PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Otwarty Stół. Agnieszka Holland gościem drugiej debaty. LIVE piątek g. 20.30 na gdansk.pl

Otwarty Stół. Agnieszka Holland gościem drugiej debaty. LIVE piątek g. 20.30 na gdansk.pl
Europejskie Centrum Solidarności w piątek, 23 sierpnia, zaprasza na drugą debatę w ramach cyklu „Otwarty Stół”. Tematem spotkania będzie „Odwaga w obronie prawdy”, a wśród gości m.in. reżyserka Agnieszka Holland. Transmisja z wydarzenia o godz. 20:30 na portalu gdansk.pl. Debata jest częścią programu festiwalu Solidarity of Arts.
Agnieszka Holland będzie jednym z gości drugiej debaty przy Okrągłym Stole, zatytułowanej „Odwaga w obronie prawdy”
Agnieszka Holland będzie jednym z gości drugiej debaty przy Okrągłym Stole, zatytułowanej „Odwaga w obronie prawdy”
Fot. Krzysztof Mystkowski / KFP

 

Ideą przewodnią tegorocznej, 11 edycji festiwalu Solidarity of Arts w Gdańsku, jest odwaga, a symbolicznym bohaterem wydarzenia - Oleg Sencow, ukraiński reżyser filmowy, pisarz, dokumentalista, uczestnik Euromajdanu. Za protest przeciwko rosyjskiej aneksji Krymu został oskarżony przez rosyjskie służby bezpieczeństwa o przygotowywanie ataku terrorystycznego. Nie przyznał się do winy. W sierpniu 2015 r. rosyjski sąd skazał go na 20 lat syberyjskiego łagru, w którym odsiaduje wyrok.

O odważnym poszukiwaniu prawdy podczas drugiej debaty przy Okrągłym Stole, zatytułowanej „Odwaga w obronie prawdy”, dyskutować z publicznością będą zaproszeni do współtworzenia programu festiwalu artyści odważni, którzy w swojej twórczości nie tylko opisują i komentują świat bez prawdy, ale też sami angażują się w jej ujawnianie.

- Będziemy dyskutować o odważnym poszukiwaniu prawdy przez artystów i jej obronie. To od ich niezłomności, wrażliwości i gotowości do płacenia ceny własnego życia w komforcie, a czasami ceny życia, zależy, czy i w jakim stopniu społeczeństwo zostanie wyposażone w wiedzę o złu, zagrożeniu, potrzebie stawienia oporu, mobilizacji, solidarności. Bez ich skutecznej diagnozy i ujawnionej prawdy każde społeczeństwo jest bezbronne - zapraszają organizatorzy.

Udział w debacie potwierdzili reżyserka filmowa i teatralna Agnieszka Holland, Dmitrij Dinze - obrońca w procesach Olega Sencowa i aktywistek z zespołu Pussy Riot, aktor Sebastian Fabijański, i Xawery Żuławski - reżyser filmu „Mowa Ptaków”. W rozmowie weźmie również udział Basil Kerski - menedżer kultury i politolog, dyrektor ECS. Debatę poprowadzi Katarzyna Janowska (Onet).

 

OTWARTY STÓŁ: Debata Odwaga w obronie prawdy

Piątek, 23 sierpnia, 2019 r.

Ogród Zimowy ECS (Plac Solidarności 1), godz. 20.30, wstęp wolny + transmisja online na portalu gdansk.pl.

 

Festiwal Solidarity of Arts trwa do 25 sierpnia. Więcej: Solidarity of Arts od czwartku do niedzieli w Gdańsku. Motyw przewodni - ODWAGA

 

oprac. AOwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl