PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

#SoliDemo. “Adam Bodnar naszym rzecznikiem” - skandowali gdańszczanie pod biurem PiS

#SoliDemo. “Adam Bodnar naszym rzecznikiem” - skandowali gdańszczanie pod biurem PiS
Na Targu Drzewnym mieszkańcy Gdańska protestowali przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że aktywność Rzecznika Praw Obywatelskich po upływie kadencji jest niezgodna z konstytucją. Organizatorem protestu było Stowarzyszenie TAK Trójmiejska Akcja Kobieca. Policja spisywała uczestników, ale nie ingerowała w przebieg zgromadzenia.
Manifestacja w obronie Adama Bodnara w Gdańsku
Manifestacja w obronie Adama Bodnara w Gdańsku
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

“Chcesz podziękować RPO za 6 lat obrony naszych praw na ekstremalnie trudnym pierwszym froncie walki o prawa człowieka? Albo wyrazić złość, gniew, w(...), żal, wdzięczność?” - w ten sposób stowarzyszenie TAK Trójmiejska Akcja Kobieca zachęcało na FB “Gdańsk-SoliDemo MUREM ZA BODNAREM!”, aby wszyscy niezgadzający się z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego - który 15 kwietnia pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej uchylił przepisy umożliwiające Adamowi Bodnarowi pełnienie obowiązków Rzecznika Praw Obywatelskich - spotkali się w piątek o godz. 18 na Targu Drzewnym w Gdańsku.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis ustawy o Rzeczniku Praw Obywatelskich, który pozwala pełnić obowiązki RPO po upływie kadencji do czasu objęcia stanowiska przez następcę, jest niezgodny z konstytucją. Jeszcze tego samego dnia orzeczenie zostało opublikowany w Dzienniku Ustaw, co oznacza że Wyrok Trybunału wejdzie w życie za 3 miesiące i pozwoli na usunięcia Adama Bodnara ze stanowiska.

 

 


W galerii zdjęć z protestu opisanego w tym artykule, z powodu niedopatrzenia redaktora prowadzącego, znalazły się dwa zdjęcia przedstawiające transparenty z wulgaryzmami. Było to niezgodne z zasadami obowiązującymi w naszej redakcji, dlatego fotografie zostały usunięte. Za to zdarzenie przepraszamy.

Redakcja gdansk.pl


“Spotkaliśmy się pod murami PiS - pod biurem posłów i senatorów PiS, którzy łamią prawo i sprawiedliwość, bo nie zgadzamy się z tym, co zrobił Trybunał mgr Przyłębskiej. Co zrobił prokurator stanu wojennego, który zawiesił Rzecznika Praw Obywatelskich w sposób niekonstytucyjny. To jest nasz sprzeciw. Będziemy każdego dnia protestować w różnych formach w różnym czasie, bo to jest Rzecznik Naszych Praw - jest ponadpartyjny i występuje w obronie praw obywatelskich” - mówiła przez megafon jedna z organizatorek protestu rozpoczynając wydarzenie. 

Potem tzw. Otwarty Mikrofon przechodził z rąk do rąk, aby każda zainteresowana osoba mogła wyrazić swoją opinię.  

Grupa skandowała: “Chcemy rzecznika, a nie aparatczyka”.

O znaczeniu urzędu, do którego każdy obywatel może się zgłosić z prośbą o pomoc, gdy zostanie potraktowany niesprawiedliwie przypominała m.in. Lidka Makowska z TAK Trójmiejska Akcja Kobieca. Zwracała uwagę na znaczenie edukacji, ponieważ wiele osób w Polsce wciąż nie wie, jakie sprawy porusza i w jakich sprawach występuje Rzecznik Praw Obywatelskich.

Adam Bauć, pracownik naukowy Uniwersytetu Gdańskiego przypomniał m.in., że Adam Bodnar był jedyną osobą upominającą się o prawa osób bezdomnych w pandemii, o których rząd zapomniał.  

Organizatorzy protestu rozdawali wśród zebranych ulotki informujące m.in. o zadaniach Rzecznika Praw Obywatelskich i zachęcali, by dzielić się nimi wśród znajomych, bliskich, rozkładać na klatkach schodowych, wrzucać do skrzynek na listy. Tłumaczyli, jak ważny jest to gest i element edukacyjny.

Policja spisywała uczestników, ale nie ingerowała w przebieg zgromadzenia.

 

Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze
Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze