PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Sobieszewo. Termomodernizacja Szkoły Podstawowej Specjalnej zakończona

Sobieszewo. Termomodernizacja Szkoły Podstawowej Specjalnej zakończona
Właśnie zakończyły się prace związane z termomodernizacją gmachu SPS nr 28 przy ul. Tęczowej. W ramach inwestycji wyremontowano również pobliskie budynki internatów. Jest ładniej i ekologicznie, a za kilka miesięcy okaże się, że także... oszczędniej.
Tak prezentuje się budynek Szkoły Podstawowej Specjalnej w Sobieszewie po termomodernizacji
Tak prezentuje się budynek Szkoły Podstawowej Specjalnej w Sobieszewie po termomodernizacji
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

 

Co roku w Gdańsku kolejne budynki szkolne przechodzą prawdziwe metamorfozy. Po zakończeniu prac termomodernizacyjnych, na przestrzeni już kilku miesięcy, wyraźnie spadają koszty utrzymania tych obiektów. To, co każdy może zauważyć gołym okiem, to przede wszystkim nowy estetyczny wygląd gdańskich szkół.

Kompleks szkolny SPS nr 28 składa się z trzech budynków: budynku głównego szkoły znajdującego się przy ul. Tęczowej 26, budynku internatu dużego i internatu małego przy ul. Tęczowej 25. Prace przeprowadzono we wszystkich trzech obiektach. Dzięki inwestycji ograniczono zapotrzebowanie na energię cieplną i elektryczną, co przełoży się na obniżenie kosztów utrzymania.

 

   Zobacz jak wygląda nowa kładka nad Kanałem Raduni

 

W budynkach zamontowano nowe ogrzewanie oraz okna i drzwi. Ściany wszystkich obiektów docieplono i wykonano nowe elewacje - dodatkowo na ścianach zewnętrznych budynków wykonano powłoki antygraffiti do wysokości 3 m powyżej terenu. Wyremontowano też murki, podesty oraz schody zewnętrzne, wymieniono parapety, obróbki blacharskie i orynnowania. Poza tym zamontowano nowe oświetlenie zewnętrzne.

Łączny koszt prac w całym kompleksie szkolnym wyniósł 888 tys. złotych. Wykonawcą robót był Zakład Produkcyjno-Usługowy ELKOR Jakielska Helga. Zrealizowano je w zaledwie osiem miesięcy: od grudnia 2019 r. do lipca br.

 

Tak wyglądał ten obiekt jeszcze pod koniec ubiegłego roku
Tak wyglądał ten obiekt jeszcze pod koniec ubiegłego roku
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

 

Trwa termomodernizacja w 10 innych szkołach

Program termomodernizacji gdańskich placówek oświatowych objął w s umie 30 obiektów. - Obecnie w 10 z nich prowadzone są prace, m.in. w Szkole Podstawowej nr 92 przy ul. Startowej, Przedszkolu nr 7 przy ul. Ks. Zator-Przytockiego czy w Żłobku nr 2 przy ul. Piastowskiej. Kolejne cztery zaplanowane zadania są na etapie przetargów. Chodzi o SP 42 przy ul. Czajkowskiego, gdzie razem z termomodernizacją przebudowany zostanie budynek basenu, SP nr 8 przy ul. Dragana i SP 20 przy ul. Wczasy - wylicza Aneta Niezgoda z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, która nadzoruje przebieg realizacji inwestycji.

 

  Stogi. Budowa ul. Nowej Portowej dobiega końca. Wygodniejszy dojazd do portu i DCT

 

Niebawem zostanie także rozstrzygnięty przetarg na prace w SP 62 przy ul. Kępnej. Zakończono z kolei dwa zadania: w Żłobku nr 1 przy ul. Malczewskiego i w Miejskiej Hali Sportowej przy ul. Kołobrzeskiej. W najbliższych dniach zostanie także ogłoszony przetarg na termomodernizację Przedszkola nr 74 przy ul. Magellana.

Kompleksowa modernizacja energetyczna budynków oświatowych oraz sportowych należących do Gminy Miasta Gdańska uzyskała dofinansowanie unijne ramach Regionalnego programu Operacyjnego woj. pomorskiego na lata 2014-2020 i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

 

oprac. KGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl