• Start
  • Wiadomości
  • Dlaczego PiS wygrał wybory w 2015 roku? Wytłumaczy socjolog Maciej Gdula

Dlaczego PiS wygrał wybory w 2015 roku? Wytłumaczy socjolog Maciej Gdula

Socjolog Maciej Gdula, związany z Krytyką Polityczną, wygłosi we wtorek, 27 marca, w Europejskim Centrum Solidarności wykład o przyczynach sukcesu PiS na przykładzie miasteczka na Mazowszu. Spotkanie odbędzie się o godz. 17.30 w bibliotece na I piętrze. Wstęp wolny.
26.03.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Maciej Gdula wyjaśni, skąd sukces wyborczy PiS w Polsce w 2015 roku. Na zdjęciu: banery wyborcze kandydatów PiS w Gdańsku

Dr hab. Maciej Roman Gdula to polski socjolog i publicysta, doktor habilitowany nauk społecznych, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Warszawskiego, specjalizuje się w teorii społecznej i w teorii polityki. Badacz polskiego systemu klasowego, komentator i publicysta, wykłada w Instytucie Socjologii UW.

W 2017 roku Gdula był koordynatorem głośnego badania terenowego w jednym z miast powiatowych na Mazowszu. Raport „Dobra zmiana w Miastku. Neoautorytaryzm w polskiej polityce z perspektywy małego miasta” (2017, razem z Katarzyną Dębską i Kamilem Trepką) wg wielu socjologów uznany jest za pierwszą miarodajną diagnozę przyczyn zwycięstwa Prawa i Sprawiedliwości w wyborach parlamentarnych w 2015 roku.

Gdula pojechał do miasteczka na Mazowszu, żeby sprawdzić, dlaczego Polacy głosują na Prawo i Sprawiedliwość. Raport z jego badań zaskoczył komentatorów politycznych i krytyków obecnej władzy. Gdula pokazał, że polityczna oferta PiS to nie tylko 500+, ale też odpowiedź na rosnące aspiracje Polaków. Oferta ta trafia do ludzi, bo odgrywają oni określoną rolę w dramacie społecznym, którego scenarzystą i reżyserem jest Jarosław Kaczyński.

Według Gduli PiS to zjawisko wymykające się szufladce „populizmu”, a kluczem do rozumienia drugich rządów Kaczyńskiego jest nowe pojęcie wprowadzone przez autora: neoautorytaryzm.

Co z tego wynika dla Polski i dla opozycji - opowie podczas wykładu w ECS.

Napisał o tym także książkę "Nowy autorytaryzm". 


Socjolog Maciej Gdula

Wykład w ECS prezentował będzie interpretację rządów Prawa i Sprawiedliwości w kategoriach neoautorytaryzmu czyli specyficznej relacji między liderem politycznym a jego publicznością i jednocześnie dramatu politycznego, jaki lider inscenizuje. W tym kontekście zadane zostaną pytania o dziedzictwo Solidarności i szanse na jego obronę.

MACIEJ GDULA

Neoautorytaryzm i granice solidarności

27 marca 2018, godz. 17.30

ECS, biblioteka (I piętro)



TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór