• Start
  • Wiadomości
  • Sołdek w stoczni. Gdański statek - muzeum przechodzi gruntowny remont. Kiedy wróci?

Sołdek w stoczni. Gdański statek - muzeum przechodzi gruntowny remont. Kiedy wróci na miejsce?

W połowie października z panoramy widocznej z Długiego Pobrzeża zniknął statek muzeum Sołdek, oddział Narodowego Muzeum w Gdańsku, cumujący na co dzień przy nabrzeżu Ołowianki. Obecnie sędziwa jednostka przebywa w Stoczni “Remontowa” gdzie przechodzi pierwszy od 35 lat tak kompleksowy remont.
28.11.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Statek - muzeum Sołdek w doku Gdańskiej Stoczni `Remontowa`
Statek - muzeum Sołdek w doku Gdańskiej Stoczni `Remontowa`
Fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

 

„Sołdek”, by zachować odpowiednią kondycję, odwiedza stocznię raz na 10 lat by przejść przegląd. Przeglądowi rudowęglowca towarzyszą każdorazowo prace remontowo-konserwacyjne. Tym razem pierwsza pełnomorska jednostka zbudowana w Polsce po II wojnie światowej przechodzi największy remont od 35 lat, tzn. od kiedy pełni funkcje muzealne.

Na swoje miejsce przy nabrzeżu Ołowianki ma wrócić jeszcze w tym roku, ale ponownie udostępniony do zwiedzania będzie we wrześniu 2021 r.

 

To pierwszy tak gruntowny remont Sołdka od 35 lat
To pierwszy tak gruntowny remont Sołdka od 35 lat
Fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

 

Obecny pobyt statku w doku wiąże się m.in. z wymianą fragmentów blach poszycia, konstrukcji oraz nitów. W nadwodnej części kadłuba trwają obecnie prace konserwacyjno-malarskie. Statek zyska także nowa instalację elektryczną. Gruntownemu odświeżeniu poddawane są ładownie pełniące na co dzień funkcję sal wystawowych.

 

m00116841
Fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

 

Po zakończonej renowacji i powrocie na swoje miejsce przy nabrzeżu Ołowianki, jednostka będzie wyłączona ze zwiedzania w związku z organizacją nowej wystawy stałej. Więcej na temat przyszłości Sołdka pisaliśmy już wcześniej, gdy opuszczał nabrzeże przy Ołowiance.

Dla stęsknionych za Sołdkiem, Narodowe Muzeum Morskie przygotowało kilkuminutowy film o historii swojego “pływającego” oddziału. Można go znaleźć na kanale YouTube Muzeum.

 

TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska