• Start
  • Wiadomości
  • "Solidarnie, zasypując podziały" - msza z kościoła św. Jana. Ostatnia transmisja na gdansk.pl   

"Solidarnie, zasypując podziały" - msza z kościoła św. Jana. Ostatnia transmisja na gdansk.pl    

Niech solidarność będzie lekarstwem na ten trudny czas - powiedział ksiądz Krzysztof Niedałtowski, duszpasterz środowisk twórczych podczas mszy w kościele św. Jana w Gdańsku. - Módlmy się za to, abyśmy umieli przezwyciężyć złe emocje, budować mosty, zasypywać podziały. 
14.06.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
dobrykoscio
Niedziela, 14 czerwca, godz.12.00 msza w kościele św. Jana w Gdańsku. Ostatnia z dziewiętnastu transmitowanych przez gdansk.pl
Fot. gdansk.pl

 

Dzisiejsza msza, odprawiona 14 czerwca, to dziewiętnasta i już ostatnia msza transmitowana na portau gdansk.pl. Rząd zniósł ograniczenia w związku z epidemią koronawirusa, kościoły znów zapełniły się wiernymi, a władze kościelne powołały dyspensę od osobistego udziału w mszach świętych.

 

Kościół św. Jana. Niedzielna msza św. bez wiernych

 

Pierwszą mszę portal gdansk.pl transmitował 15 marca 2020 roku, zaraz po tym jak pojawiły się w Polsce pierwsze obostrzenia związane z epidemią Covid-19 i wierni nie mogli osobiście uczestniczyć w eucharystii. Szybko okazało się, że msze nadawane z Kościoła św Jana przyciągały licznych widzów-uczestników nabożeństwa. Msze odprawiał ksiądz Krzysztof Niedałtowski, duszpasterz środowisk twórczych w archidiecezji gdańskiej. 

- Msze zaczęliśmy transmitować w początkowych tygodniach pandemii - wspominał ksiądz Niedałtowski. - To było szczególnie ważne ze względu na powszechne przerażenie, obawy z nią związane. Płynęła z kościoła pociecha, poczucie jedności mimo że nie było tu nikogo. Wielu z Was było beneficjentami tych transmisji. Pozwalały one nam się komunikować, być razem. Pewnie nic nie zastąpi komunikacji bezpośredniej, ale przez kolejnych dziewiętnaście spotkań to był ratunek.   

 

Msza św. i modlitwa za Macieja Kosycarza

 

I tak msze transmitowane z Kościoła Św. Jana w Gdańsku stały się tradycją, a wśród słuchaczy, uczestników zaczęli pojawiać się - i zostali do ostatniej mszy- wierni z całego świata. Z każdą transmisją rosła liczba słuchaczy, którzy dziękowali za możliwość uczestnictwa w nabożeństwie. 

- W ciągu jednej niedzielnej mszy słuchało nas 50 tys osób - mówił Krzysztof Niedałtowski. - Podczas “normalnych” mszy mamy w naszym kościele od  sześciuset do siedmiuset osób. A tu dzięki transmisji przed ekranami komputerów zasiadało nagle małe “miasteczko świętojańskie”. Słuchało nas nawet sto tysięcy osób. 

Ksiądz Niedałtowski podkreślił, że transmisja była możliwa dzięki ekipie telewizyjnej portalu gdansk.pl, która każdej niedzieli dbała o profesjonalną transmisję. 

 

2019-06-03_kosciol_sw_jana_799x533
Kościół świetego Jana przy ulicy Świętojańskiej w Gdańsku od lat gromadzi wiernych na mszach i wydarzeniach kulturalnych 
Jerzy Pinkas/gdansk.pl

 

- Cały czas towarzyszyła nam ekipa czterech panów - mówi ksiądz Krzysztof. - Z kamerami, nawet z dronem, dawali obraz, którego nie powstydziłaby się żadna telewizja. Nie spodziewaliśmy się, że transmisje zdobędą takie powodzenie, nie raz zapychały się łącza. Będziemy próbowali ten rodzaj komunikacji utrzymać, dotarło do nas tyle dobrych głosów z całego świata, żeby je utrzymać. Dziękujemy panom z gdansk.pl 

 

Niedziela Palmowa, msza św. w kościele św. Jana

 

Podczas dzisiejszej mszy ksiądz Niedałtowski zachęcał do uczestniczenia aktywnie w życiu społecznym, w życiu kościoła, w życiu osobistym. 

- Jezus mówi swoim apostołom: idźcie i nauczajcie - mówił duszpasterz. - Czyli nie siedźcie w miejscu, wybierzcie wędrówkę, podczas której leczy się złe duchy, choroby, uwalnia ludzi od przygnieceń, nocnych zmór. Jezus zachęca do działania, do zrozumienia i uczestnictwa w całości naszego życia: w życiu społecznym, także w życiu kościoła. 

Kolejnych transmisji zainteresowani mogą szukać na youtube wpisując hasło Duszpasterstwo Akademickie.

 

Chętni mogą zobaczyć i odsłuchać transmisji ze wszystkich mszy w Kościele św. Jana w Gdańsku

 

7 czerwca - zobacz i posłuchaj

Tego dnia przypadło Święto Trójcy Świętej, do tajemnicy Trójcy nawiązał w swym kazaniu ks. Krzysztof Niedałtowski.

- Słowem, które najlepiej opisuje tajemnicę Trójcy Świętej i tajemnicę spotkania Boga z człowiekiem jest słowo “zaproszenie”. Myślę, że jest to słowo, które teraz także w naszych sercach budzi wyjątkowo pozytywne skojarzenia, bo do niedawna nie mogliśmy się zapraszać. Byliśmy odizolowani w naszych domach, samotni w przerażeniu nieznaną siłą, która paraliżuje nasze życie - mówił duchowny. 

 

31 maja - zobacz i posłuchaj

- Chciałbym, żebyśmy odczytali dzisiejsze teksty biblijne jako nowy początek. To nawiązanie do papieskiego "Ducha, który ma odnowić oblicze tej ziemi". To na nas Bóg zsyła tego ducha i mówi "Zacznijcie to nowe stworzenie". Właśnie. Nie odmrażajcie starego, nie próbujcie konserwować tego co było, bo tamto nie było doskonałe. Wiemy, ile grzechów popełnialiśmy, choćby w znaczeniu ekologii, szacunku wobec planety. Ale również społecznych grzechów: źle jest żyć, gdy walka dominuje nad solidarnością - mówił ks. Niedałtowski.

 

24 maja - zobacz i posłuchaj

W siódmą niedzielę wielkanocną Kościół Katolicki obchodzi uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. W kościele św. Jana w Gdańsku kazanie na tę okazję wygłosił ksiądz Krzysztof Niedałtowski. Mówił m.in.: - Moc Jezusa, jego mądrość i przykazania są wśród nas. Jezus nas wzywa do zawierzenia. Ale nie do zawierzenia tylko jemu, również zawierzenia samemu sobie, uwierzenia we własne siły, w to, że jeśli jesteśmy z nim blisko, pokonamy wszystkie góry, które są przed nami.

 

17 maja - zobacz i posłuchaj

Kilkadziesiąt osób uczestniczyło w niedzielę, 17 maja, we mszy św. w Kościele św. Jana w Gdańsku. Podczas mszy modlono się m.in. za osoby skrzywdzone przez kościół, aby przyjęły przeprosiny i umiały wybaczyć. Także o odwagę dla władz kościoła, które powinny przeprowadzić oczyszczenie kościoła.

 

10 maja - zobacz i posłuchaj

 

26 kwietnia - zobacz i posłuchaj

Po raz pierwszy w transmitowanej przez nasz portal mszy św. z kościoła św. Jana uczestniczyło nie kilka, ale kilkanaście osób - to efekt zluzowania przez rząd pierwszych obostrzeń w związku z zagrożeniem epidemicznym. Ks. Krzysztof Niedałtowski w kazaniu mówił o sytuacji, w której wszyscy się znaleźliśmy: - Czy nie powinniśmy zmienić optyki, wyjść z tego zaklętego kręgu, zacząć uwalniać nasze serca od lęku, a żeby je uwolnić, trzeba je pozbawić bombardowania ciągłym przyjmowaniem tych wiadomości.

 

19 kwietnia - zobacz i posłuchaj

- Dziś niedziela miłosierdzia - mówił ksiądz Niedałtowski. - Módlmy się w tym duchu miłosierdzia, aby przyniósł on uruchomienie dobrych stron w nas, troski obecnej w człowieku o drugiego człowieka. Niedziela miłosierdzia w naszym kościele to też dzień, kiedy od lat wspieramy hospicja, a to wsparcie symbolizują żonkile. Mamy dziś na ołtarzu żółte kwiaty, żonkili w jedynej otwartej kwiaciarni nie dostałem, niech to będzie dla nas kolor nadziei, solidarności, czymś co otwiera też nas na braci chrześcijan wschodnich, z którymi łączymy się dziś w radości zmartwychwstania.

 

Niedziela Wielkanocna, 12 kwietnia

 

5 kwietnia - zobacz i posłuchaj

W trakcie liturgii duchowny wielokrotnie nawiązywał do trudnego czasu pandemii, który obecnie przeżywamy. - Bóg jest teraz bliżej nas. Jest właśnie w cierpiących, w lekarzach, w tych wszystkich, w których budzi się iskra solidarności - mówił ks. Niedałtowski.

 

29 marca - zobacz i posłuchaj

- Jesteśmy razem - mówił ks. Niedałtowski. Mimo, że wy jesteście przed ekranami a my w najmniejszym możliwym składzie jesteśmy tutaj, to jesteśmy razem. Zbliżamy się do wielkiego święta, chociaż w tym roku brniemy przez gęsty mrok. Niech promienie słońca, którego dziś nie widać, ale które jest, dotrą do nas.

 

22 marca - zobacz i oglądaj

W homilii ks. Krzysztof Niedałtowski odnosił się do Ewangelii, w której zabrzmiała opowieść o ślepcu, któremu Chrystus przywrócił wzrok, nakładając błoto ze na oczy. Jezus czyni to tak symbolicznie, jakby to był akt nowego stworzenia. To błoto jest jak glina, z której Bóg ulepił pierwszych ludzi, jak czytamy w Księdze Rodzaju. Człowiek ten, niewidomy od urodzenia, odzyskał najpierw wzrok w sensie fizycznym. Jednak, dopiero kiedy zrozumiał i przyjął kim jest Jezus, doznał prawdziwej iluminacji i odzyskał właściwe widzenie rzeczy.

 

15 marca - zobacz i oglądaj

Ks. Niedałtowski w kazaniu mówił m.in. o szansach jakie daje nam odizolowanie od bodźców świata zewnętrznego.

- Może to, gdy wrócą już normalne czasy będzie dla nas nową lekcją? Doświadczenie braku wskazuje nam na szczególną wartość tego, czego nam zabrakło. Ale zabrakło nam tego tylko w wymiarze fizycznym. Jednak nie brakuje nam możliwości spotkania Boga w duchu i w prawdzie.

TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska