten zabieg od I wojny światowej, co miało przynieść ich gospodarce oszczędności (m.in. łoju do świec). Pomysł był co najmniej interesujący, dlatego w latach 1946–1949 i 1957–1964 władze PRL wprowadziły zmianę czasu. Powrócono do niej za czasów gierkowskich, w 1977 r., i tak jest do dzisiaj.

Czy to się zmieni w najbliższym czasie? Projekt PSL, dotyczący likwidacji czasu zimowego poparła ostatnio Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych. Najprawdopodobniej zyska poparcie wszystkich sił politycznych w parlamencie. Według założeń PSL letni czas miałby obowiązywać przez cały rok, począwszy od pierwszego października 2018 roku. Jest jednak małe "ale": państwa Unii Europejskiej co roku przechodzą z czasu letniego na zimowy. Polska nie może się ot tak wyłamać. Jednak sprawa wątpliwej celowości przechodzenia z czasu letniego na zimowy stanęła ostatnio na forum Parlamentu Europejskiego i jest poważnie analizowana. W listopadzie Parlament Europejski ma głosować stosowną rezolucję z zachętą dla Komisji Europejskiej. Kto wie... może za rok nie będziemy już przestawiać zegarków?


Więcej o zmianie czasu i kto to wymyślił:

W nocy przestawiliśmy zegary na czas zimowy. Kto zapomniał - niech się poprawiNatalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze
Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze