• Start
  • Wiadomości
  • Solidarni z Białorusią: „Literatura na Forum”. Aktorzy przeczytają dzieła Swietłany Aleksijewicz i Uładzimiera Arłou

Solidarni z Białorusią: „Literatura na Forum”. Aktorzy przeczytają dzieła Swietłany Aleksijewicz i Uładzimiera Arłou

Fragmenty książek znakomitych białoruskich pisarzy i poetów: laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury Swietłany Aleksijewicz, oraz laureata nagrody Europejski Poeta Wolności Uładzimiera Arłou, zabrzmią w czwartek, 17 września, przed Forum Gdańsk. Teksty przeczytają aktorzy Teatru Wybrzeże i Teatru Miniatura. Wstęp wolny.
15.09.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Uładzimier Arlou został m.in. laureatem nagrody Europejski Poeta Wolności autor za książkę „Prom przez kanal La Manche”. Nz. białoruski poeta podczas uroczystej gali wręczenia nagrody, Teatr Wybrzeże 2010 rok
Uładzimier Arlou został m.in. laureatem nagrody Europejski Poeta Wolności autor za książkę „Prom przez kanal La Manche”. Nz. białoruski poeta podczas uroczystej gali wręczenia nagrody, Teatr Wybrzeże 2010 rok
Mateusz Ochocki / KFP

 

„Nie można zachowywać milczenia” - polskie miasta solidarne z protestującymi Białorusinami

 

„Literatura na Forum” to inicjatywa, której organizatorzy - Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, wraz z Instytutem Kultury Miejskiej i Forum Gdańsk - wspólnie z mieszkańcami i wszystkimi zainteresowanymi chcą pokazać, że nie są obojętni wobec wydarzeń, które mają obecnie miejsce na Białorusi.

To symboliczne spotkanie, które zasygnalizuje wsparcie narodu białoruskiego w jego dążeniu do przeprowadzenia wolnych, demokratycznych wyborów i możliwości wyrażenia własnej opinii w ramach pokojowych strajków, które mają miejsce na terenie całego kraju. To też okazja do poznania bliżej naszych sióstr i braci z Białorusi.

- Nie bez uczucia zawstydzenia własną niewiedzą dowiadywałem się w ostatnim czasie, że na przykład Mińsk jest uznawany za Dolinę Krzemową tej części Europy, i że Białorusini są cenionymi w całym świecie programistami i informatykami. Poznajemy teraz naszych sąsiadów i często zdumiewamy się, jak niezwykłym są narodem - mówi Jarosław Zalesiński, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. - Spotkanie „Literatura na Forum” to propozycja, by nie tylko zamanifestować solidarność z Białorusinami, ale też przy tej okazji lepiej poznać ich kulturę.

Wydarzenie odbędzie się w czwartek 17 września, przy Forum Gdańsk (plac -1 przy schodach teatralnych), poprowadzi je Katarzyna Michałowska. Słowo wstępu wygłosi dr hab. Helena Głogowska, prof. Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Następnie odbędzie się czytanie wierszy laureata nagrody Europejski Poeta Wolności Uładzimira Arłou z tomu „Prom przez kanał la Manche”, w wykonaniu Grzegorza Gzyla, aktora Teatru Wybrzeże.

Fragmenty książek laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury Swietłany Aleksijewicz przeczytają zaś aktorzy Teatru Miniatura - Zofia Bartoś użyczy swojego głosu fragmentom „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” i „Ostatni świadkowie”, a Jacek Gierczak odczyta wyimki z książki pt. „Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka”.

Wydarzenie „Solidarni z Białorusią. Literatura na Forum” odbędzie się o godzinie 17:30. Wstęp wolny.

 

„Literatura na Forum” to kolejne wydarzenie, poprzez które gdańszczanie wyrażają solidarność z sąsiadami. Nz. Wiec poparcia dla Wolnej Białorusi w Gdańsku pod historyczną Bramą nr 2, 31 sierpnia 2020 r.
„Literatura na Forum” to kolejne wydarzenie, poprzez które gdańszczanie wyrażają solidarność z sąsiadami. Nz. Wiec poparcia dla Wolnej Białorusi w Gdańsku pod historyczną Bramą nr 2, 31 sierpnia 2020 r.
fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

 

O autorach:

Swietłana Aleksijewicz (ur. 1948 r.) - białoruska pisarka i dziennikarka, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury 2015. Pisze o pomijanej i wypieranej historii Rosji: katastrofie w Czarnobylu, radzieckiej interwencji w Afganistanie, udziale kobiet w II wojnie światowej, wojennych losach dzieci, codziennym życiu po upadku komunizmu. Laureatka wielu międzynarodowych nagród, w tym amerykańskiej Nagrody Stowarzyszenia Krytyków Literackich, Pokojowej Nagrody im. Ericha Marii Remarque’a, Nagrody Szwedzkiego Pen Clubu, Lipskiej Nagrody Książkowej na rzecz Porozumienia Europejskiego, Nagrody im. Andrieja Siniawskiego oraz Nagrody Fundacji im. Friedricha Eberta. W 2011 roku jej książka „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” została uhonorowana Literacką Nagrodą Europy Środkowej Angelus oraz Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego. Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego pisarka otrzymała ponownie w 2015 roku za książkę „Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka”. Została także odznaczona francuskim Orderem Sztuki i Literatury stopnia oficerskiego oraz zdobyła Nagrodę Nowa Kultura Nowej Europy im. Stanisława Vincenza, przyznawaną osobom popularyzującym kulturę krajów Europy Środkowej.

Uładzimier Arłou (ur. 1953 r.) - jeden z najpoczytniejszych białoruskich poetów, prozaików i eseistów, tłumaczony na blisko 20 języków. Pracował jako nauczyciel i dziennikarz. Opublikował ponad 20 tomów prozy i kilka zbiorów poezji. Od 1989 roku należy do zarządu białoruskiego Pen Clubu; jest także członkiem zarządu niezależnego Związku Pisarzy Białoruskich. W roku 1996 został zwolniony z pracy przez władze łukaszenkowskie za „wydawanie wątpliwej jakości literatury historycznej i innej”. Aktywnie wspierał kandydatów demokratycznych podczas wyborów prezydenckich na Białorusi. W roku 2007 jego utwory zostały usunięte z programu szkolnego. Po polsku ukazały się dwa wybory opowiadań Arłou’a: „Requiem dla piły motorowej” i „Kochanek jej wysokości”. Jest laureatem pierwszej edycji Nagrody Europejski Poeta Wolności (2010 r.).

 

Tak Gdańsk wspierał sąsiadów podczas Święta Wolności i Demokracji: Żywa solidarność w 40 rocznicę Sierpnia - debata i wiec poparcia dla Wolnej Białorusi

 

TV

To przedszkole jest wzorem