PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Sobota i niedziela w Gdańsku pod znakiem poezji, muzyki i teatru. Weekendowe propozycje

Sobota i niedziela w Gdańsku pod znakiem poezji, muzyki i teatru. Weekendowe propozycje
W ten weekend Mobilny Dom Kultury już po raz piąty wyrusza w trasę po Gdańsku. Ponadto Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na przedproża gdańskich bibliotek na spotkania z poezją grecko-węgierską, a Scena Muzyczna na spektakl Białostockiego Teatru Lalek. Co jeszcze nas czeka?
Mobilny dom kultury odwiedza wiele różnych lokalizacji. Nz. działania w dzielnicy Osowa
Mobilny dom kultury odwiedza wiele różnych lokalizacji. Nz. działania w dzielnicy Osowa
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

 

W tym roku powraca Mobilny Dom Kultury - w ciągu dwóch miesięcy wakacji zawita do ośmiu gdańskich dzielnic, oferując ponad 130 wydarzeń. W sobotę, 10 lipca, odwiedzi Osowę - stanie w Parku Diany, przy skateparku.

Tematem przewodnim projektu jest w tym roku ekologia, rozumiana jako związek człowieka z naturą, wtórne wykorzystanie materiałów oraz odkrywanie lokalnych zasobów przyrodniczych - dlatego większość warsztatów i działań artystycznych będzie oparta na wątku ekologicznym. Ale nie tylko.

- Mieszkańcy odwiedzanych przez Mobilny Dom Kultury dzielnic, będą mieli okazję spotkania z artystami tworzącymi w przestrzeni publicznej m.in. z: Czesławem Podleśnym, Katarzyną Jackowską, Krzysztofem Topolskim czy Anną Brudzińską. Będą mieli również możliwość bezpośredniego udziału w cyklu twórczym, poznaniu technik artystycznych oraz rozmowy z twórcą. Poprzez projekt, Gdański Archipelag Kultury chciałby rozbudzić w dzieciach i młodzieży kreatywność i ciekawość świata oraz zachęcić ich do dbania o otaczającą ich przestrzeń - opisuje Paulina Chełmińska z GAK.

Wydarzenia w każdej z dzielnic rozpoczynają się o godzinie 10:00 porannym spacerem przyrodniczym, wypełnione będą zabawą, nauką, spotkaniami z ludźmi, a kończyć będą się koncertem z piętrowego autobusu, który rozpoczynać się będzie o 17:00, a będzie znakiem rozpoznawczym Mobilnego Domu Kultury 2021. Szczegółowy program wydarzenia: Mobilny Dom Kultury 2021 - Osowa. Wstęp wolny.

 

Produkcja Teatru Czwarte Miasto pt.: „Książę Papusz i jego przyjaciele” to dynamiczna i przewrotna opowieść o przygodach Księcia Papusza i jego przyjaciół
Produkcja Teatru Czwarte Miasto pt.: „Książę Papusz i jego przyjaciele” to dynamiczna i przewrotna opowieść o przygodach Księcia Papusza i jego przyjaciół
mat. prasowe

 

Najmłodszych, w sobotę, 10 lipca, do Teatru Leśnego we Wrzeszczu (ul. Jaśkowa Dolina 45) zaprasza Teatr Czwarte Miasto, który przygotował spektakl „Książę Papusz i jego przyjaciele” w reżyserii Dariusza Majchrzaka. Bajka łącząc konwencję żywego planu i aktorstwa lalkowego, wzbogacona piosenkami oraz interakcją z widzem, uczy dzieci jak ważna w życiu jest przyjaźń i rodzina.

- Za siedmioma górami, za siedmioma lasami... A może dawno, dawno temu... Jakby się nie zaczęło, będzie wesoło! Na podstawie autorskiego tekstu zapraszamy najmłodszych, jak i tych trochę starszych, na niezapomnianą, pełną uśmiechu teatralną opowieść o losach zagubionego księcia z Rumunii, który szuka swoich bliskich. Czy uda mu się dotrzeć do rodziców i krewnych? Jakie miasta, kraje i kontynenty będzie musiał przebyć, aby odnaleźć swój nowy dom w Gdyni? - zapraszają twórcy.

Scenariusz spektaklu stworzyła Martyna Janczewska, teksty piosenek: Dorota Kaźmierczak i Martyna Janczewska. Za oprawę muzyczną odpowiada Hanka Łubieńska, za scenografia, lalki i kostiumy: Magdalena Kurek, a za dźwięk: Piotr Kądziela. Występują: Jakub Piprowski, Dorota Sadowska, Martyna Janczewska i Hanna Łubieńska.

Spektakl przeznaczony jest dla dzieci od 3. roku życia. Początek o godzinie 12:00. Bilety: 10 zł.

 

Danae Sioziou (ur. w 1987 r.) to poetka i tłumaczka. Wychowywała się w Niemczech i Grecji
Danae Sioziou (ur. w 1987 r.) to poetka i tłumaczka. Wychowywała się w Niemczech i Grecji
mat. IKM

 

Także w sobotę, 10 lipca, na przedprożu Biblioteki pod Żółwiem (ul. Św. Ducha 111/113) - o godzinie 16:00, i przedprożu Filii Gdańskiej (ul. Mariacka 42) - o godzinie 16:30, wystąpią i swoje wiersze w oryginale przeczytają Danae Sioziou (Grecja) i Tibor Babiczky (Węgry). Wiersze zostaną także przedstawione po polsku. To część projektu Pop-up Poetry. Poezja w mieście, organizowanego przez Instytut Kultury Miejskiej.

- Tibor Babiczky obdarza nas poezją przeżytą i przemyślaną. Przepełnia ją gorzka wiedza człowieka, który już dawno znalazł się w smudze cienia, lecz ciągle jeszcze potrafi patrzeć prosto w światło. Jego wiersze przypominają wyblakłe fotografie z dzieciństwa, na których z coraz większym trudem rozpoznajemy własną twarz. Ale Babiczky wie, że twarz nie jest nam dana raz na zawsze, że oblicze ludzkie zmienia się jak krajobraz, wreszcie - że mamy niemały wpływ na kierunek tych zmian. Dlatego w tym, co pozornie powszednie, błahe, bez znaczenia, dostrzega Babiczky drogowskazy i znaki - opisuje organizator.

O wierszach Danai Sioziou mówi z kolei tak: Ujmują ciepłem i bezpretensjonalnością. Autorka portretuje w nich członków rodziny, dziadka, który był dla niej „najprzystojniejszym mężczyzną na ziemi”, albo mamę, która „jest piękna jak Śpiąca Królewna”. W swoistym ars poetica, jakim jest utwór „Włamanie”, stwierdza: „lubię pisać wiersze, / tak jak kocięta lubią wylizywać się na słońcu, / i chcę być dobra w tej sztuce, / chcę być dobra w tej sztuce”. Tak może napisać tylko ktoś świadomy faktu, że prostota i szczerość to wartości nadrzędne w liryce, że właśnie do nich poeta dojrzewa przez całe życie.

Wstęp wolny.

 

Miasto Gdańsk, InvestGDA oraz Echo Production zapraszają na Arenę Kultury - projekt koncertowy, w ramach którego na Polsat Plus Arenie Gdańsk wystąpią gwiazdy szeroko pojętej sceny jazzowej - Wojtek Mazolewski i Leszek Możdżer
Miasto Gdańsk, InvestGDA oraz Echo Production zapraszają na Arenę Kultury - projekt koncertowy, w ramach którego na Polsat Plus Arenie Gdańsk wystąpią gwiazdy szeroko pojętej sceny jazzowej - Wojtek Mazolewski i Leszek Możdżer
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

To nie koniec atrakcji na ten dzień - 10 lipca w przestrzeni Polsat Plus Areny Gdańsk w Letnicy (ul. Pokoleń Lechii Gdańsk 1) odbędzie się koncert dwóch wirtuozów muzyki najwyższej próby: Wojtek Mazolewski Quintet oraz Leszek Możdżer. Na co dzień artyści eksplorują różne muzyczne światy, jednak łączy ich miłość do improwizacji. O tym, że wychodzi im to znakomicie, będzie można przekonać się już o godzinie 21:00 - najpierw na scenie zaprezentuje się Wojtek Mazolewski Quintet, następnie o godzinie 22:15 - Leszek Możdżer. Będzie to inauguracja nowego cyklu Arena Kultury.

Bilety: od 200 zł.

 

Letnie Brzmienia to ogólnopolski cykl koncertów organizowany przez agencję Good Taste Production w 9 największych polskich miastach. Nz. Ralpf Kamiński i Vito Bambino
Letnie Brzmienia to ogólnopolski cykl koncertów organizowany przez agencję Good Taste Production w 9 największych polskich miastach. Nz. Ralph Kaminski i Vito Bambino
mat. prasowe

 

Jakby tego było mało, Gdańsk jest jednym z dziewięciu polskich miast, w których występują największe polskie gwiazdy i najciekawsi artyści w ramach cyklu Letnie Brzmienia.

W sobotę, 10 lipca, na Placu Zebrań Ludowych wystąpi Ralph Kaminski - polski piosenkarz, kompozytor, autor piosenek, aranżer, multiinstrumentalista, producent muzyczny, performer, kostiumograf, scenarzysta i reżyser teledysków, wykonujący muzykę z pogranicza popu alternatywnego, czerpiącego z kameralistyki. Początek o godzinie 20:00. Bilety: 79 zł.

Dzień później - w niedzielę, 11 lipca, na Placu Zebrań Ludowych odbędzie się koncert, podczas którego wystąpią Bitamina, Miętha i solowo Vito Bambino.

Bitamina to polski zespół muzyczny, założony przez Amara Ziembińskiego, Mateusza Dopieralskiego i Piotra Sibińskiego. Ich pierwszym albumem są „Listy Janusza”, utrzymane w stylistyce eksperymentalnego hip-hopu. W 2014 ukazał się cyfrowo album „Plac Zabaw” - wywołał on spore zamieszanie i zainteresowanie wśród dziennikarzy muzycznych. Następnie powstał instrumentalny album „C”, po nim płyta „Kawalerka”, kontynuacja „Placu Zabaw”. Ostatnie wydanie grupy „Kwiaty i Korzenie” ukazało się w 2019 roku. Współpracujący z nimi polskojęzyczny wokalista Vito Bambino, to niemiecki aktor filmowy i telewizyjny pochodzenia polskiego - podczas koncertu wystąpi z solowym projektem. Całość uświetni występ duetu Miętha, składającego się z rapera o pseudonimie Skip oraz producenta ukrywającego się za nickiem AWGS. Początek o godzinie 18:00. Bilety: 109-249 zł.

 

Amfiteatr w Parku Oruńskim po rocznej przerwie spowodowanej pandemią, powraca z cieszącą się dużą popularnością wśród mieszkańców i turystów koncertami piosenki aktorskiej
Amfiteatr w Parku Oruńskim po rocznej przerwie spowodowanej pandemią, powraca z cieszącą się dużą popularnością wśród mieszkańców i turystów koncertami piosenki aktorskiej
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Także Scena Muzyczna GAK zaprasza na muzyczne atrakcje - na drugi koncert w ramach cyklu tradycyjnych, letnich występów aktorów w Amfiteatrze Orana w Parku Oruńskim, który potrwa do końca sierpnia. W sobotę, 10 lipca, będzie okazja, by zobaczyć i posłuchać na scenie popularną aktorkę, znaną z desek teatralnych oraz ze szklanego ekranu - Joannę Moro.

O artystce:

Joanna Moro to polsko-litewska aktorka filmowa i teatralna, piosenkarka oraz prezenterka telewizyjna. Ukończyła Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Grała w serialu TVP2 „Barwy szczęścia”, i w serialu TVP1 „Blondynka”, gdzie wcielała się w tytułową bohaterkę (w latach 2014-2015). Szeroką rozpoznawalność zyskała dzięki tytułowej roli w serialu „Anna German. Tajemnica białego anioła”, wydała także album studyjny pt. „Piosenki Anny German”, który nagrała wspólnie z Olgą Szomańską i Agnieszką Babicz. Poprowadziła 50. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu. Uczestniczyła też w pierwszej edycji programu rozrywkowego Polsatu „Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami” - w parze z Rafałem Maserakiem zajęła drugie miejsce w finale, i w szóstej edycji programu Polsatu „Twoja twarz brzmi znajomo”.

Początek o godzinie. 18:00. Wstęp wolny, bez obowiązku wcześniejszej rezerwacji miejsc. Organizatorzy przypominają, że obowiązuje zachowywanie odpowiedniej odległości lub zakrywanie ust i nosa.

 

Białostocki Teatr Lalek zaprasza małych i dużych widzów na niezwykłą, pełną przygód i humoru podróż do Panamy
Białostocki Teatr Lalek zaprasza małych i dużych widzów na niezwykłą, pełną przygód i humoru podróż do Panamy
mat. Białostockiego Teatru Lalek

 

Najmłodsi wraz z rodzinami w Amfiteatrze Orana znajdą coś dla siebie w niedzielę, 11 lipca - odbędzie się wtedy druga odsłona lipcowo-sierpniowego cyklu „Teatr w samo południe”. Wystąpi Białostocki Teatr Lalek z przedstawieniem „Ach, jak cudowna jest Panama”.

- Czym jest Panama? Państwem w Ameryce Środkowej? Może dla bardzo mądrych Dorosłych tak, ale dla mniejszych, mniej oczytanych - jak Miś i Tygrysek - Panama to coś o wiele bardziej niezwykłego… To miejsce daleko, daleko stąd, gdzie wszystko jest lepsze, pachnące przygodą i przede wszystkim bananami… - opisują artyści. I dodają - Myśl o Panamie intryguje tak bardzo, że nasi bohaterowie postanawiają opuścić swój spokojny, przytulny Domek i wspólnie wyruszyć na poszukiwanie bananowego Eldorado - ale czy znajdą tam szczęście? A może szczęście okaże się być zupełnie gdzie indziej? Dołączcie do naszych bohaterów w Ich niezwykłej, pełnej przygód i humoru podróży do tytułowej Panamy.

Początek o godzinie 12:00. Wstęp wolny.

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze