PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Sobota - niedziela: piękna pogoda i moc atrakcji kulturalnych. Organy+, spektakle, zabawy dla najmłodszych

Sobota - niedziela: piękna pogoda i moc atrakcji kulturalnych. Organy+, spektakle, zabawy dla najmłodszych
Ci, którzy spędzają długi weekend w Gdańsku mają powody do zadowolenia: nie tylko pogoda okazała się piękna, ale i program kulturalny niezwykle bogaty. Zapraszają m.in. Scena Muzyczna GAK, Hevelianum, Gdański Teatr Szekspirowski, Teatr Miniatura...
Kwintet wokalny Cracow Singers oraz organista Tomasz Głuchowski zainaugurują tegoroczną, 7. edycję gdańskiego festiwalu ORGANy PLUS+
Kwintet wokalny Cracow Singers oraz organista Tomasz Głuchowski zainaugurują tegoroczną, 7. edycję gdańskiego festiwalu ORGANy PLUS+
mat. prasowe

 

 

Po raz siódmy na muzyczne uniesienia zapraszają od tego weekendu organizatorzy festiwalu ORGANy PLUS+ w Gdańsku. Wiosenna odsłona rozpocznie się tradycyjnie we franciszkańskim kościele Św. Trójcy (ul. Świętej Trójcy 4). Pierwszy monograficzny koncert będzie poświęcony jednemu z gigantów muzyki europejskiej doby renesansu i wczesnego baroku. Jan Pieterszoon Sweelinck był nie tylko wspaniałym wirtuozem organów oraz genialnym kompozytorem, ale również wpływowym nauczycielem, u którego kształciło się wielu muzyków z całej północnej Europy. Co ich tak przyciągało w muzyce Sweelincka będziemy mogli się przekonać na inauguracyjnym koncercie w piątek, 4 czerwca, o godz. 19:00.

W trakcie drugiego koncertu po raz pierwszy na festiwalu ORGANy PLUS+ sztuka muzyczna spotka się ze sztuką filmową. Młody polski organista Filip Presseisen, oprócz zamiłowania do muzyki organowej, jest też miłośnikiem filmów, zwłaszcza niemych. W sobotę, 5 czerwca, o godz. 19:00 w Centrum Świętego Jana (ul. Świętojańska 50) będziemy mogli się przekonać, jak brzmiała sztuka improwizacji organowej do filmu. Spośród wielu kuszących tytułów wybraliśmy rzadko pokazywaną ekspresjonistyczną adaptację filmową Friedricha Murnaua z roku 1926 na temat Fausta Johanna Wolfganga von Goethe.

Pod koniec dziewiętnastego wieku po ponad stuletniej zapaści zaczęła odżywać tradycja chorału gregoriańskiego. Neoromantyczny styl panujący wówczas w europejskiej muzyce pozwalał kompozytorom w nowatorski sposób podejść do harmonizacji tego pięknego śpiewu. Podczas niedzielnego koncertu, 6 czerwca, o godz. 15:30 w oruńskim kościele ojców salezjanów pw. Św. Jana Bosko (ul. Gościnna 15) warszawski mistrz improwizacji organowej Michał Markuszewski wraz z krakowskim zespołem wokalnym Flores Rosarum wprowadzą nas w niezwykły koloryt skal modalnych chorału gregoriańskiego i neoromantycznej, symfonicznej harmoniki.

Wydarzenie trwa do 12 czerwca. Bilety, w cenie 10-35 zł, można nabywać na godzinę przed koncertem w kasie festiwalu oraz na bilety@organyplus.com.

 
 
„Beton” w reżyserii Michała Derlatki to spektakl na podstawie powieści Moniki Milewskiej „Latawiec z betonu”. Nz. Wojciech Stachura, który brawurowo wciela się w główną rolę bezimiennego inżyniera
„Beton” w reżyserii Michała Derlatki to spektakl na podstawie powieści Moniki Milewskiej „Latawiec z betonu”. Nz. Wojciech Stachura, który brawurowo wciela się w główną rolę bezimiennego inżyniera
fot. Piotr Pędziszewski

 

Miejski Teatr Miniatura (al. Grunwaldzka 16) w ten weekend przygotował premierę dla starszych widzów. Na Dużej Scenie zobaczyć możemy „Beton” - prezentowany w czasie lockdownu online spektakl, który powstał na podstawie nagradzanej powieści Moniki Milewskiej „Latawiec z betonu”, opowiadający o słynnym w Polsce i na świecie gdańskim falowcu - i jego twórcy. Michał Derlatka za reżyserię tego przedstawienia telewizyjnego otrzymał tegoroczną Nagrodę Teatralną Miasta Gdańska. W głównej roli Wojciech Stachura. To artysta widzom w Trójmieście dobrze znany - ceniony za liczne role w spektaklach Miniatury (m.in. Zbyszka w „Krzyżakach” i Androida Boui w „Kosmitach”), pomysłodawca Rodziny Papetów, która z powodzeniem występuje w serialu „Papety: z ostatniej chwili”.

Premiera w piątek, 4 czerwca, o godzinie 19:00, kolejne pokazy spektaklu w ten weekend - sobota-niedziela, 5-6 czerwca, godzina 19:00. Bilety: 27-30 zł.

Przeczytaj recenzję wersji online spektaklu: Filmowe dzieło od Teatru Miniatura. Recenzja „Betonu” w reżyserii Michała Derlatki

 

„Kosmici” w reżyserii Jakuba Krofty to zabawna opowieść o tym, jak przeżyć w kosmosie (i nie zwariować), na podstawie sztuki Marii Wojtyszko. Adresowana jest dla całych rodzin
„Kosmici” w reżyserii Jakuba Krofty to zabawna opowieść o tym, jak przeżyć w kosmosie (i nie zwariować), na podstawie sztuki Marii Wojtyszko. Adresowana jest dla całych rodzin
fot. Piotr Pędziszewski

 

Miniatura ma też ciekawą propozycję dla młodszych widzów i ich rodziców - familijną komedię „Kosmici”, na podstawie sztuki Marii Wojtyszko, w reżyserii Jakuba Krofty. To spektakl dla widzów od 9. roku życia o życiu w kosmosie, zrealizowany przez jeden z najczęściej nagradzanych duetów w polskim teatrze dla dzieci i młodzieży. Nie brakuje tu humoru, imponującej scenografii i kosmicznych kostiumów.

- Pia jest kapitanką promu kosmicznego. Razem z dorastającą córką, starzejącą się mamą i niestabilnym emocjonalnie androidem starają się zarobić na życie, organizując wycieczki po galaktyce. Pewnego dnia ich statek zostaje zaatakowany przez kosmitów. Czy nasi bohaterowie zostaną zjedzeni przez przedstawicieli obcej cywilizacji? I czy pasażerowie promu jeszcze kiedykolwiek wybiorą się z nimi na wycieczkę? - opisują twórcy.

W ten weekend spektakl można zobaczyć w sobotę i niedzielę, o godzinie 12:00. Bilety: 27-30 zł.

Zobacz: Odyseja kosmiczna - po premierze spektaklu „Kosmici” w Teatrze Miniatura. RECENZJA

 

Gdański Teatr Szekspirowski jest jednym z niewielu teatrów na świecie, które można zwiedzić z przewodnikiem
Gdański Teatr Szekspirowski jest jednym z niewielu teatrów na świecie, które można zwiedzić z przewodnikiem
fot. Dawid Linkowski

 

W ten weekend można też udać się do Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego (ul. Bogusławskiego 1), który organizuje cykliczne zwiedzanie z przewodnikiem, który oprowadza po zakamarkach nietypowej bryły i opowiada o sięgającej XVII wieku historii tego niezwykłego w skali Polski, a nawet Europy obiektu.

W programie zwiedzania opowieść o historii gdańskiego teatru i oglądanie Makiety Szkoły Fechtunku, pokaz filmu we foyer, zwiedzanie sali głównej, przejście po ścieżce spacerowej na murze otaczającym teatr - z widokiem na zabytkową część miasta (przy sprzyjających warunkach atmosferycznych) i spacer po zewnętrznych dziedzińcach.

Zwiedzanie trwa 60 minut, dostępne jest w języku polskim, oraz - po wcześniejszej rezerwacji - w języku angielskim. W ten weekend odbywa się w sobotę, 5 czerwca, o godzinie 15:00 i 16:30 oraz w niedzielę, 6 czerwca, o godzinie 15:00. Bilety: normalny 18 zł, ulgowy 10 zł (dzieci do lat 4. wstęp wolny) - dostępne w kasach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego w godzinach 14:00-19:00 oraz online na stronie www.BILETY.TeatrSzekspirowski.pl. Pamiętać należy o obowiązujących zasadach rygoru sanitarnego.

 

Warsztaty, specjalne pokazy, wystawy stałe... Moc atrakcji czeka podczas Tygodnia Dziecka w Hevelianum. Nz. wystawa „Dookoła Świata” (zdjęcie archiwalne)
Warsztaty, specjalne pokazy, wystawy stałe... Moc atrakcji czeka podczas Tygodnia Dziecka w Hevelianum. Nz. wystawa „Dookoła Świata” (zdjęcie archiwalne)
mat. Hevelianum

 

Do niedzieli, 6 czerwca, w Hevelianum trwa Tydzień Dziecka, w ramach na odwiedzających którego czekają: widowiskowe science show na żywo rozkładające fizykę na łopatki, „Tańczące kostki”, czyli warsztaty dla małych konstruktorów z wyobraźnią, wystawy stałe, oraz spacery i gry rywalizacyjne w parku na Górze Gradowej.

O atrakcjach:

Science show - naukowe show z okazji Dnia Dziecka! W trakcie pokazu rozłożycie fizykę na łopatki w serii widowiskowych i zaskakujących eksperymentów z elektrycznością, ogniem, powietrzem i zimnem. Chociaż zwykle nauka nie jest dziecinnie prosta, to w takim wydaniu zapewni mocne wrażenia i dawkę dobrej zabawy.

Warsztaty konstruktorskie - warsztaty konstruowania i budowania ciekawych, zabawnych, a czasem przydatnych konstrukcji. Stwórzcie tańczące kostki przyozdobione własnoręcznie wykonanymi geometrycznymi wzorkami. Wykonaj ruchomą układankę, dzięki której wprawisz w ruch wymyślone przez siebie kształty. Dajcie się ponieść wyobraźni i użyj swojego zmysłu przestrzennego, aby stworzyć małe, tańczące arcydzieło.

Cały czas można też spacerować po rozległych terenach zielonych Hevelianum z wykorzystaniem aż trzech różnych kart pracy gotowych do wydruku na domowej drukarce: „Podchody z przyrodą”, „Naukowym krokiem” i „Historyczne wędrówki”.

Szczegółowy program, wraz z godzinami i cenami biletów na poszczególne atrakcje: Tydzień Dziecka w Hevelianum.

 

Kameralny koncert ARTura Moona rozpocznie cykl muzycznych spotkań na Oruni
Kameralny koncert ARTura Moona rozpocznie cykl muzycznych spotkań na Oruni
mat. artysty

 

Począwszy od 6 czerwca, w każdą niedzielę tego miesiąca, punktualnie o godzinie 12:00 na patio budynku Sceny Muzycznej - oruńskiej placówki Gdańskiego Archipelagu Kultury (ul. Nowiny 2b) odbywać się będą plenerowe spektakle słowno-muzyczne pod nazwą „Romantyka Fryderyka”. Na darmowych wydarzeniach wystąpią artyści, którzy na fortepianie wykonają najbardziej znane utwory Chopina. Swoje umiejętności w Parku Oruńskim zaprezentuje ARTur Moon, pianista, kompozytor i improwizator, a także muzycy związani z Akademią Muzyczną w Gdańsku: prof. Paweł Rydel, dr Maciej Gański i Bartosz Wiśniewski oraz pochodzące z Chin artystki Ma Ke i Han Ying.

- W haśle „Romantyka Fryderyka” chcemy połączyć historię Parku Oruńskiego, m.in. w postaci Friedricha Hoene, z muzyką naszego najwybitniejszego kompozytora ­ mówi Marcin Szeląg, specjalista ds. organizacji imprez i promocji w Scenie Muzycznej GAK. - Podobny okres życia, romantyczne wartości oraz... imię, niewątpliwie łączą te dwie osobistości. Fryderyka Chopina nikomu przedstawiać nie trzeba - to polski kompozytor i pianista, który jest uważany za jednego z najwybitniejszych kompozytorów romantycznych w historii, często nazywanym także poetą fortepianu. Fryderyk Hoene natomiast to gdański kupiec, który nabył zdewastowany w czasie wojen napoleońskich dworek z ogrodem (obecny Park Oruński), posiadłość tę odrestaurował w stylu romantycznym, a później przekazał swojej córce Emilii. To właśnie jej imię nosi dziś Park Oruński.

Niedzielne imprezy w ten weekend rozpocznie występ wspomnianego ARTura Moona - międzynarodowego, niekonwencjonalnego pianisty, kompozytora i improwizatora. - Tworzę muzykę dla ludzi, by wywołała ona niezapomniane emocje, aby wczuli się w każdy akord i siłę dźwięku moich kompozycji, zamknęli oczy i przenieśli się do innych wymiarów - mówi artysta. ARTur Moon ukończył z wyróżnieniem Szkołę Muzyczną I stopnia, zdobył wiele prestiżowych nagród, a od licznych fundacji i organizacji kulturalnych za wybitne osiągnięcia otrzymywał stypendia. Doświadczenie sceniczne zdobywał występując w USA, Zjednoczonych Emiratach Arabskich czy Europie, a także w rodzimej Polsce. Międzynarodowe Uniwersytety Muzyczne zapraszają go również do prowadzenia warsztatów ze studentami.

Wstęp wolny.

 

 

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze