PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Sobieszewo i Gdańsk Orle - tu można się kąpać. Sprawdź, gdzie nie ma sinic

Sobieszewo i Gdańsk Orle - tu można się kąpać. Sprawdź, gdzie nie ma sinic
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gdańsku wydał na czwartek, 25 lipca, pozytywną opinię dotyczącą jakości wody w kąpielisku Gdańsk Orle. Niestety, na większości pozostałych plaż w Trójmieście królują sinice.
Sinice w te wakacje atakują ze zdwojoną mocą. Kontakt z nimi może skutkować uczuleniem na skórze i dolegliwościami gastrycznymi
Sinice w te wakacje atakują ze zdwojoną mocą. Kontakt z nimi może skutkować uczuleniem na skórze i dolegliwościami gastrycznymi

 

Pięć kąpielisk w Gdańsku zostało tymczasowo zamkniętych w czwartek, 25 lipca. Są to: Dom Zdrojowy Brzeźno, Molo Brzeźno, Klipper Jelitkowo, Gdańsk Jelitkowo oraz Stogi - wszystkie oznaczono czerwonymi flagami. Powodem są sinice, które pojawiły się tak licznie w wodzie, m.in. w związku z wysokimi temperaturami.

Bezpiecznie wykąpiemy się za to na kąpieliskach Sobieszewo, Orle i Świbno, gdzie zakaz kąpieli nie obowiązuje.

 

Warunki na kąpieliskach w Gdańsku w dniu 25 lipca
Warunki na kąpieliskach w Gdańsku w dniu 25 lipca
źródło: kapieliskagdansk.pl

 

kąpieliska2
źródło: kapieliskagdansk.pl

 

Informacje na temat dostępności kąpielisk najlepiej śledzić na stronie internetowej Gdańskie Kąpieliska - są one na bieżąco aktualizowane przez dyżurujących ratowników.

Sinice (cyjanobakterie) należą do bakterii i zaliczane są do najstarszych organizmów występujących na Ziemi. Większość sinic wykazuje dużą zdolność przystosowania się do warunków środowiska, mogą osiedlać się w najbardziej niegościnnych ekosystemach.

Występują w glebie, na skałach, na korze drzew, na lodowcach, a nawet w gorących źródłach, gdzie temperatura może dochodzić do 90°C; zarówno w wodach słonych jak i śródlądowych. Unoszą się swobodnie w toni wodnej pośród innych grup fitoplanktonu lub tworzą maty bentosowe na dnie zbiorników. Mogą wykorzystywać szerokie spektrum światła, są odporne na złe warunki tlenowe, tolerują wysokie wartości pH.

Sezonowość masowych zakwitów cyjanobakterii jest naturalnym zjawiskiem występującym w przyrodzie, któremu towarzyszy zmętnienie wody i jej zabarwienie.

Czynniki środowiska wpływające na pojawianie się sinicowych zakwitów wody:

 • temperatura wody powyżej 16-20°C (choć znane są zakwity sinic i w niższych temperaturach);
 • dostępność soli biogenicznych (zwłaszcza fosforanów);
 • słaby wiatr;
 • niewielkie mieszanie kolumny wody;
 • brak opadów

  Sinice na plażach w Gdańsku. Kąpiel jest zabroniona
  Sinice na plażach w Gdańsku. Kąpiel jest zabroniona
  Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Przewidywanie występowania zakwitów wody jest bardzo trudne - istotne znaczenie mają zmienne warunki pogodowe, takie jak nasłonecznienie, wiatr czy deszcz. Dlatego nie da się przewidzieć, kiedy się pojawi i jak długo będzie utrzymywał się zakwit w danym zbiorniku wodnym. Z reguły w miejscach osłoniętych od wiatru, zatoczkach, gdzie jest mniejsze falowanie i mieszanie wód, zakwit może utrzymywać się znacznie dłużej niż na otwartej przestrzeni. U wybrzeży Zatoki Gdańskiej masowy zakwit może być odnotowywany tylko na części plaż, co jest związane z kierunkiem i siłą wiatru, który może przesuwać powierzchniowy zakwit nawet w ciągu kilku godzin.

Co jeszcze wiemy o sinicach?

- Sinice to nie samo zło. Okażmy środowisku naturalnemu trochę pokory - mówi gdański naukowiec

oprac. AOwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl